Szukaj

Hematokryt (HCT)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hematokryt (HCT) to  badanie pozwalające ocenić procent krwinek czerwonych (erytrocytów) w całej objętości krwi w próbce. Tym samym można określić stosunek erytrocytów do innych elementów morfotycznych, czyli krwinek białych (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów). Wartości hematokrytu podaje się w procentach. HCT to podstawowy parametr oceniany podczas morfologii.

Hematokryt (HTC)

Co to jest hematokryt?

Hematokryt to stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości krwi, pozwala określić ich procentowy udział w całości. Przykładowo, jeśli HCT wynosi 50% oznacza to, że na 100 ml badanej krwi 50% (połowę) stanowią erytrocyty, zaś pozostałe 50% to leukocyty i trombocyty. Analogicznie, HCT 40% wskazuje na to, że 40% stanowią właśnie erytrocyty. Rekomenduje się wykonywanie tego badania profilaktycznie raz do roku.

Badanie krwi – hematokryt

Głównymi wskazaniami do wykonania badania morfologicznego, w tym HCT, są przede wszystkim:

Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej, a następnie odesłaniu próbki do laboratorium, gdzie zostanie poddana analizie. W zależności od miasta koszt badania morfologicznego wynosi 5-10 zł.

Hematokryt – normy

Normy zależą od wieku i płci badanej osoby. Prezentują się następująco:

  • kobiety: 37%-47%;
  • mężczyźni: 40%-51%;
  • noworodki: 48%-69%;
  • dzieci w wieku 6-12 lat: 35%;
  • dziewczynki w wieku 13-18 lat: 36%-46%;
  • chłopcy w wieku 13-18 lat: 37%-49%.

Niski hematokryt w ciąży

Należy pamiętać, że u kobiet ciężarnych wartości te mogą spaść o 4%-7%, co wciąż jest uznawane za fizjologię. Mogą się one dodatkowo różnić w zależności od laboratorium. Z tego względu każde laboratorium na wynikach podaje widełki dla norm (tzw. zakres referencyjny), a niekiedy nawet zaznacza kolorem czerwonym wartości nieprawidłowe. Jeśli pojawi się konieczność powtórnego wykonania badania najlepiej jest udać się do tego samego laboratorium.

Patronite
Patronite

Badanie krwi HCT – jak się przygotować?

Należy przyjść do punktu pobrań z samego rana, na czczo (ostatni posiłek spożyty przynajmniej 8 godzin wcześniej). Około 2-3 dni przed badaniem należy powstrzymać się od picia alkoholu, kawy i palenia papierosów, ponieważ może wpływać to na zafałszowanie wyników. Kobietom odradza się wykonywanie badania krwi pod kątem erytrocytów podczas miesiączki. Ponadto w dniu badania nie należy się przemęczać (przeciwwskazane są intensywne aktywności fizyczne).

Hematokryt wysoki – HCT powyżej normy

Jeśli wartości procentowe hematokrytu nie mieszczą się w zakresie referencyjnym, przekraczając go, należy zwrócić uwagę, czy w ostatnim czasie pacjent nie zmagał się z biegunkami czy wymiotami. Wyższe wartości często pojawiają się również u osób z nadmierną potliwością ciała. Do innych możliwych przyczyn zaliczamy choroby serca i płuc, nieco rzadziej zaś podwyższony lub wysoki hematokryt wskazuje na czerwienicę prawdziwą – chorobę nowotworową dotyczącą komórek krwiotwórczych szpiku kostnego, której rozwój może skutkować udarem mózgu, zawałem serca czy poważną zakrzepicą.

HCT powyżej normy jedynie o kilka procent u kobiet ciężarnych jest jeszcze fizjologią. Chyba, że towarzyszą mu obniżone wartości hemoglobiny, co może wówczas wskazywać na niedokrwistość. Wyniki badania morfologicznego zawsze interpretuje lekarz po zapoznaniu się z pozostałymi parametrami.

Zobacz również: Policytemia.

Hematokryt niski – HCT poniżej normy

Zbyt niski hematokryt na ogół świadczy o anemii (zwykle z niedoboru żelaza), niedożywieniu, krwawieniach z układu pokarmowego lub zaburzeniach w obrębie szpiku kostnego. Niski hematokryt może mieć również związek ze schorzeniami nerek.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Brunzel N., Kemona H., Mantur M., Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.