Szukaj

Salmonella

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Salmonella to wspólna nazwa dla bakterii oraz choroby przez nie wywoływanej. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową. To groźne drobnoustroje, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Bardzo ważne jest więc zwracanie szczególnej uwagi na spożywane pokarmy oraz higienę osobistą.

Salmonella

Pałeczki Salmonella

Pałeczki Salmonella należą do Gram ujemnych, względnie beztlenowych i nieruchliwych bakterii, które nie wytwarzają przetrwalników. To mikroorganizmu stosunkowo odporne na warunki środowiska. Wyróżnia się 2 rodzaje bakterii Salmonella:

  • enterica – mająca 6 podgatunków;
  • bongori – rzadko powodująca zakażenia u ludzi.

Bakteria może przetrwać kilka tygodni w suchym środowisku, a w środowisku wodnym – nawet kilka miesięcy.

Zobacz również: Patogen.

Jak można zarazić się salmonellą?

Naturalnym rezerwuarem bakterii z rodzaju Salmonella są: gleba, nawozy, zwierzęta dzikie (gryzonie, ptactwo) i domowe (psy, koty) a także ludzie chorzy lub nosiciele. Duże zagrożenie dla zdrowia mogą powodować bakterie naturalnie bytujące w przewodzie pokarmowym zwierząt i ludzi, które są następnie wydalane z kałem. W kale może znajdować ogromna ilość różnego typu mikroorganizmów. Do zakażenia u ludzi może dochodzić przez zjedzenie produktów mięsnych, ciast, deserów lecz najbardziej niebezpieczne w wywoływaniu infekcji są niedogotowane lub surowe jaja.

Salmonella – objawy i skutki zakażenia

Zakażenie omawianymi pałeczkami może doprowadzić do rozwoju groźnych dolegliwości, takich jak:

Patronite
Patronite

Zakażenie najczęściej objawia się ostrym zatruciem pokarmowym i nieżytem żołądkowo-jelitowym. Popularne są objawy:

Bóle brzucha mają charakter kurczowy i są bardzo intensywne. Natomiast w kale niekiedy można zauważyć domieszkę krwi. Infekcja może przybrać postać narządową oraz wywołać wyżej wspomniane, groźne dolegliwości u osób z osłabionym układem immunologicznym. Ostatecznie może to doprowadzić do ciężkiej sepsy z wielonarządową niewydolnością. Objawy rozwijają się po 48 godzinach od nabycia bakterii.

Zobacz również: Bartonella.

Salmonella – leczenie

Leczenie zakażenia nie jest jednorodne. Antybiotyki znajdują zastosowanie w infekcjach ogólnoustrojowych i wielonarządowych, jednak nie stosuje się ich przy nieżytach żołądkowo-jelitowych. Dlaczego? Otóż ich przyjmowanie w takiej sytuacji zwiększa ryzyko rozwoju szczepów antybiotykoopornych. Wówczas standardowe leczenie polega na uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Jeśli utrata wody przekracza 10% masy ciała często konieczna jest hospitalizacja.

Jak chronić się przed salmonellą?

Stosuj się do następujących wskazówek:

  • gotową żywność, resztki jedzenia oraz produkty spożywcze łatwo psujące się przechowuj zawsze w lodówce;
  • surowe mięso i jaja przechowuj w osobnej szufladce w lodówce, z dala od innych pokarmów;
  • unikaj spożywania mięsa i jaj na surowo – gotowanie, smażenie, pieczenie i inne obróbki termiczne skutecznie zabijają pałeczki Salmonelli;
  • podczas przyrządzania posiłków dokładnie myj ręce, a po zakończeniu – wyczyść sprzęty kuchenne. Dodatkowo nie myj surowego mięsa pod bieżącą wodą, zwłaszcza, jeśli w zlewie znajdują się naczynia;
  • po rozmrożeniu produktów spożywczych – głównie mięsa – jak najszybciej poddaj je obróbce termicznej;
  • umyj skorupki jaj przed użyciem, a następnie zamocz na kilka sekund we wrzącej wodzie;
  • zawsze myj ręce po skorzystaniu z toalety. Także wtedy, gdy jesteś u siebie w domu.

Przestrzeganie tych rad skutecznie obniża ryzyko zakażenia się pałeczką Salmonella. Pamiętajmy dodatkowo, aby nie spożywać półsurowych i surowych produktów (mięso, ryby, tatar) o niewiadomym pochodzeniu. Ze względów bezpieczeństwa powinny zrezygnować z nich także kobiety w ciąży – nawet, jeśli są pewne wysokiej jakości produktów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Hoszowski A., Wasyl D., Toksonomia i nomenklatura rodzaju Salmonella, Medycyna Weterynaryjna, 2/2000.
  2. Karakulska J., Kopron K., Nawrotek P., Czernomysy-Furowicz D., Diagnostyka szczepów Salmonella choleraesuis i salmonella enteritidis wyizolowanych od zwierząt, Acta Sci Pol Zootechnica, 7/2008.
  3. Abramczyk K., Gałązka A., Pałeczki Salmonella i Escherichia Coli jako realne zagrożenie zdrowia ludzi oraz jakości gleby, Studia i Raporty, 8/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.