Salmonella to wspólna nazwa dla bakterii oraz choroby przez nie wywoływanej. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową. To groźne drobnoustroje, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Bardzo ważne jest więc zwracanie szczególnej uwagi na spożywane pokarmy oraz higienę osobistą.
Pałeczki Salmonella
Pałeczki Salmonella należą do Gram ujemnych, względnie beztlenowych i nieruchliwych bakterii, które nie wytwarzają przetrwalników. To mikroorganizmu stosunkowo odporne na warunki środowiska. Wyróżnia się 2 rodzaje bakterii Salmonella:
- enterica – mająca 6 podgatunków;
- bongori – rzadko powodująca zakażenia u ludzi.
Bakteria może przetrwać kilka tygodni w suchym środowisku, a w środowisku wodnym – nawet kilka miesięcy.
Zobacz również: Patogen.
Jak można zarazić się salmonellą?
Naturalnym rezerwuarem bakterii z rodzaju Salmonella są: gleba, nawozy, zwierzęta dzikie (gryzonie, ptactwo) i domowe (psy, koty) a także ludzie chorzy lub nosiciele. Duże zagrożenie dla zdrowia mogą powodować bakterie naturalnie bytujące w przewodzie pokarmowym zwierząt i ludzi, które są następnie wydalane z kałem. W kale może znajdować ogromna ilość różnego typu mikroorganizmów. Do zakażenia u ludzi może dochodzić przez zjedzenie produktów mięsnych, ciast, deserów lecz najbardziej niebezpieczne w wywoływaniu infekcji są niedogotowane lub surowe jaja.
Salmonella – objawy i skutki zakażenia
Zakażenie omawianymi pałeczkami może doprowadzić do rozwoju groźnych dolegliwości, takich jak:
- dur rzekomy;
- dur brzuszny;
- ostre zapalenie jelit;
- bakteriemia;
- posocznica;
- zakażenia skóry i układu moczowego;
- ropnie narządów.
Zakażenie najczęściej objawia się ostrym zatruciem pokarmowym i nieżytem żołądkowo-jelitowym. Popularne są objawy:
- silne bóle brzucha;
- nudności;
- wymioty;
- gorączka i stany podgorączkowe;
- biegunka.
Bóle brzucha mają charakter kurczowy i są bardzo intensywne. Natomiast w kale niekiedy można zauważyć domieszkę krwi. Infekcja może przybrać postać narządową oraz wywołać wyżej wspomniane, groźne dolegliwości u osób z osłabionym układem immunologicznym. Ostatecznie może to doprowadzić do ciężkiej sepsy z wielonarządową niewydolnością. Objawy rozwijają się po 48 godzinach od nabycia bakterii.
Zobacz również: Bartonella.
Salmonella – leczenie
Leczenie zakażenia nie jest jednorodne. Antybiotyki znajdują zastosowanie w infekcjach ogólnoustrojowych i wielonarządowych, jednak nie stosuje się ich przy nieżytach żołądkowo-jelitowych. Dlaczego? Otóż ich przyjmowanie w takiej sytuacji zwiększa ryzyko rozwoju szczepów antybiotykoopornych. Wówczas standardowe leczenie polega na uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Jeśli utrata wody przekracza 10% masy ciała często konieczna jest hospitalizacja.
Jak chronić się przed salmonellą?
Stosuj się do następujących wskazówek:
- gotową żywność, resztki jedzenia oraz produkty spożywcze łatwo psujące się przechowuj zawsze w lodówce;
- surowe mięso i jaja przechowuj w osobnej szufladce w lodówce, z dala od innych pokarmów;
- unikaj spożywania mięsa i jaj na surowo – gotowanie, smażenie, pieczenie i inne obróbki termiczne skutecznie zabijają pałeczki Salmonelli;
- podczas przyrządzania posiłków dokładnie myj ręce, a po zakończeniu – wyczyść sprzęty kuchenne. Dodatkowo nie myj surowego mięsa pod bieżącą wodą, zwłaszcza, jeśli w zlewie znajdują się naczynia;
- po rozmrożeniu produktów spożywczych – głównie mięsa – jak najszybciej poddaj je obróbce termicznej;
- umyj skorupki jaj przed użyciem, a następnie zamocz na kilka sekund we wrzącej wodzie;
- zawsze myj ręce po skorzystaniu z toalety. Także wtedy, gdy jesteś u siebie w domu.
Przestrzeganie tych rad skutecznie obniża ryzyko zakażenia się pałeczką Salmonella. Pamiętajmy dodatkowo, aby nie spożywać półsurowych i surowych produktów (mięso, ryby, tatar) o niewiadomym pochodzeniu. Ze względów bezpieczeństwa powinny zrezygnować z nich także kobiety w ciąży – nawet, jeśli są pewne wysokiej jakości produktów.
Polecane produkty:
Chlorella z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella to alga słodkowodna, która wspomaga naturalne procesy organizmu w oczyszczaniu z toksyn. Oprócz witamin i minerałów, zawiera m.in. CGF (czynnik wzrostu Chlorelli), który przyspiesza regenerację tkanek, podział i wzrost komórek. Zobacz więcej... | |
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Hoszowski A., Wasyl D., Toksonomia i nomenklatura rodzaju Salmonella, Medycyna Weterynaryjna, 2/2000.
- Karakulska J., Kopron K., Nawrotek P., Czernomysy-Furowicz D., Diagnostyka szczepów Salmonella choleraesuis i salmonella enteritidis wyizolowanych od zwierząt, Acta Sci Pol Zootechnica, 7/2008.
- Abramczyk K., Gałązka A., Pałeczki Salmonella i Escherichia Coli jako realne zagrożenie zdrowia ludzi oraz jakości gleby, Studia i Raporty, 8/2017.