Szukaj

Neuropatia nerwu wzrokowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Neuropatia nerwu wzrokowego to niezwykle szerokie pojęcie odnoszące się do chorób o różnej etiologii, których wspólnym mianownikiem jest uszkodzenie nerwu wzrokowego w dowolnym miejscu jego przebiegu. Może skutkować nawet utratą wzroku. Diagnostyką i leczeniem problemu powinien zajmować się zespół interdyscyplinarny, w skład którego wchodzą przede wszystkim lekarz neurolog oraz lekarz okulista. Niezbędne w procesie diagnostycznym są badania obrazowe.

Neuropatia nerwu wzrokowego

Neuropatia nerwu wzrokowego – przyczyny

Na drogę wzrokową składa się złożony systemem neuronalny, z połączeniami między fotoreceptorami siatkówki, a komórkami odbiorczymi zlokalizowanymi w korze wzrokowej w płatach potylicznych mózgu. Najistotniejszym elementem jest oczywiście nerw wzrokowy, będący wypustką istoty białej mózgowia. Składa się z następujących odcinków:

  • wewnątrzgałkowy – około 0,07 cm;
  • wewnątrzoczodołowy – około 2-3 cm;
  • wewnątrzkanałowy – około 1 cm;
  • wewnątrzczaszkowy – około 0,4-1,5 cm.

O neuropatii nerwu wzrokowego można mówić wówczas, gdy z przyczyn patologicznych dojdzie do uszkodzenia któregokolwiek z tych odcinków. Przyczynami takich uszkodzeń mogą być natomiast:

Przyczyn neuropatii wzrokowej doszukuje się również na tle uwarunkowań genetycznych. Kluczowa jest też perfuzja (przepływ krwi) w obrębie głowy nerwu wzrokowego, która zależy od trzech głównych czynników:

  • saturacji tlenem;
  • stężenia hemoglobiny;
  • parametrów przepływu.

Wczesne zdiagnozowanie zaburzenia perfuzji ma niezwykle duże znaczenie w ocenie postępu neuropatii. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że po utracie powyżej 50% komórek zwojowych obserwuje się atrofię nerwu wzrokowego (jego zanik).

tubapay
tubapay

Neuropatia nerwu wzrokowego – objawy

Objawy neuropatii nerwu wzrokowego nie są charakterystyczne, zwłaszcza na początku, ponieważ mogą przypominać zwykłe przemęczenie oczu spowodowane np. pracą przed komputerem. Pojawia się bowiem chwilowe rozmazywanie obrazu i dyskomfort (później ból) podczas poruszania gałkami ocznymi. Objawy i ich natężenie zależą w dużej mierze od przyczyny neuropatii oraz dotkniętego nią odcinka nerwu wzrokowego. Spadkowi ostrości widzenia towarzyszą zaburzenia w odbiorze barw i ich odcieni. Ostatecznym objawem jest bezbolesna utrata wzroku, która może mieć charakter trwały.

Diagnostyka neuropatii nerwu wzrokowego

Do zaawansowanych technik obrazowania rezonansem magnetycznym, wykorzystywanych w procesie diagnostycznym neuropatii nerwu wzrokowego, należą:

  • obrazowanie perfuzyjne;
  • obrazowanie dyfuzyjne;
  • spektroskopia MR;
  • obrazowanie tensora dyfuzji;
  • funkcjonalny MR.

Bardzo często wykonuje się badanie elektrofizjologiczne, rejestrujące zmianę prądów czynnościowych powstających w gałce ocznej. Z jego użyciem można ocenić całą drogę wzrokową. Uzupełnieniem diagnostyki jest tradycyjne badanie okulistyczne oraz badania krwi.

Neuropatia nerwu wzrokowego – leczenie

Wdraża się leczenie objawowe, czyli mające na celu usunięcie / ustabilizowanie choroby podstawowej. Przykładowo, w przypadku guzów mózgu niezbędne będzie ich chirurgiczne wycięcie. Z kolei przy chorobie nadciśnieniowej dąży się do spadku ciśnienia i utrzymania go na niskim poziomie. Bardzo ważną częścią leczenia jest odpowiedni styl życia pacjentów. Konieczne jest rzucenie palenia papierosów, zaprzestanie nadużywania alkoholu, wdrożenie zdrowej diety i suplementacji witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz kwasu foliowego.

Istnieją jeszcze metody chirurgiczne redukujące neuropatię, choćby dekompresja pochewki nerwu wzrokowego. Za pomocą chirurgii okulistycznej można skutecznie zahamować postęp neuropatii, a w niektórych przypadkach cofnąć utratę wzroku. Metody zabiegowe zawsze dobierane są do indywidualnego stanu zdrowia pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kodroń A., Podłoże molekularne dziedzicznej neuropatii wzrokowej Lebera, Warszawa 2015.
  2. Piekarek A., Sąsiadek M., Uszkodzenia drogi wzrokowej w rezonansie magnetycznym, Polski Przegląd Neurologiczny, 2/2015.
  3. Karolczak-Kulesza M., Karolczak-Tomkiewicz A., Chlebowska E., Neuropatia nerwu wzrokowego w przebiegu stwardnienia rozsianego i innych chorób neurodegeneracyjnych – metody postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, Ophtha Therapy, 3/2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.