Szukaj
Szukaj

Drgawki po alkoholu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Drgawki po alkoholu najczęściej dotyczą osób, które przez dłuższy czas nadużywały alkoholu, jednak ostatnio odstawiły wysokoprocentowe trunki chcąc zachować trzeźwość. To typowy objaw alkoholików w okresie abstynencji czy podczas rzucania nałogu. Jednak nie zawsze, ponieważ napad drgawek może wystąpić również w krótkim czasie po wypiciu alkoholu i wiązać się z jego toksycznym wpływem na układ nerwowy. Jeśli drgawki są niepokojące, warto skonsultować je z lekarzem neurologiem.

Drgawki po alkoholu

Drgawki po alkoholu – przyczyny

Tkanka nerwowa cechuje się specyficzną budową, zwłaszcza wysoką zawartością tłuszczu, w której alkohol szczególnie intensywnie się gromadzi. Destrukcyjny wpływ alkoholu na komórki nerwowe wiąże się głównie z jego toksycznością i polega na niszczeniu neuronów prowadzącym do obumierania. Także niedobory mineralne i witaminowe powodują postępujące uszkodzenie i zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego, zarówno obwodowego układu nerwowego, jak i ośrodkowego układu nerwowego.

W przypadku alkoholików i osób nadużywających alkohol charakterystyczne są zaburzenia równowagi oraz niezborność ruchów, a także drżenie rąk utrzymujące się nawet mimo długotrwałej abstynencji (dotyczy zwłaszcza osób na odwykach). Po wypiciu alkoholu etanol oddziałując negatywnie na układ nerwowy powoduje drgawki.

Za możliwe przyczyny drgawek po wypiciu alkoholu uznaje się także zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia funkcji kanałów wapniowych, nadmierne nawodnienie mózgu, a także spadek poziomu kwasu gamma-aminomasłowego, zwanego GABA.

Jak wyglądają drgawki po alkoholu?

Drgawki po alkoholu zawsze należy odróżniać od drgawek abstynencyjnych, które wykazują charakter napadu padaczkowego. W zespole abstynencyjnym pojawia się również majaczenie alkoholowe wraz z zaburzeniami świadomości. Podstawą różnicowania jest wiedza czy dana osoba spożyła w ostatnim czasie alkohol czy nie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Drgawki po alkoholu przypominają zwykła padaczkę. Pojawiają się objawy takie jak:

W przebiegu napadu drgawek dochodzi do omdlenia, czyli chwilowej utraty przytomności. Tuż przed nią następuje naprężenie mięśni wskutek ich gwałtownych, spazmatycznych skurczów. Co ciekawe, drgawki po alkoholu pojawiają się nie zawsze niedługo po jego spożyciu. Niekiedy nawet 2-3 dni po ostatnim nadużyciu alkoholu, przez co wywołują u takiej osoby spory szok i zaniepokojenie.

Diagnostyka

Drgawki mogą mieć wiele przyczyn, dlatego nawet po wypiciu alkoholu czy w okresie odstawienia go warto zróżnicować je od innych jednostek chorobowych. W związku z tym, że bezpośrednią przyczyną drgawek jest uszkodzenie lub upośledzenie funkcjonowania układu nerwowego, to właśnie na jego ocenie warto skupić się w pierwszej kolejności. Zaleca się wykonanie badań obrazowych mózgowia, zwłaszcza tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Uzupełniając diagnostykę wykonuje się badania krwi oraz EEG.

Drgawki po alkoholu – leczenie

Leczenie polega na odstawieniu alkoholu i odtruciu organizmu, usuwając wszelkie toksyny. Stosuje się do tego farmakoterapię zaleconą przez lekarza, mając na uwadze, że leki przeciwpadaczkowe nie będą tak skuteczne jak w przypadku osób niezmagających się z nałogiem alkoholowym. Leczenie detoksykacyjne można uzupełnić suplementowaniem algi Chlorella, która wykazuje silne oczyszczanie organizmu z toksyn.

Równie ważnym elementem leczenia jest zbilansowana dieta uzupełniająca straty elektrolitów, minerałów i witamin. Należy spożywać dużą ilość świeżych warzyw i owoców, a także suplementować kompleks minerałów (jako osobny preparat bądź algę Spirulina). Raz dziennie można wypić szklankę ciepłej wody z łyżeczką miodu i 5 ziarnami rozpuszczonej soli kłodawskiej, niezwykle bogatej w elektrolity i sole mineralne. Dodatkowo bardzo często okazuje się być konieczna pomoc psychoterapeuty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wojnar M., Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu, Wydawnictwo Parpa, Warszawa 2017.
  2. Siemiński M., Nyka W., Nitka-Siemińska A., Drżenie samoistne, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2007.
  3. Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., Brukwicka I., Lishchynskyy Y., Mazurek M., Objawy i skutki nadużywania alkoholu, Journal of Clinical, Healthcare, 1/2015.
  4. Liberski P., Kozubski W., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *