Shin splints to dolegliwość spotykana zwłaszcza u sportowców. Określa ból w przedniej części goleni poniżej kolana lecz powyżej kostki. Innymi słowy odnosi się do bólu piszczeli.
Shin splints – przyczyny
Do rozwoju shin splints dochodzi najczęściej w wyniku intensywnego uprawiania aktywności fizycznej, która powoduje:
- przeciążenie kości piszczelowej;
- zapalenie przyczepów mięśni w obrębie podudzia;
- niedotlenienie mięśni w obrębie podudzia, co jest znane jako zespół ciasnoty przedziałów powięziowych.
Na wystąpienie dolegliwości narażone są zwłaszcza osoby biegające sprintem, skaczące przez przeszkody, uprawiające gimnastykę oraz trenujące hokej, taniec czy koszykówkę.
Do czynników ryzyka zalicza się natomiast:
- siedzący tryb życia;
- twarde podłoże, na którym wykonuje się daną aktywność;
- nieodpowiednio dobrane obuwie;
- nadwagę;
- niektóre wady postawy, takie jak kolana koślawe lub kolana szpotawe.
Przebyte w przeszłości kontuzje w obrębie kończyn dolnych zwiększają również ryzyko rozwoju shin splints.
Shin splints – objawy
Dolegliwości bólowe zwykle pojawiają się w trakcie wykonywania aktywności fizycznej, przy czym mogą być odczuwane zarówno podczas jej wykonywania, jak i w spoczynku. Ból lokalizuje się na przedniej, niekiedy przednio-przyśrodkowej powierzchni goleni, tuż nad kością piszczelową. Będzie się nasilał podczas palpacji zajętego obszaru. Ból może przyjąć różną formę, od tępego i rozlanego, aż po ostry i punktowy. W niektórych przypadkach może wystąpić obrzęk nad miejscem bólu.
Profilaktyka shin splints
Shin splints należy do schorzeń, którym w dużej mierze można zapobiegać. W związku z tym należy przede wszystkim przestrzegać zasad prawidłowego uprawiania sportu, czyli po treningu dać organizmowi czas na wypoczynek oraz pamiętać o rozgrzewce przed treningiem czy stretchingu. Dolegliwość często rozwija się po nagłym zwiększeniu obciążenia i intensywności, dlatego warto wszelkie zmiany w treningu wprowadzać stopniowo. Ponadto zauważono, że skuteczne jest noszenie wkładek amortyzujących oraz butów stabilizujących piętę. Uznaje się, że buty należy wymieniać co 400-800 km, ponieważ tracą swoje wartości amortyzujące i ochronne.
Zobacz więcej na temat: Shin splints – ból piszczeli.
Shin splints – leczenie
Pierwszym krokiem w przypadku rozpoznania shin splints jest zastosowanie lodu. Najlepiej przykładać go na około 20 minut co 4 godziny przez najbliższe 2-3 dni. Wymagane jest przy tym zaniechanie aktywności sportowej.
Następnie sięga się po środki farmakologiczne, a dokładniej po leki przeciwhistaminowe. Zazwyczaj leki przeciwbólowe nie są konieczne, ponieważ lód skutecznie minimalizuje wszelkie dolegliwości bólowe.
Po kilku dniach odpoczynku i stosowania lodu należy rozpocząć rehabilitację. Zwykle obejmuje ona ćwiczenia rozciągające, a następnie ćwiczenia izometryczne wzmacniające podudzie. Ćwiczenia dobierane są ściśle pod aktywność pacjenta i dokładną lokalizację schorzenia. Stosowana jest również terapia manualna i masaż (m.in. masaż funkcyjny, masaż tkanek głębokich). Całość można wspomóc aplikacją kinesiotapingu, która jest dodatkiem do całościowej terapii i ma za zadanie utrzymać jej efekty poprzez ustabilizowanie i odciążenie tkanek.
W przypadku gdy shin splints pojawia się jako następstwo uprawiania sportu przez osoby z wadą postawy, należy ukierunkować terapię na korekcję tej wady. Przykładowo, w przypadku płaskostopia stosuje się odpowiednią fizjoterapię i ćwiczenia, które mają za zadanie poprawę jakości łuków w stopie. Dodatkowo, skuteczne może okazać się zastosowanie indywidualnie dobranych ortez czy specjalnego obuwia z wkładką ortopedyczną.
Do aktywności sportowej można powrócić dopiero wówczas, gdy zajęta kończyna dolna przestanie sprawiać ból i będzie wykazywać pełne zakresy ruchomości we wszystkich stawach. Podczas badania siły mięśniowej w skali Lovetta musi wyjść maksymalny wynik przy braku objawów chorobowych. Dodatkowo, podczas sprintu dystans powinien być pokonany bez utykania w pełni bez żadnego bólu. Zwykle do ćwiczeń wraca się około 2 tygodnie po ustąpieniu objawów. To optymalny czas na regenerację tkanek.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Rouzier P., The Sports Medicine – patient advisor, Third Edition, SportsMed Press, Inc., September 8, 2017.
- Czerniak P., Shin splints – niespecyficzny ból piszczeli związany z aktywnością ruchową, Praktyczna Fizjoterapia, 100/2018.