Szukaj
Szukaj

Krepitacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Krepitacja to pojęcie wykorzystywane w medycynie np. podczas opisywania charakterystycznego, charczącego odgłosu towarzyszącego oddychaniu pacjentów chorych na zapalenie płuc (lub innych części dolnych dróg oddechowych) bądź odgłosu trzeszczenia w stawach. Przyczyn krepitacji jest zatem wiele. Jeśli problem ma charakter przewlekły lub nawracający, warto skonsultować go z lekarzem.

Krepitacja

Krepitacja w pulmonologii

Najczęstszą przyczyną krepitacji w pulmonologii jest zapalenie płuc, czyli choroba infekcyjna (wirusowa lub bakteryjna) prowadząca do szerzenia się stanu zapalnego w obrębie płuc, co generuje szereg dolegliwości ze strony układu oddechowego. Są to m.in. duszności, kaszel, problemy z oddychaniem, ściskanie w klatce piersiowej, objawy grypopodobne. U pacjentów zaobserwować można ponadto krepitacje, czyli charakterystyczny dźwięk podczas oddychania. Może on przypominać trzeszczenie i szeleszczenie, a wynika z obecności w drogach oddechowych gęstej wydzieliny oraz ze zwężenia dróg oddechowych, co utrudnia oddychanie.
Krepitacja nie jest schorzeniem, a jedynie objawem towarzyszącym chorobom układu oddechowego (przeważnie dolnych dróg). Właśnie dlatego nie leczy się typowo jego, lecz chorobę podstawową. Przy infekcjach wirusowych wdraża się leki przeciwwirusowe, odpoczynek, zdrową dietę, natomiast przy infekcjach bakteryjnych zastosowanie znajdują antybiotyki. Krepitacja łagodnieje w odpowiedzi na inhalacje ziołowe, z dodatkiem olejków eterycznych i soli kłodawskiej, a także przy właściwym nawilżeniu powietrza. To domowe metody wspomagające leczenie chorób układu oddechowego, które jednocześnie znacznie poprawiają samopoczucie pacjenta.

Krepitacje w pulmonologii przeważnie usłyszeć można bez konieczności wykonywania bardziej szczegółowych badań. Wystarczy wsłuchać się w oddech pacjenta. Mogą jednak być słyszalne także podczas osłuchiwania klatki piersiowej i pleców stetoskopem, choć nie należy mylić ich z innym rodzajem szmerów.

Krepitacja w ortopedii

Mianem krepitacji nazywa się również tak często spotykane trzeszczenie w stawach podczas poruszania nimi lub obciążania ich. Najczęściej usłyszeć je można podczas podnoszenia cięższych przedmiotów lub przy zmianie pozycji i wcale nie trzeba do tego wykonywać ruchów w pełnym zakresie ruchomości stawów. Nie należy również mylić krepitacji z przeskakiwaniem w stawie i strzelaniem stawami.

Patronite
Patronite

Krepitacja w ortopedii zazwyczaj jest konsekwencją odwodnienia struktur stawowych (niski poziom mazi stawowej, mało wytrzymała, osłabiona chrząstka stawowa), choć może być również pierwszym objawem chondromalacji (rozmiękczania) stawów czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Co istotne, krepitacja może dotyczyć każdego stawu bez względu na jego wielkość czy lokalizację w ciele człowieka.

Podobnie jak w pulmonologii, także tu nie leczy się samego objawu, lecz chorobę przyczynową. Diagnostyką i leczeniem tego typu problemów zajmuje się ortopeda oraz fizjoterapeuta, najlepiej we współpracy. Konieczne są badania obrazowe, aby ocenić kondycję stawu, po czym wdraża się stosowne działania, np. rehabilitację ruchową, wiskosuplementację, suplementację, farmakoterapię.

Krepitacje – czy są niebezpieczne?

Krepitacje nie są uznawane za groźne czy niebezpieczne dla życia pacjentów. Są przejawem chorób, które wprawdzie mogą być poważne, jednak objaw ten sam w sobie nie pogarsza stanu zdrowia czy ich przebiegu. W większości przypadków pulmonologicznych i ortopedycznych krepitacje wiążą się z chorobami niezagrażającymi zdrowiu i życiu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. McMahon P., Medycyna Sportowa, Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  2. Shifren A., Witt C., Byers D., Pulmonologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *