Pytanie
Witam,
taki otrzymałem wynik tomografii komputerowej:
Trzon kręgów prawidłowej wielkości. Niewielkie obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej L5-S1. Spłycenie fizjologicznej lordozy. Drobna osteofityczna nadbudowa przednio-bocznych krawędzi trzonów kręgów L2-L5 oraz tylnych krawędzi L4-L5. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych i stawach krzyżowo-biodrowych. Na poziomie L2-L3 i L3-L4 widoczne cechy okrężnych wypuklin krążków między międzykręgowych z modelowaniem przedniej powierzchni worka oponowego, zachyłków bocznych i otworów międzykręgowych. Na poziomie L4-L5 widoczne cechy centralno-prawobocznej przepukliny krążka międzykręgowego na gł. ok.8,5 mm z cechami ucisku struktur nerwowych w zwężonym zachyłku bocznym i otworze międzykręgowym po prawej stronie. Cechy stenozy kanału kręgowego na tym poziomie – wymiar AP ok. 7 mm. Na poziomie L5-S1 widoczne cechy pośrodkowej przepukliny krążka międzykręgowego na gł. ok. 5mm bez widocznych cech ucisku struktur nerwowych. Krążki międzykręgowe i ew. kolizje ze strukturami nerwowymi do oceny w badaniu RM.
Co powinno się z tym zrobić? Czekam na wyniki z rezonansu magnetycznego. Mam 55 lat jeszcze niedawno biegałem ponad 100 km. Czy jest szansa żebym powrócił do biegania?
Jerzy
Odpowiedź
Panie Jerzy,
na podstawie wyników tomografu komputerowego można zauważyć kilka zmian w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (L2-L5) oraz w odcinku krzyżowym kręgosłupa (L5-S1). Obecne są niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych i stawach krzyżowo-biodrowych, co może prowadzić do powstawania bólu i sztywności w tej okolicy. Ponadto, na poziomie L2-L3 i L3-L4 widoczne są wypukliny krążków międzykręgowych, które mogą powodować ucisk na okoliczne struktury nerwowe, co również może wywoływać ból. Przepuklina, która widoczna jest na poziomie L4-L5 uciska na struktury nerwowe po prawej stronie. Dodatkowo, radiolog podczas opisu badania radiolog zwrócił uwagę na widoczną stenozę kanału kręgowego na tym poziomie, co oznacza zwężenie kanału kręgowego, którym przechodzą okoliczne struktury nerwowe. Gdy zwężenie rozwinęło się w dolnej części pleców (kręgosłup lędźwiowy), a u Pana jest to L4-L5 to mogą rozwijać się bóle nóg nawet podczas chodzenia. Stąd tak ważne jest badanie diagnostyczne na żywo, nie tylko opis wyniku tomografu komputerowego. Oba te czynniki diagnostyczne (badanie obrazowe i badanie diagnostyczne) pozwolą określić jakie ma Pan objawy i dobrać odpowiednie leczenie, a także indywidualnie dobraną rehabilitację. Dodatkowo, wyniki badania rezonansu magnetycznego mogą dostarczyć jeszcze bardziej szczegółowych informacji na temat stanu kręgosłupa i krążków międzykręgowych. Na podstawie wszystkich wyników (czyli szczegółowego wywiadu, testów funkcjonalnych i obrazowania) ortopeda będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie i rehabilitację. To ważne, szczególnie przed podjęciem jakichkolwiek działań w celu powrotu do biegania. Lekarz prowadzący wraz z fizjoterapeutą specjalizującym się w ortopedii, zapoznając się szczegółowo z Pana stanem, będą mogli indywidualnie dostosować plan leczenia.
Powrót do biegania zależy od wielu czynników, w tym od wyników badania rezonansem magnetycznym, ogólnego stanu zdrowia, poziomu aktywności fizycznej przed wystąpieniem dolegliwości i aktualnych możliwości organizmu. Bieganie jest aktywnością wymagającą od kręgosłupa dużej sprawności i w znacznym stopniu obciąża go. Dlatego konieczne jest ostrożne podejście do tego rodzaju aktywności. Ważne będzie dostosowanie intensywności, techniki biegu i wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających, a szczególnie mięśni stabilizujących kręgosłup. Fizjoterapeuta ortopedyczny i specjalizujący się w terapeutycznym treningu medycznym będzie w stanie dobrać takie ćwiczenia, które będą pomagały w powrocie do aktywności fizycznej.
Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935
Polecane produkty:
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... | |
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... |