Szukaj
Szukaj

Ból uda od wewnątrz

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
chciałem się poradzić w pewnej kwestii. Otóż od kilku treningów biegowych zmagam się problemem jakim jest ból uda od wewnątrz w obu nogach. Każdy trening kończę po ok 10 km, bo ból zaczyna się pojawiać. Biegam w sumie 2 lata i nigdy takiego problemu nie miałem. Pytanie co może być powodem bólu pojawiającego się po pewnym czasie biegu i ustającym po treningu?

Roman

 

Odpowiedź


Panie Romanie,
ból nóg po bieganiu, w Pana przypadku po wewnętrznej stronie, może być spowodowany różnymi czynnikami i w pierwszej kolejności należałoby znaleźć przyczynę, aby do problemu podejść kompleksowo, a nie tylko łagodzić objawy. Dlatego warto by było udać się na wizytę u fizjoterapeuty, który po dokładnym zbadaniu Pana (m.in. przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zastosowaniu odpowiednich testów funkcjonalnych stosowanych w fizjoterapii) znajdzie przyczynę. Pozwoli to na dobranie indywidualnego leczenia i wdrożenia profilaktyki, aby problem nie nawracał.

Jeżeli jednak nie ma Pan możliwości udania się do fizjoterapeuty, mogę jedynie zasugerować co potencjalnie może wywoływać występowanie u Pana tego typu dolegliwości. Do przyczyn możemy zaliczyć m.in.:

1. Przeciążenie mięśni – zbyt intensywny trening biegowy może prowadzić do przeciążenia mięśni, co w konsekwencji może przełożyć się na pojawienie się bólu. Kluczowy w tym przypadku będzie odpowiedni odpoczynek potrzebny na regenerację. Nie można zapominać również o odpowiednie zadbanie o mięśnie, czyli ich wzmacnianie i rozciąganie. Warto również wykonywać rolowanie mięśni, z uwzględnieniem okolicy wewnętrznej uda przy pomocy rollera.

2. Buty do biegania – niewłaściwie dobrane obuwie może mieć wpływ na m.in. niewłaściwe ustawienie stopy podczas faz chodu czy biegu (od momentu kontaktu pięty z podłożem, ekscentrycznego hamowania, pełnego obciążania, przetaczania stopy, po odbicie). Dodatkowo, może to wpływać na przeciążenie mięśni, które nie pracują we właściwych wzorcach.

3. Brak rozgrzewki – może wpływać niekorzystnie na cały układ ruchu i powodować bóle pojawiające się w różnych okolicach ciała, w tym również po wewnętrznej stronie uda. Przed treningiem właściwym warto również wykonywać dynamiczne rozciąganie, a po zakończeniu treningu rozciąganie statyczne, aby włókna mięśniowe mogły zwiększyć elastyczność. Wpłynie to również na poprawę koordynacji przez zwiększenie ruchomości w stawach, a także poprawi krążenie i dotlenienie tkanek. Rozciąganie zmniejsza również ryzyko powstawania urazów i wpływa na prawidłową postawę ciała poprzez niwelowanie powstających przeciążeń podczas biegu.

4. Nieprawidłowa technika biegu – wykonywanie treningu biegowego w nieprawidłowych wzorcach ruchowych, z brakiem uwzględnienia prawidłowej techniki, w dłuższej perspektywie może przełożyć się na pojawienie bólu w różnych okolicach ciała. W Pana przypadku może to być przyczyna bólu uda od wewnętrznej strony. Jednak, aby ocenić technikę biegu, należałoby skonsultować się z fizjoterapeutą sportowym, który dokładnie Pana zbada, oceni i zaproponuje terapię nakierowaną na poprawę. Wpłynie to również na ergonomię ruchów, co jest bardzo ważne, szczególnie przy dłuższych dystansach.

5. Przemęczenie mięśni – zbyt intensywny trening może prowadzić do przemęczenia mięśni, a to z kolei może objawiać się bólem. Warto w takim przypadku zadbać o odpowiednią regenerację między treningami. Odpowiednio dobrany odpoczynek sprawia, że może pojawić się tzw. superkompensacja, co przełoży się na jeszcze lepsze wyniki sportowe.

6. Osłabione mięśnie – nie należy również zapominać o wzmacnianiu mięśni. W Pana przypadku, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni przywodzicieli kończyny dolnej. Ich wzmocnienie może spowodować, że zmniejszy się ból w tej okolicy, ponieważ będą one mogły pracować w sposób prawidłowy i wytrzymać obciążenia, którym są poddawane.

7. Dieta – dużą uwagę należy zwrócić na odpowiednią dietę i dostarczanie niezbędnych składników odżywczych, których organizm potrzebuje przy tak długich dystansach. Dlatego powinno się spożywać dużo produktów zawierających wartościowe białko, witaminy, minerały i inne, niezbędne substancje. Warto również rozważyć dodatkową suplementację, do której należeć powinny m.in. witamina D, kolagen i kwas hialuronowy.

Jak Pan widzi, przyczyn ból uda od wewnątrz pojawiającego się podczas treningu może być wiele. Stąd zalecałbym wizytę u fizjoterapeuty, który po dokładnym przebadaniu Pana, przeprowadzeniu specyficznych testów funkcjonalnych wykorzystywanych w fizjoterapii oceni i dobierze odpowiednie leczenie do Pana przypadku.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.