Szukaj
Szukaj

Jak uniknąć bólu sutków po karmieniu piersią?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jak uniknąć bólu sutków po karmieniu piersią? Z tym problemem zmagają się najczęściej pierworódki, które nigdy wcześniej nie miały okazji karmić piersią. Mimo tego dolegliwość może pojawić się u każdej kobiety, przy czym wynika zarówno z błędów podczas karmienia, jak i z problemów zdrowotnych niemowlęcia, ząbkowania czy anatomii kobiecego biustu.

Jak uniknąć bólu sutków po karmieniu piersią?

Fizjologiczny ból sutków po karmieniu

Nie zawsze ból sutków jest zjawiskiem niepokojącym. Szacuje się, że blisko 90% kobiet w początkowej fazie laktacji odczuwa dyskomfort dotyczący brodawki sutkowej. To proces przyzwyczajania się ciała kobiety do zupełnie nowej czynności, z którą wcześniej nie miało ono styczności. Ma charakter przemijający. Jest to fizjologia, jeśli jednocześnie dziecko przybiera prawidłowo na masie, a brodawka jest gładka i nieuszkodzona. Pojawienie się krwawienia, zniekształceń po karmieniu, wzmożonego napięcia i silnego zaczerwienienia stanowi sygnał, że bolesność sutków przeszła już w patologię.

Jak uniknąć bólu sutków po karmieniu?

Aby uniknąć bólu sutków po karmieniu, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na technikę podczas wykonywania tej czynności. Warto karmić dziecko regularnie, ponieważ przepełnione piersi utrudniają prawidłowe chwycenie brodawki sutkowej. Dziecko może łapać pierś zbyt płytko, wskutek czego sutek znajduje się na linii dziąseł i może być przygryzany, co powoduje ból. Jeśli sutek anatomicznie ma płaskie, płytkie ułożenie, warto skorzystać ze specjalnych nakładek wyciągających go. Stosuje się je bezpośrednio przed karmieniem.

Istnieje wiele bezpiecznych pozycji do karmienia piersią. Największą popularnością cieszy się pozycja klasyczna, podczas której maluszek jest przytulony do brzucha swojej mamy, a jego główka znajduje się w zgięciu łokcia kobiety. Ważne jest, aby całe ciało dziecka (w szczególności) głowa, miały właściwe, stabilne podparcie. W innym razie dziecko może ciągnąć pierś zbyt mocno.

Zobacz również: Jak nauczyć dziecko prawidłowo chwytać pierś?

Należy także pamiętać, aby nie ograniczać karmień pomimo bólu sutków, ponieważ w niczym to nie pomoże, a może wręcz zaszkodzić. Nie powinno się również stosować aptecznych leków przeciwbólowych (przechodzą one do mleka, którym następnie karmi się niemowlę) czy nawet maści przeciwzapalnych. Maści mogą dawać gorzki posmak, przez co dziecko nie będzie chciało jeść. Dodatkowo nie wszystkie są bezpieczne dla niemowląt. Wszelkie leki należy stosować dopiero po konsultacji z lekarzem, który poleci kremy czy tabletki dedykowane kobietom karmiącym.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Sposoby na ból sutków po karmieniu

Skuteczne, bezpieczne i sprawdzone przez kobiety karmiące piersią sposoby na ból sutków to przede wszystkim:

  • unikanie noszenia ciasnego biustonosza – jeśli nie wychodzimy z domu, najlepiej pozwolić skórze oddychać, a więc chodzić bez biustonosza;
  • zimny okład – najlepiej przez odzież lub ściereczkę, aby nie doszło do uszkodzenia brodawki sutkowej wskutek działania niskiej temperatury. Niektóre kobiety lepiej reagują na ciepły okład, jednak nie sprawdzi się on w sytuacji, w której pojawił się stan zapalny;
  • okład z zielonej herbaty lub aloesu;
  • smarowanie brodawki sutkowej własnym mlekiem, które wykazuje silne działanie łagodzące i zawiera wszelkie witaminy niezbędne do procesów gojenia się tkanek;
  • techniki relaksacyjne – po karmieniu udaj się na medytację, posłuchaj relaksacyjnej muzyki, przeczytaj rozdział ulubionej książki lub wybierz się na spacer;
  • masaż piersi – każdy fizjoterapeuta uroginekologiczny lub położna mogą nauczyć kobietę automasażu piersi. Nie tylko może on pośrednio wpłynąć na złagodzenie dolegliwości bólowych sutków, ale i ogranicza ryzyko zastoju pokarmu w przewodach mlecznych.

Zobacz również: Masaż laktacyjny.

Jeśli powyższe sposoby nie działają, najlepiej skonsultować się z pediatrą i położną. Lekarz oceni, czy bolesność sutków nie wiąże się z problemami dziecka, np. skróconym wędzidełkiem, zaś położna sprawdzi technikę karmienia i udzieli w tym zakresie rzetelnych porad.

Zobacz również: Co ile karmić noworodka piersią?

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *