Jak nauczyć dziecko prawidłowo chwytać pierś? Zazwyczaj noworodek rodzi się już z umiejętnością ssania, jest to podstawowy odruch fizjologiczny umożliwiający przetrwanie, którego nie trzeba się dodatkowo uczyć. Niekiedy pojawia się jednak problem z chwytaniem przez malucha piersi swojej mamy. Wówczas warto mu pomóc i wykorzystać kilka metod nauki chwytania piersi.
Jak nauczyć dziecko prawidłowo chwytać pierś?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy wiedzieć, jak rozpoznać prawidłowe chwytanie piersi. Technika chwytania przez dziecko piersi jest poprawna, jeśli:
- karmienie piersią nie powoduje bólu, a brodawki nie są poranione;
- nie dochodzi do zastoju pokarmu i stanów zapalnych piersi;
- dziecko przybiera na masie w sposób prawidłowy i najada się.
Przystępując do karmienia, należy dobrze i wygodnie się ułożyć. Ważny jest spokój i relaks, ponieważ dziecko z łatwością wyczuje zdenerwowanie swojej mamy, co przełoży się negatywnie na jakość karmienia. Dziecko powinno być ustawione bezpiecznie, ze stabilizacją główki. Jeśli mimo tego nie chwyta piersi w sposób prawidłowy, warto wypróbować poniższych wskazówek.
1. Czas karmienia
Nie należy czekać z karmieniem do momentu, w którym maluch jest bardzo głodny i płacze. Będzie wówczas na tyle zestresowany, że może mieć duży problem z chwyceniem brodawki lub będzie chwytać ją zbyt łapczywie, co spowoduje wytworzenie się u niego błędnych nawyków. Uważa się, że noworodek i niemowlę powinny być karmione na żądanie, jednak nie rzadziej niż co 3 godziny.
2. Łaskotanie dziecka
Czynność delikatnego łaskotania policzka i okolicy pod noskiem sprawia, że dziecko często samoistnie otwiera buzię. Wówczas można przystawić go do piersi, zwiększając szansę na to, że dziecko chwyci w usta całą brodawkę. Czynność można przeobrazić w formę zabawy. To rada dla kobiet, których dzieci mają trudności z otwieraniem buzi do karmienia. Alternatywą jest głaskanie brodawką dolnej wargi noworodka lub niemowlęcia i zachęcanie go uśmiechem do otwarcia buzi.
3. Korygowanie ustawienia
Zdarzają się sytuacje, w których należy skorygować ustawienie dziecka, ponieważ np. zbyt płytko zassało pierś. Bardzo ważna jest reakcja na taką sytuację. Jeśli kobieta nic nie zrobi, utrwali w dziecku błędne nawyki. Korektę należy wykonać m.in. wówczas, gdy podczas karmienia słychać odgłos mlaskania i cmokania.
4. Technika przystawiania piersi
Należy zwrócić uwagę, czy technika przystawiania piersi do dziecka jest prawidłowa. Gdy dziecko otworzyło już buzię i wystawiło język poza dolne dziąsło, przystawia się je do brodawki, kierując je w stronę jego podniebienia. To właśnie bródka malucha powinna jako pierwsza mieć kontakt z ciałem kobiety. Jeśli niemowlę ma tendencję do zbyt płytkiego chwytania piersi, wystarczy nieco głębiej umieścić brodawkę sutkową w jego jamie ustnej.
Przyjmuje się, że prawidłowe chwycenie piersi ma miejsce w sytuacji, w której dziecko obejmuje ustami sporą część otoczki brodawki. Można się tym kierować, jednak w praktyce wszystko zależy od rozmiaru ust niemowlęcia oraz rozmiaru brodawki sutkowej i otoczki brodawki.
Kiedy przerwać ssanie?
Najedzone dziecko zazwyczaj samo wypuszcza pierś z ust. Kobieta otrzymuje w ten sposób sygnał, że karmienie dobiegło końca. Zdarza się jednak, że karmienie powinno już się zakończyć, a maluch mimo wszystko dalej ssie pierś. Takimi sytuacjami są:
- gryzienie piersi;
- bawienie się piersią i traktowanie jej jako smoczek;
- częste wypuszczanie brodawki sutkowej z ust i rozglądanie się po pomieszczeniu.
Ssanie należy przerwać także wtedy, gdy niemowlę źle chwyci pierś oraz gdy karmienie powoduje u kobiety dolegliwości bólowe. Jeśli pojawi się taka konieczność, wystarczy delikatnie wsunąć czysty palec w kącik ust dziecka. Samoistnie wypuści ono brodawkę i przerwie jedzenie.
Zobacz również: Co ile karmić noworodka piersią?
Zainteresował Cię ten temat?
Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Bibliografia
- Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
- Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
- Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.