Masaż laktacyjny to bezpieczna i skuteczna metoda mająca na celu pobudzenie wydzielania mleka w okresie laktacji (karmienie piersią dziecka). Kobieta może wykonywać go samodzielnie. Warto jednak wcześniej udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego lub położnej, którzy z całą pewnością krok po kroku przedstawią cały masaż.
Nieprawidłowa laktacja – skutki
Jak rozpoznać czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość mleka czy jest ona może zbyt mała? Mogą na to wskazywać poniższe objawy:
- powolne przybieranie dziecka na masie – noworodek po porodzie traci delikatnie na masie, jednak uważa się, że w okolicach 2. tygodnia życia powinno wrócić do swojej masy urodzeniowej, a następnie powinna ona stopniowo wzrastać. Jeśli tak się nie dzieje, problemem może być niedożywienie dziecka wskutek problemów z laktacją;
- mała ilość zużywanych pieluszek;
- odwodnienie, co manifestuje się między innymi ciemno zabarwionym moczem, suchością warg czy apatycznym zachowaniem. Należy wykluczyć inne przyczyny chorobowe.
Warto również wiedzieć, że noworodki przyjmują pokarm z bardzo dużą częstotliwością, ponieważ nawet 10-12 razy na dobę. Objawy takie jak: zbyt długie lub zbyt krótkie karmienie, wybudzanie się dziecka nocą na karmienie czy posiadanie niewielkich piersi w żadnym stopniu nie wskazują na problemy z laktacją.
Masaż laktacyjny – jak wykonać?
Przede wszystkim kobieta powinna być rozluźniona, dlatego można wygodnie usiąść lub przyjąć pozycję stojącą przed lustrem, aby widzieć wykonywane czynności. Początkowo może to ułatwić masaż. Wykonuje się delikatne ruchy od obwodu klatki piersiowej, w kierunku brodawek sutkowych. Przykładowy plan masażu laktacyjnego może prezentować się następująco:
- głaskanie ruchem posuwistym – od obojczyków do gruczołów sutkowych (opracowując cały dekolt), od dołów pachowych do gruczołów sutkowych, od dolnych żeber przez dolną część piersi aż do gruczołów sutkowych;
- rozcieranie małymi ruchami okrężnymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara – te same partie co wyżej;
- rozcieranie większymi ruchami okrężnymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara – te same partie co wyżej;
- bardzo delikatne ugniatanie samych piersi chwytem szczypcowym – od ich nasady w kierunku brodawki sutkowej. Jeśli ruch ugniatania powoduje ból należy go pominąć;
- delikatne oklepywanie opuszkami palców – te same partie co przy głaskaniu i rozcieraniu.
Masaż laktacyjny powinien trwać około 10 minut. W tym czasie warto maksymalnie się zrelaksować, oddychać (najlepiej oddychanie torem przeponowym) i skupić się na wykonywanej czynności. Jeśli to możliwe, warto poprosić bliską osobę, aby na ten czas zaopiekowała się dzieckiem. Do masażu laktacyjnego nie używamy olejków, oliwek czy balsamów, ponieważ mogą one nie być tolerowane przez dziecko. Po przyłożeniu ust do gruczołu sutkowego, na którym znajduje się warstwa kosmetyku, może ono odmówić spożycia pokarmu.
Masaż laktacyjny – kiedy wykonać?
Kobiety mające problem z karmieniem piersią i produkujące zbyt małą ilość pokarmu powinny wykonywać masaż laktacyjny przed każdym karmieniem piersią lub skorzystaniem z laktatora. Masaż nie powoduje skutków ubocznych, jest przyjemny i praktycznie nie ma ograniczeń do jego wykonywania. Bezpośrednio po jego wykonaniu można przystawić dziecko do piersi.
Masaż laktacyjny – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do masażu laktacyjnego są przede wszystkim:
- nowotwory piersi;
- ostre stany zapalne gruczołu piersiowego;
- mechaniczne uszkodzenia w obrębie klatki piersiowej i piersi, np. oparzenia, świeże rany, przerwanie ciągłości skóry;
- niedawno przebyte operacje w obrębie klatki piersiowej i gruczołu piersiowego;
- choroby infekcyjne i przewlekłe w okresie zaostrzenia.
W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. Kontakt z położną, lekarzem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym będzie wskazany również w sytuacjach, gdy po masażu pojawią się niepokojące objawy.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bręborowicz G., Położnictwo. Podręcznik dla położnych i pielęgniarek, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
- Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.