Szukaj

Pozycje do karmienia piersią

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pozycje do karmienia piersią są bardzo ważne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ich najważniejszym wyznacznikiem jest komfort obydwu zaangażowanych w czynność stron. Kobieta nie powinna odczuwać bólu pleców, musi mieć możliwość rozluźnienia się. Natomiast dziecko musi mieć zapewniony spokój i ciszę.

Pozycje do karmienia piersią

Pozycje do karmienia piersią

Do popularnych i bezpiecznych pozycji do karmienia piersią należą:

  • półleżąca lub leżąca;
  • kołyska i skrzyżowana kołyska;
  • leżąca na boku;
  • wyprostowana;
  • w zwisie.

Pozycji jest oczywiście znacznie więcej, jednak kobiety zwykle wybierają 2-3 ulubione i skupiają się głównie na nich. Warto co kilka karmień zmieniać pozycję, chyba że inne nie są dobrze tolerowane przez dziecko.

Pozycja półleżąca lub leżąca

Jest najbardziej naturalna. Noworodek leży na klatce piersiowej matki (lub niekiedy na brzuchu) i instynktownie szuka piersi. Kontakt skóry ze skórą dodatkowo stymuluje dziecko do prawidłowego rozwoju i zapewnia mu nowe bodźce. Pozycja leżąca lub półleżąca sprawdzi się dobrze w sytuacjach, gdy dziecko ma trudności z chwytaniem piersi. Decydując się na pozycję półleżącą należy wygodnie i stabilnie podeprzeć plecy poduszkami.

Pozycja kołyski i skrzyżowanej kołyski

Pozycja kołyski to jedna z najbardziej klasycznych i najczęściej wykorzystywanych pozycji do karmienia piersią. Kobieta siedzi prosto i układa dziecko na boku tak, aby główka i szyja leżały w przedłużeniu przedramienia. Jego klatka piersiowa i brzuszek powinny stykać się z ciałem matki. Należy pilnować, aby dziecko nie było ułożone zbyt wysoko – piersi muszą być w naturalnym ułożeniu. Z kolei pozycja skrzyżowanej kołyski różni się wyłącznie tym, że ramiona ułożone są odwrotnie – główka dziecka opiera się o przeciwne przedramię.

Pozycja leżąca na boku

Idealnie sprawdzi się u kobiet po cięciu cesarskim, ponieważ odciąża tułów i nie angażuje świeżej blizny. Matka i dziecko leżą na boku przodem skierowani ku sobie. Dziecko powinno być na tyle blisko, aby mogło bez problemu chwycić pierś. Warto ustabilizować główkę dziecka własnym ramieniem lub dłonią przeciwnej kończyny. W tej pozycji kobieta może jednocześnie odpoczywać.

Patronite
Patronite

Pozycja wyprostowana

Dobre rozwiązanie dla nieco starszych dzieci. Dziecko siedzi okrakiem na udzie matki (lub biodrze), a jego kręgosłup jest wyprostowany. Zasadą jest więc zdolność utrzymywania przez dziecko w miarę stabilnej pozycji siedzącej. Pozycja sprawdzi się świetnie u maluchów cierpiących na refluks czy infekcje ucha, które nasilają się w pozycjach leżących.

Pozycja karmienia w zwisie

Dziecko leży swobodnie na plecach, zaś matka pochyla się nad nim i kieruje brodawkę do jego ust. Taka pozycja jest nieco bardziej wymagająca dla kobiety, jednak posiada wiele zalet – grawitacja ułatwia udrażnianie przyblokowanych kanalików mlecznych, a sama pozycja nie podrażnia w dużym stopniu piersi. Jest więc częstym wyborem kobiet, które odczuwają ból i inne dolegliwości podczas karmienia.

Zasady prawidłowego karmienia

Bez względu na to, którą pozycję do karmienia wybierzesz, pamiętaj o najważniejszych zasadach czynności:

  • jeśli czujesz potrzebę, skorzystaj z toalety. Może się okazać, że wskutek karmienia będziesz unieruchomiona przez dłuższą chwilę;
  • przygotuj wszystko, co będzie Ci potrzebne podczas karmienia, w tym także ulubioną książkę czy telefon, aby nie przerywać karmienia chcąc sięgnąć po dalej położone rzeczy;
  • zadbaj o swoją wygodę – przygotuj poduszki i koce, którymi podeprzesz wybraną pozycję i odciążysz się;
  • zadbaj o atmosferę – aby dziecko się zrelaksowało w pomieszczeniu nie może być nerwowej i stresującej atmosfery ani dużych hałasów.

Jeśli mimo przestrzeganiu powyższych zasad oraz indywidualnego doboru pozycji dziecko ma problemy z chwytaniem piersi lub karmienie powoduje ból i dyskomfort u matki, warto jak najszybciej udać się do konsultanta laktacyjnego lub specjalisty od karmienia piersią. Dodatkowo należy pamiętać, aby:

  • karmić dziecko z obydwu piersi w ciągu jednego karmienia;
  • nie łączyć karmienia piersią z podawaniem dziecku herbatek czy innych płynów;
  • karmienie trwało odpowiednio długo, zwykle jest to nawet 20 minut;
  • odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny;
  • średnia liczba karmień w ciągu doby wynosiła 8.

Karmienie dziecka może wydawać się świeżo upieczonej mamie wymagającą i skomplikowaną czynnością. Wiele kobiet odczuwa lęk przed karmieniem lub boi się wyglądu swoich piersi po zakończeniu karmienia, dlatego decyduje się na sztuczne karmienie. Należy jednak pamiętać, że zawsze najlepsze jest to co naturalne – kobiece mleko zawiera liczne składniki aktywne, których nie znajdziemy w sztucznych mlekach. Wspierają one prawidłowy rozwój dziecka już we wczesnych etapach życia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Łodykowska E., Bieńkowska S., Poradnik laktacyjny, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny.
  2. Kołacz-Kordzińska Z., Początki karmienia piersią, Wydawnictwo Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gdańsk 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.