Szukaj
Szukaj

Ruchy choreoatetotyczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ruchy choreoatetotyczne są szybkie i nieskoordynowane, charakterystyczne dla kilku chorób ośrodkowego układu nerwowego. Pojawiają się niezależnie od naszej woli i nie mamy nad nimi kontroli. Zatrzymanie ruchów choreoatetotycznych jest możliwe po wyleczeniu choroby podstawowej, czego niestety w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie wykonać. Mimo znacznego postępu, medycyna wciąż pozostaje bezsilna w przypadku wielu chorób układu nerwowego.

Ruchy choreoatetotyczne

Ruchy choreoatetotyczne – przyczyny

Wyróżniamy wiele możliwych przyczyn tego typu ruchów. Najczęściej wymienia się jednak:

Ruchy choreoatetotyczne mogą być konsekwencją niedotlenienia lub niedokrwienia struktur układu nerwowego. Przykładowo, nawet krótkie niedotlenienie noworodka podczas porodu może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania całego układu nerwowego.

Jak wyglądają ruchy choreoatetotyczne

Główną cechą ruchów choreoatetotycznych jest ich nieskoordynowaność. Najczęściej dotyczą rąk i palców, a także całych kończyn górnych. Nieco rzadziej obserwuje się je w kończynach dolnych oraz pozostałych częściach ciała. Ruchy choreoatetotyczne wywołuje chęć wykonania określonego ruchu, bądź silny stan emocjonalny pacjenta. Mogą występować jednostronnie, jak również dotyczyć jednocześnie obu stron ciała. Ciekawym zjawiskiem jest brak ich występowania podczas snu.

Patronite
Patronite

Obecność ruchów choreoatetotycznych skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, począwszy od przyjmowania pokarmów, czesania włosów czy ubierania się, a kończąc na bardziej zaawansowanych aktywnościach fizycznych.

Ruchy choreoatetotyczne – leczenie

Ponieważ nie ma skutecznych sposobów na całkowite pozbycie się ruchów choreoatetotycznych, to jednak za pomocą dobrze prowadzonej fizjoterapii i leczenia neurologicznego jesteśmy w stanie zmniejszać częstotliwość ich występowania. Bardzo ważna jest nauka radzenia sobie z ich obecnością. Z tego względu, osobom u których występują ruchy choreoatetotyczne, rekomenduje się nie tylko pozostanie pod opieką lekarza neurologa i fizjoterapeuty neurologicznego, ale również regularne wizyty u psychoterapeuty. Dzięki temu problem nie będzie tak dużym wyzwaniem.

Rehabilitacja w atetozie pomaga niwelować wzmożone napięcia mięśniowe, przykurcze oraz sztywność stawów. Dlatego też, pacjent chętniej podejmuje próby aktywności i stopniowo zwiększa swoją sprawność. Ma to duży wpływ na samodzielność.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Białas-Paluch K., Zaburzenia praksji u dzieci ze spektrum autyzmu w świetle teorii integracji sensorycznej, Człowiek-Niepełnosprawność-Społeczeństwo, 1/2017.
  2. Kozubski W., Liberski P., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Kozubski W., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.