Szukaj
Szukaj

Masaż stemplami ziołowymi

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż stemplami ziołowymi jest jednym z najbardziej cenionych i lubianych masaży relaksacyjnych, choć w zależności od doboru ziół wykazuje również właściwości lecznicze. Do jego wykonania niezbędna jest podstawowa wiedza z zakresu ziołolecznictwa oraz umiejętność wykonywania masażu. Oddziałuje on na wiele zmysłów jednocześnie, co wpływa pozytywnie na stan psychiczny.

Masaż stemplami ziołowymi

Jak wygląda masaż stemplami ziołowymi?

Do masażu stemplami ziołowymi wykorzystuje się woreczki lniane lub bawełniane (materiał musi być naturalny i przyjazny skórze) wypełnione roślinnymi surowcami. Podstawą są oczywiście różnego rodzaju suszone zioła, choć w składzie mieszanki znaleźć można także wiórki kokosowe, startą skórkę cytrusów, płatki kwiatowe czy korę drzew i zboża. Chcąc spotęgować działanie aromaterapeutyczne warto dodać do całości kilka kropel wybranego olejku eterycznego. Zioła w woreczku zwie się stemplem, stąd nazwa masażu.

Masaż stemplami ziołowymi jest stosunkowo prosty w wykonaniu. Można przedstawić go krok po kroku w następujący sposób:

  • podgrzanie stempli ziołowych na małym ogniu do temperatury, która nie będzie zbyt wysoka dla skóry osoby masowanej, co odbywa się w garnku z olejem (np. olej kokosowy czy olej winogronowy);
  • odciśnięcie stempli z nadmiaru oleju;
  • nałożenie stempli na odsłoniętą skórę osoby masowanej;
  • wykonanie masażu.

Akt wykonania masażu obejmuje głaskanie ciała stemplami ziołowymi, a także techniki ugniatania, rozcierania i oklepywania. Najpierw ciało opracowuje się delikatnie, a następnie mocniej. Przy mocniejszych technikach stempel traci swoją temperaturę, dzięki czemu zaczyna uwalniać cenne składniki odżywcze i aromaterapeutyczne.

Zobacz również: Metodyka masażu mięśni szkieletowych.

Po wykonaniu masażu warto zetrzeć ze skóry nadmiar substancji tłustych, lecz przez kilka godzin nie należy się kąpać ani brać prysznicu. Dzięki temu wszystkie cenne składniki będą mogły stopniowo wchłaniać się w skórę jeszcze długo po zakończeniu masażu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Masaż stemplami ziołowymi – działanie

Masaż stemplami ziołowymi oddziałuje przede wszystkim na zmysł zapachu, a więc i na sferę emocjonalną. Pozwala na głęboki relaks nawet w sytuacjach silnego stresu. Bardzo dobrze sprawdzi się więc w przypadku osób zapracowanych, żyjących w biegu, narażonych na stres. Masaż ten wspomaga leczenie stanów lękowych, depresji, nerwicy czy problemów ze snem. Pozwala na zmniejszenie napięcia mięśni i rozluźnienie ich, co działa przeciwbólowo.

Zobacz również: Wzmożone napięcie mięśniowe.

Omawiany rodzaj masażu wspomaga również odchudzanie, ponieważ poprawia metabolizm i krążenie krwi w skórze. Dzięki temu dodatkowo wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn, co wpływa m.in. na zmniejszenie widoczności cellulitu. Stanowi idealne uzupełnienie zdrowej diety i aktywności fizycznej wśród osób chcących zrzucić zbędne kilogramy lub po prostu zadbać o swoje zdrowie. Inne działania masażu stemplami ziołowymi obejmują zmniejszanie bólu i sztywności stawów, wspomaganie leczenia schorzeń dermatologicznych, poprawę trawienia, zmniejszanie bólu podczas miesiączek oraz udrażnianie dróg oddechowych. Konkretne działanie zależy również od rodzaju użytych ziół. W efekcie stempel ziołowy może pobudzać lub uspokajać, działać przeciwbólowo lub przeciwzapalne, a także nasennie.

Masaż stemplami ziołowymi – przeciwwskazania

Masaż stemplami ziołowymi przeciwwskazany jest w przypadku kobiet w ciąży. Innymi przeciwwskazaniami są:

W razie wątpliwości, warto skonsultować z lekarzem chęć wykonania masażu stemplami ziołowymi. Masażysta powinien znać działanie użytych ziół, aby ewentualnie zaproponować klientowi inną mieszankę, jeśli w pierwotnej znajdą się zioła, które mogą zaszkodzić w danej sytuacji.

Masaż stemplami ziołowymi – cena

Cena masażu stemplami ziołowymi zależy od długości trwania zabiegu. Rekomenduje się masaż trwający przynajmniej 50 minut – wówczas skóra uzyskuje najwięcej korzyści. Cena godzinnego masażu stemplami ziołowymi wynosi od 200 do 300 zł.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Leszczyński B., Masaż stemplami ziołowymi, Centrum Doskonalenia Masażu, 2017.
  2. Magiera L., Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej, Wydawnictwo Bio-Styl, Kraków 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *