Szukaj
Szukaj

Terapia taktylna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Terapia taktylna obejmuje techniki masażu oraz stymulacji skóry, a jej głównym celem jest rozwój funkcji mózgowych i całego układu nerwowego. To skrót od pełnej nazwy tej metody, czyli stymulacji systemu taktylnego. Terapia opiera się na podstawowych założeniach neurologii, psychologii, teorii integracji sensorycznej oraz założeń powiązania procesów zachodzących w mózgu z zachowaniem człowieka.

Terapia taktylna

Jak wygląda terapia taktylna?

Podstawą terapii taktylnej są odpowiednie sekwencje ruchów masażu i stymulacji skóry. Intensywność wykonywanych czynności zawsze należy dobrać do tego, z kim pracujemy – czy będzie to niemowlę czy nieco starsze dziecko. Ruchy powinny być spokojne, wolne i rytmiczne, ale jednocześnie na tyle silne, aby działały pobudzająco. Taki masaż ma sprawiać przyjemność pacjentowi, musi umożliwiać mu całkowite rozluźnienie i uspokojenie. W momencie zauważenia, że pacjent nie jest zadowolony z terapii lub zgłasza sprzeciw, należy albo przerwać wykonywane czynności albo zmienić rodzaj / intensywność dotyku.

Głównym celem terapii taktylnej jest dostarczenie kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych – zwłaszcza dotykowych i proprioceptywnych – tak, aby dziecko spontanicznie formułowało reakcje adaptacyjne, poprawiające integrację tych bodźców.

Przygotowanie do terapii

Przed przystąpieniem do omawianej terapii należy zadbać o odpowiednią atmosferę – czynności terapeutyczne powinny być bowiem wykonywane w takim pomieszczeniu, aby dziecko mogło w pełni się rozluźnić. W związku z tym pomieszczenie terapeutyczne musi być przytulne, ciche i ciepłe. Masaż można wykonywać przy akompaniamencie uspokajającej muzyki. Aby zająć czymś uwagę dziecka można opowiadać mu bajkę lub mówić wierszyki.

Jeszcze przed rozpoczęciem masażu należy w przystępny sposób poinformować dziecko, co będzie wykonywane. Najlepiej rozpocząć od nawiązania kontaktu z dzieckiem poprzez wskazywanie i nazywanie poszczególnych części jego ciała. Dobrym pomysłem jest zabawa z dzieckiem w pokazywanie wymienianych części ciała. Zawsze terapię zaczynamy od leżenia na plecach, aby utrzymywać kontakt wzrokowy z dzieckiem. Dopiero później możemy ułożyć pacjenta w leżeniu przodem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Terapia taktylna – wskazania

Omawiana metoda lecznicza stosowana jest powszechnie w neurofizjologii, rehabilitacji, pedagogice oraz psychologii. Jest też chętnie wykorzystywana przez nauczycieli w przedszkolach czy ośrodkach terapeutyczno-opiekuńczych. Jej zadaniem jest wspieranie rozwoju dzieci z różnymi dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami procesów integracji sensorycznej. Terapię taktylną zaleca się wprowadzić między innymi przy:

  • problemach z rozumieniem poleceń słownych oraz naśladowaniem ruchów;
  • problemach z logiką rysunku;
  • nieprawidłowościach dotyczących pojedynczych ruchów;
  • zaburzeniach planowania i przeprowadzania całej zaplanowanej czynności;
  • trudnościach ze zlokalizowaniem własnych części ciała w przestrzeni.

Zaburzenia somatognozji powinny być rozpoznane najlepiej między 3. a 6. rokiem życia dziecka tak, aby postępowanie lecznicze można było wdrożyć jeszcze na etapie przedszkolnym. Wówczas dziecko będzie mogło osiągnąć dojrzałość tego stopnia, by uczęszczać do szkoły zgodnie z jego poziomem intelektualnym.

Przeciwwskazania do terapii taktylnej

Głównymi przeciwwskazaniami do terapii taktylnej są:

  • wysoka gorączka;
  • zapalenie żył;
  • zakrzepica żył głębokich;
  • niewyrównane wady serca;
  • skaleczenie skóry, przerwanie jej ciągłości;
  • krwotok, skłonność do krwawień;
  • stany alergiczne skóry, wszelkiego rodzaju zmiany dermatologiczne;
  • infekcje, ostre stany zapalne;
  • wczesny okres po urazach ortopedycznych – złamania, zwichnięcia, skręcenia.

Decyzję o wykonaniu stymulacji podejmuje specjalista zajmujący się terapią taktylną.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Giczewska A., Fenomen dotyku matki, Wydawnictwo Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym PRZYJACIEL, Warszawa 2008.
  2. Ayres J., Dziecko a integracja sensoryczna, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2016.
  3. Charbicka M., Integracja sensoryczna przez cały rok, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *