Szukaj
Szukaj

Komórki chromafinowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Komórki chromafinowe budują przede wszystkim nadnercza, czyli narządy ulokowane nad obiema nerkami. Można znaleźć je jednak również w innych częściach organizmu. Wykazują zdolność uwalniania związków chemicznych zwanych katecholaminami. To pochodne aminokwasu tyrozyny, a ich wysoki poziom w ustroju zwykle wiąże się ze stresem.

Katecholaminy

Komórki chromafinowe – nazwa

Komórki chromafinowe zawierają w sobie ziarna wypełnione katecholaminami (zwykle noradrenaliną lub adrenaliną). Ulegają zabarwieniu pod wpływem soli chromu, w związku z czym nazywa się je właśnie chromafilowymi. Barwienie można wykonać w każdym laboratorium medycznym. Wówczas stają się ciemnobrązowe.

Komórki chromafinowe w organizmie człowieka

Omawiane komórki po raz pierwszy można zaobserwować na etapie życia płodowego w okolicach 5. tygodnia rozwoju zarodka. Znajdują się one w embrionalnym grzebieniu nerwowym, po czym migrują do rdzenia nadnerczy. Innymi lokalizacjami w ciele człowieka, w których możemy zaobserwować obecność komórek chromafinowych, są:

Patronite
Patronite

Wszystkie komórki chromafinowe zalicza się do tak zwanych APUD, czyli struktur zawierających aminy biogenne.

Komórki chromafinowe – funkcje

Główną i najważniejszą funkcją tych komórek jest uwalnianie substancji chemicznych zwanych katecholaminami. Odpowiadają one przede wszystkim za stymulowanie reakcji związanych z walką i działaniem, ale nie tylko. Działanie poszczególnych związków uwalnianych przed komórki chromafinowe można przedstawić następująco:

  • adrenalina – hamuje pracę jelit, stymuluje produkcję glukozy, przyspiesza akcję serca, wzmaga potliwość ciała, rozszerza źrenice. Jej wyrzut ma miejsce podczas silnego stresu lub uprawiania aktywności fizycznej;
  • noradrenalina – podwyższa ciśnienie tętnicze i pełni funkcję identyczną jak adrenalina, jednak o wiele słabiej.

W ostatnich latach udowodniono również, że komórki chromafinowe produkują związki zwane enkefalinami. Wywołują one uczucie silnej euforii, podobne do tego pojawiającego się po zażyciu opiatów. Ich syntezę stymuluje aktywność fizyczna, dlatego nierzadko mówi się, że uprawianie sportu uzależnia i wiąże się z wyjątkowo dobrym samopoczuciem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Malendowicz M., Kora i rdzeń nadnercza – ewolucyjne aspekty organogenezy, czyli jedność z odrębności, Endokrynologia Pediatryczna, 4/2005.
  2. Gołyszny M., „Stare” i „nowe” neuropeptydy jako modulatory czynności osi stresu (podwzgórze–przysadka–nadnercza), Psychiatria, 3/2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.