Szukaj

Ból nocyplastyczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból nocyplastyczny to rodzaj bólu, który w większości przypadków przyjmuje postać przewlekłą, a jednocześnie często zmieniający się w swojej intensywności i lokalizacji. Wiąże się z chorobą układu nerwowego lub chorobą ogólnoustrojową i bardzo trudno go leczyć. Dąży się w tym przede wszystkim do eliminacji lub ustabilizowania przyczyn.

Ból nocyplastyczny

Ból nocyplastyczny – co to jest?

Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją ból nocyplastyczny określić można w skrócie jako: co najmniej 3-miesięczny, niespecyficzny (niemożliwy do wyjaśnienia uszkodzeniem tkanki) ból miejscowy, niosący pewne znamiona nadwrażliwości. Nie sposób wyczerpująco wyjaśnić go przez mechanizmy nocycepcji i neuropatii, może natomiast przejawiać cechy pewnego rodzaju nadwrażliwości, obecne przynajmniej w rejonie ciała objętym dolegliwością bólową.

Zobacz również: Sensytyzacja.

Ból nocyplastyczny – przyczyny

Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu, ból scentralizowany określa współcześnie mianem bólu nocyplastycznego. Doświadczane przez pacjenta objawy są konsekwencją zmienionego odczuwania i nasilonego przetwarzania sygnałów bólowych w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), a za ich powstawanie odpowiadają inne mechanizmy niż w bólu nocyceptorowym lub bólu neuropatycznym. Przyczyną bólu nocyplastycznego są więc najczęściej choroby ośrodkowego układu nerwowego (np. polineuropatie, stwardnienie rozsiane) lub choroby ogólnoustrojowe, zwykle o charakterze przewlekłym. Przeciwieństwem jest ból neuropatyczny spowodowany uszkodzeniem lub uciskiem na określony nerw, a także ból nocyceptywny wywołany stanem zapalnym lub urazem mechanicznym. Nie należy mylić tych rodzajów bólu.

Zobacz również: Sensytyzacja obwodowa.

Patronite
Patronite

Charakterystyka bólu nocyplastycznego

Cechami charakterystycznymi bólu nocyplastycznego są:

  • uogólniona hiperalgezja (nadmierna reakcja tkanek na bodziec bólowy);
  • allodynia (ból wywołany przez bodziec, który zazwyczaj nie wywołuje bólu).

Jeśli ból nocyplastyczny ma postać przewlekłą i uogólnioną, nierzadko towarzyszą mu objawy pochodzące z ośrodkowego układu nerwowego, takie jak:

  • zmęczenie;
  • zaburzenia, wahania nastroju;
  • zaburzenia funkcji poznawczych;
  • problemy z pamięcią;
  • sen nieprzynoszący odpoczynku i regeneracji;
  • sporadycznie nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe i świetlne oraz nieprzyjemne zapachy.

Ból nocyplastyczny jest rozległy, nierzadko poprzedzony występowaniem bólu w innych okolicach organizmu w przeszłości. Dla porównania ból nocyceptywny jest dobrze zlokalizowany – pacjent jest w stanie z łatwością wskazać miejsce jego dokładnego występowania. Zawsze nasila się podczas ruchu. Z kolei ból neuropatyczny pojawia się w obszarze zaopatrywanym przez nerwy obwodowe (tj. dermatom lub obszar skarpetek/rękawiczek). Ma przy tym charakter okresowy, przeszywający, czemu towarzyszyć może uczucie drętwienia i mrowienia.

Zobacz również: Mrowienie i drętwienie kończyn.

Ból nocyplastyczny – leczenie

Leczenie bólu nocyplastycznego opiera się przede wszystkim na diagnostyce i terapii choroby podstawowej. Nie zawsze istnieje możliwość jej całkowitej eliminacji. Wówczas dąży się do jej ustabilizowania i wyrównania, najczęściej za pomocą indywidualnie dobranej farmakoterapii, rzadziej zabiegów neurochirurgicznych. W leczeniu objawowym bólu nocyplastycznego stosuje się leki oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy oraz różnego rodzaju terapie niefarmakologiczne zaliczane to grona metod fizjoterapeutycznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Corr M., Ból w chorobach reumatycznych, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2023.
  2. Dobrogowski J., Zajączkowska R., Dutka J., Wordliczek J., Patofizjologia i klasyfikacja bólu, Polski Przegląd Neurologiczny, 1/2011.
  3. Frankowski S., Trzy oblicza bólu [https://body-work.com.pl/blog/trzy-oblicza-bolu/].
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.