Szukaj
Szukaj

Odczyn antystreptolizynowy (ASO)

Spis treści

Odczyn antystreptolizynowy (ASO) to diagnostyczny test serologiczny umożliwiający określenie w surowicy poziomu antystreptolizyn O, czyli przeciwciał przeciw streptolizynie O. Wzrost poziomu tych antystreptolizyn występuje w określonych schorzeniach wywołanych przez paciorkowce hemolizujące.

Odczyn antystreptolizynowy (ASO)

Fizjologia zakażenia paciorkowcami

Zakażenia paciorkowcami zdarzają się współcześnie stosunkowo często. Ponadto przeciwciała przeciw tym drobnoustrojom pojawiają się w dużym odsetku populacji. Beta-hemolizujące paciorkowce grupy A wytwarzają 2 hemolizyny:

  • streptolizynę O, która wykazuje wrażliwość na tlen;
  • streptolizynę S, która jest tlenowo stabilna.

Zobacz również: Zakażenia gronkowce i paciorkowce.

Jednak tylko streptolizyna O jest immunogenna, przez co wykorzystuje się ją w omawianym odczynie. Cała reakcja opiera się na biosyntezie przez pacjenta zakażonego paciorkowcami przeciwciał hamujących aktywność hemolityczną streptolizyny O. Przeciwciała zwykle utrzymują się długo, stąd pojedyncze stwierdzenie podwyższonego miana nie świadczy o aktywnej infekcji. Jedynie w przypadku czterokrotnego wzrostu miana przeciwciał w kolejnych próbkach, pobranych w 10 – 14-dniowym odstępie, należy rozważyć obecność zakażenia.

Odczyn antystreptolizynowy – wskazania

Odczyn ASO zaleca się ocenić w przypadku podejrzenia chorób i dolegliwości spowodowanych paciorkowcami hemolizującymi. Przykładem takich schorzeń są:

  • choroba reumatyczna;
  • zapalenie kłębuszkowe nerek;
  • płonica;
  • angina;
  • róża.

Dodatkowo warto wykonać badanie u pacjentów, którzy przebyli wyżej wymienione choroby, lecz mimo tego wciąż utrzymują się dolegliwości takie jak:

  • gorączka;
  • kołatanie serca;
  • ogólne osłabienie organizmu;
  • krwiomocz;
  • dolegliwości bólowe w obrębie stawów;
  • wysypka skórna.

Jak wygląda badanie?

Do badania odczynu antystreptolizynowego wykorzystuje się krew pobraną jak do normalnego badania morfologicznego (z żyły w zgięciu łokcia). Jednocześnie pacjent na badanie powinien wstawić się na czczo – nie powinien nawet przyjmować zazwyczaj stosowanych leków. Z tego względu najlepszą porą na badanie jest ranek. Wiarygodne wyniki uzyskuje się po kilkukrotnym powtórzeniu badania, ponieważ organizm człowieka produkuje przeciwciała przez okres nawet kilku tygodni.

Interpretacja wyników

Wynik odczynu ASO u dorosłego człowieka nie powinien przekraczać 250 IU/ml, z kolei w przypadku dzieci nie powinien przekraczać 330 IU/ml. W przypadku podwyższonego poziomu antystreptolizyn O we krwi można podejrzewać zakażenie paciorkowcami hemolizującymi. Wówczas należy wykonać dalszą diagnostykę pod kątem dokładnego określenia toczącej się patologii.

Zobacz również: Hematolog.

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom I i II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Plewa A., Pałkiewicz A., Karczewska M., Podstawowe procedury laboratoryjne w bakteriologii klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.