Fotodepilacja Wrocław

Zakażenia gronkowcowe i paciorkowcowe są wysoce rozpowszechnione zarówno u ludzi, jak również u zwierząt, choć zdrowy organizm bez problemu radzi sobie z bakteriami. Gronkowce należą do bakterii Gram-dodatnich. Istnieje wiele gatunków gronkowca, ale największe znaczenie kliniczne ma gronkowiec złocisty i gronkowiec naskórkowy.

Zakażenia gronkowcowe i paciorkowcowe

 

Zakażenia gronkowcowe

Poniżej opisujemy jedne z najczęstszych rodzajów zakażenia gronkowcem.

1. Zapalenie mieszka włosowego

Objawia się wykwitem pierwotnym, powstaje żółtawy pęcherzyk ropny, często przebity włosem. Otoczony jest rumieniem zapalnym. Umiejscowienie może być różne na przykład: twarz, tułów, kończyny.

Leczenie

Niektóre objawy tylko leczy się antybiotykiem, najczęściej rozległe zmiany. Pozostałe ustępują samoistnie bez pozostawienia blizny.

2. Przewlekłe zapalenie mieszka włosowego (igłówka):

występuje w okolicy owłosionej skóry twarzy, głównie u mężczyzn. Objawia się wykwitami krostkowymi, ewentualnie guzem ropnym rozmiękającym.

Leczenie

Jest trudne i wymaga czasu, od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Stosuje się antybiotyki miejscowo lub ogólnie po wykonaniu wcześniej antybiogramu, ponadto podaje się witaminy z grupy B oraz kwas askorbinowy (witamina C). Po leczeniu najczęściej nie powstają blizny, a włosy odrastają.

3. Czyrak lub czyrak gromadny:

sprzyja on cukrzycy, u osób z chorobami nerek lub pojawia się w wyniku osłabienia odporności. Objawia się bolesnym guzkiem o sino – czerwonym zabarwieniu. Po upływie 4-6 dni na jego powierzchni pojawia się krostka, pod którą wytwarza się martwica i postępujący rozkład tkanki. Umiejscowienie jest różne, niebezpieczne są w okolicach oczodołu, wargi górnej i skroni, ponieważ mogą dawać groźne powikłania w postaci np. zapalenia opon mózgowych.

Leczenie

Stosuje się kompres ichtiolowy oraz po wytworzeniu czopa martwiczego nacięcie w celu jego usunięcia. Po wyleczeniu powstaje blizna.

4. Ropne mnogie zapalenie pach:

obejmuje gruczoły apokrynowe z tego względu dotyczy osób dojrzałych płciowo. Nadmierne pocenie się sprzyja tej chorobie. Wywołuje ją gronkowiec złocisty. Objawia się wykwitem pierwotnym, pojawia się guz podskórny, który ulega rozmiękaniu i przebiciu. W wyniku tego mogą powstać przetoki (dziury) i blizny. Umiejscawia się głównie pod pachami i w pachwinach.

Sklep Spirulina

Leczenie

We wczesnym stadium należy stosować maść ichtiolową,a także antybiotyki. W przypadku zmian bardzo przewlekłych i opornych stosuje się leczenie chirurgiczne i przeszczepy.

Zakażenia paciorkowcowe

Paciorkowce są bakteriami, które wywołują wiele różnych infekcji w organizmie. Wyróżnia się grupy paciorkowców, które powodują różne choroby:

  • paciorkowce z grupy A – najczęściej powodują anginę;
  • paciorkowce z grupy B – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków;
  • paciorkowce z grupy D – infekcje układu moczowego.

Grupa C i G nie są niebezpieczne dla człowieka. Zakażenie paciorkowcem z grupy A, a niekiedy też gronkowcem złocistym może wywołać poważną chorobę skóry, zwaną różą.

Róża – zmiany polegają na obrzęku skóry w ostrym stanie zapalnym skóry i tkanki podskórnej oraz na wyraźnej granicy między skórą zdrową, a zaatakowaną przez paciorkowce. Występuje najczęściej na twarzy. Punktem wyjściowym są błony śluzowe jamy ustnej i nosowej. Występuje również na kończynach. Przebieg choroby jest nagły z bardzo wysoką gorączką od 40 do 41 stopni Celsjusza, występują dreszcze, objawy ogólnego rozbicia oraz bóle zaatakowanych tkanek.

Leczenie

Stosuje się głównie penicylinę i cefalosporyny. Leczenie trwa od 10 do 14 dni. Miejscowo przykłada się kompresy ichtiolowe. Choroba ustępuje bez pozostawienia blizn. Mogą pojawiać się nawroty choroby, których następstwem będzie trwały obrzęk głównie twarzy i narządów płciowych oraz kończyn dolnych.

Zakażenia paciorkowco – gronkowcowe

1. Liszajec zakaźny – są to powierzchniowe wykwity pęcherzowo-ropne zasychające w strupy o kolorze miodowo-różowym o krótkim okresie trwania. Jest to zakażenie mieszane wywołane przez paciorkowce i gronkowce. Następuje zakażenie poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub przez przedmioty używane przez chorego – wydzielina nosowo-gardłowa lub wydzielina błon śluzowych. Zarazić można się najczęściej w środowiskach dziecięcych. Objawia się pęcherzem o wiotkiej ścianie, który szybko ulega przerwaniu. W obrazie chorobowym dominują miękkie strupy o barwie miodu.

Umiejscowienie

Twarz w otoczeniu jamy ustnej (tzw. zajady), w okolicy nosa i płytki paznokciowej. Nowe powstają w okolicy już istniejących poprzez samozakażenie. Okres choroby od kilku do kilkunastu dni, nieleczony kilka tygodni.

2. Nieszołowica – jest to wykwit pęcherzowo-ropny przekształcający się w owrzodzenie pokryte warstwowym strupem. Patogeneza podobnie jak w liszajcu, ponadto czynnikiem usposabiającym są zaniechania higieniczne zwłaszcza w chorobach swędzącej skóry, poza tym niedożywienie, ogólne wyniszczenie organizmu. Objawy to wiotki pęcherz wypełniony treścią ropną, którego dno ulega rozpadowi z wytworzeniem owrzodzenia.

Umiejscowienie

Na kończynach dolnych – podudzie, tułów i pośladki, rzadko kończyny górne. Trwa kilka tygodni, zmiany pozostawiają przebarwienia na obwodzie i bliznę. Podobnie jak w liszajcu, drogą zakażenia mogą powstawać nowe wykwity w różnym stadium rozwoju.

3. Czyrak – różni się czopem martwiczym, bolesnością, szybszym przebiegiem bez tworzenia owrzodzeń. Leczy się antybiotykiem, zasadnicze znaczenie ma czynnik usposabiający.

4. Piodermia – jest to przewlekłe ropne zakażenie skóry o różnym obrazie klinicznym z obecnością owrzodzeń i przetok lub ziarniny.

Umiejscowienie

Rozmaite, np. na pośladku, kończynach dolnych, okolice pachwin. Okres trwania jest długi, zależy od zmian oraz obecności przetok, nieregularnych blizn. Rozpoznanie różnicowe: gruźlica rozpływna, grzybica głęboka, piodermia zgorzelinowa. Rozstrzygają wyniki badań histopatologicznych, mikrobiologicznych i mikrologicznych. Leczy się antybiotykami.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław