Testy alergiczne są prostymi i skutecznymi badaniami wykorzystywanymi w diagnostyce i monitorowaniu leczenia alergii, zaliczanych współcześnie do grona najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Ze względu na bezpieczeństwo i efektywność można wykonywać je u każdego człowieka bez względu na wiek czy stan zdrowia. Należy jednak odpowiednio dobrać rodzaj testu do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Punktowe testy skórne i testy śródskórne
Jednymi z najczęściej wykonywanych są punktowe testy skórne i testy śródskórne. Te pierwsze polegają na oczyszczeniu skóry i nałożeniu bezpośrednio na nią kropelek roztworu zawierającego stężone alergeny. Następnie każda kropelka jest delikatnie nakłuwana w taki sposób, aby przerwać jednocześnie ciągłość naskórka u pacjenta. Dzięki temu alergen może płytko wniknąć do organizmu. Jeśli rzeczywiście to on odpowiada za wywołanie alergii, w tym miejscu po upływie 15-20 minut pojawi się zaczerwienienie, wysypka, świąd, obrzęk lub pieczenie. Jeśli natomiast nie jest to alergen wywołujący uczulenie u danego pacjenta, skóra pozostanie bez zmian. Alternatywą tego badania są testy śródskórne, w których przebiegu lekarz wstrzykuje odrobinę alergenu bezpośrednio do skóry. Pomija się etap nanoszenia go na powierzchnię skóry.
Testy alergiczne z krwi
Prawdopodobnie najbezpieczniejszą formą diagnozowana alergii są testy alergiczne wykonywane z krwi, ponieważ w przypadku silnych, zaawansowanych alergii powiązanych z poważnym ryzykiem wstrząsu anafilaktycznego wstrzyknięcie nawet niewielkiej ilości alergenu do organizmu pacjenta może zakończyć się poważnymi powikłaniami. Nie zaleca się wówczas wykonywania powyższych testów skórnych. Do klasycznego pobrania krwi nie ma jednak praktycznie żadnych przeciwwskazań. Lekarz, analizując próbkę krwi, sprawdza stężenie przeciwciał IgE w niej zawartych i tym samym ustala rozpoznanie. Badanie krwi charakteryzuje się wysoką czułością na poziomie do 80%, co jest wartością wyższą, niż w przypadku niektórych testów skórnych.
Testy alergiczne płatkowe
Bezpośrednio na oczyszczoną skórę pacjenta przykleja się niewielkich rozmiarów plastry nasączone roztworem zawierającym alergeny. Przeważnie miejscem docelowym dla nich są plecy ze względu na dużą powierzchnię. Tym samym jednorazowo sprawdzić można większą liczbę potencjalnych alergenów. Plasterki zabezpiecza się opatrunkiem i pozostawia na kilkanaście godzin. Przeważnie na drugi dzień pacjent wraca do alergologa, aby ten mógł zdjąć plastry i ocenić reakcję skóry na kontakt z alergenami. To metoda lubiana zwłaszcza przez dzieci, ponieważ nie wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry.
Testy alergiczne – pozostałe
Alergię diagnozować można na wiele sposobów, jednak powyższe testy zawsze są uzupełnieniem pozostałych metod. Zalicza się do nich test prowokacji nosowej oraz test prowokacji pokarmami, co nie jest szczególnie swoiste ani czułe. Oba te testy polegają na wdychaniu bądź spożywaniu pokarmów, a następnie na obserwowaniu reakcji organizmu na tę czynność.
Testy alergiczne – wskazania
Testy alergiczne warto wykonać w przypadku obserwowania u siebie następujących objawów:
- alergiczny nieżyt nosa;
- uczucie ciągłego zatkania nosa;
- łzawienie oczu i zaczerwienienie spojówek;
- częste kichanie i chrypka;
- wysypki skórne niewiadomego pochodzenia;
- zaburzenia trawienia, niestrawność, biegunki, bóle brzucha po spożyciu pokarmów;
- katar sienny;
- kaszel;
- drapanie w gardle;
- ciągłe duszności i ucisk w klatce piersiowej.
Badania należy wykonać w szczególności wtedy, gdy niepokojące dolegliwości pojawiają się wiosną po wyjściu z domu (podejrzenie alergii na pyłki), podczas przebywania w starszych, zamkniętych pomieszczeniach (podejrzenie alergii na roztocza lub grzyby), spożyciu określonych pokarmów (podejrzenie alergii pokarmowej lub na leki) bądź po kontakcie ze zwierzętami lub określonymi tworzywami (podejrzenie alergii na sierść lub alergii kontaktowej). Diagnostyką i leczeniem alergii (a więc również wykonywaniem testów alergicznych) zajmują się lekarze alergolodzy.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Wykorzystuje się go przy różnego rodzaju problemach skórnych ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o właściwościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Emeryk A., Bartkowiak-Emeryk M., Jędrzejewski A., Alergiczne testy skórne punktowe – w kierunku obiektywizacji oceny wyniku, Alergia, 2017, 1; 10-12.
- Obtułowicz K., Alergologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.