ANCA

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

ANCA (ang. antineutrophil cytoplasmic antibodies) to skrót odnoszący się do przeciwciał przeciw cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych. Są one obecne w surowicy pacjentów z rozmaitymi chorobami ostrymi i przewlekłymi, w tym chorobami autoimmunologicznymi i dotyczącymi tkanki łącznej. Badanie ANCA może wiele powiedzieć lekarzowi o stanie zdrowia pacjenta.

ANCA

ANCA – charakterystyka

ANCA to grupa autoprzeciwciał, które powstają w momencie, gdy układ immunologiczny organizmu zaczyna omyłkowo atakować białka zawarte we własnych neutrofilach. Można zatem podsumować, że są autoprzeciwciałami skierowanymi przeciwko antygenom wchodzącym w skład cytoplazmy granulocytów obojętnochłonnych. Pierwszy raz przeciwciała te opisano w 1982 roku. Przy pomocy immunofluorescencji pośredniej IIFT można wyodrębnić następujące typy przeciwciał ANCA:

  • o typie świecenia cytoplazmatycznym tzw. cANCA;
  • o typie świecenia okołojądrowym tzw. pANCA;
  • atypowe tzw. aANCA.

Antygenem dla przeciwciał cANCA jest proteinaza 3 lub bakteriobójcze białko zwiększające przepuszczalność błony bakterii Gram-ujemnych. Dla przeciwciał pANCA antygenem docelowym jest przeważnie mieloperoksydaza, ale i laktoferyna, katepsyna G, elastaza, lizozym, enolaza oraz inne składniki cytoplazmy neutrofilów. Przeciwciała atypowe ANCA w teście immunofluorescencji pośredniej najczęściej prezentują dodatnie świecenie w kierunku pANCA.

ANCA w surowicy krwi – choroby

Przeciwciała przeciw cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych (ANCA) stwierdzane są w surowicy krwi pacjentów m.in. z następującymi problemami zdrowotnymi:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przeważnie wraz z ANCA bada się poziom innych przeciwciał oraz OB i CRP. Jednakże dokładna przyczyna powstania autoimmunologicznych przeciwciał ANCA pozostaje niejasna. Prawdopodobnie współuczestniczy w niej wiele elementów, do których zalicza się m.in. infekcje, cechy genetyczne, czynniki środowiskowe, przyjmowane leki oraz nieprawidłowości w zakresie wrodzonej i nabytej odpowiedzi immunologicznej. Badania dowodzą związku pomiędzy przyjmowaniem niektórych leków (propylotiouracyl, minocyklina, allopurynol, D-penicylamina i difenylohydantoina) i wykrywaniem przeciwciał ANCA.

ANCA – badanie

Obecność ANCA w surowicy krwi ocenia się na podstawie badań laboratoryjnych, wystarczy pobrać krew i poddać ją dokładnej analizie. Nie są przy tym konieczne specjalne przygotowania pacjenta do badania, nie trzeba być również na czczo i nie ma przeciwwskazań do wykonania badania. Przeważnie badanie ANCA wykonuje się metodą mikroskopii immunofluorescencyjnej. Próbki surowicy miesza się z neutrofilami, aby umożliwić ewentualnym autoprzeciwciałom obecnym w próbce reakcję z komórkami. Następnie próbkę umieszcza się na szkiełku laboratoryjnym i wybarwia fluorescencyjnym barwnikiem. Szkiełko umieszcza się pod mikroskopem i poddaje ocenie powstały wzór/typ świecenia. W zależności od placówki wyniki mogą być dostępne w ciągu 1-7 dni.

Wzory ANCA

Podczas analizy próbki krwi specjaliści korzystają z tzw. wzorów ANCA. Są one następujące:

  • typ okołojądrowy (p-ANCA) – wykazuje najwyższe natężenie fluorescencji w okolicy jądra. W około 90% takich próbek obecne są również przeciwciała przeciwko MPO;
  • typ cytoplazmatyczny (c-ANCA) – fluorescencja dotyczy całej cytoplazmy komórkowej, przy czym w około 85% takich próbek obecne są przeciwciała przeciwko PR3;
  • typ ujemny ANCA – bardzo słaba fluorescencja lub jej brak;
  • atypowy p-ANCA – występuje u większości pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz u niektórych pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Dzięki temu można jeszcze lepiej zinterpretować wyniki i ustalić trafne rozpoznanie.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Puszczewicz M., Przeciwciała przeciw cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, Reumatologia, 3/2006.
  2. Bułło B., Rutkowski B., ANCA-dodatnie zapalenia małych naczyń – współczesne aspekty terapeutyczne, Forum Nefrologiczne, 1/2012.
  3. Pastuszak J., Garley M., Powstawanie przeciwciał przeciwneutrofilowych (ANCA) w kontekście formowania zewnątrzkomórkowych sieci neutrofilowych (NETs), Alergia Astma Immunologia, 27/2022.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *