Szukaj
Szukaj

ANCA

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

ANCA (ang. antineutrophil cytoplasmic antibodies) to skrót odnoszący się do przeciwciał przeciw cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych. Są one obecne w surowicy pacjentów z rozmaitymi chorobami ostrymi i przewlekłymi, w tym chorobami autoimmunologicznymi i dotyczącymi tkanki łącznej. Badanie ANCA może wiele powiedzieć lekarzowi o stanie zdrowia pacjenta.

ANCA

ANCA – charakterystyka

ANCA to grupa autoprzeciwciał, które powstają w momencie, gdy układ immunologiczny organizmu zaczyna omyłkowo atakować białka zawarte we własnych neutrofilach. Można zatem podsumować, że są autoprzeciwciałami skierowanymi przeciwko antygenom wchodzącym w skład cytoplazmy granulocytów obojętnochłonnych. Pierwszy raz przeciwciała te opisano w 1982 roku. Przy pomocy immunofluorescencji pośredniej IIFT można wyodrębnić następujące typy przeciwciał ANCA:

  • o typie świecenia cytoplazmatycznym tzw. cANCA;
  • o typie świecenia okołojądrowym tzw. pANCA;
  • atypowe tzw. aANCA.

Antygenem dla przeciwciał cANCA jest proteinaza 3 lub bakteriobójcze białko zwiększające przepuszczalność błony bakterii Gram-ujemnych. Dla przeciwciał pANCA antygenem docelowym jest przeważnie mieloperoksydaza, ale i laktoferyna, katepsyna G, elastaza, lizozym, enolaza oraz inne składniki cytoplazmy neutrofilów. Przeciwciała atypowe ANCA w teście immunofluorescencji pośredniej najczęściej prezentują dodatnie świecenie w kierunku pANCA.

ANCA w surowicy krwi – choroby

Przeciwciała przeciw cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych (ANCA) stwierdzane są w surowicy krwi pacjentów m.in. z następującymi problemami zdrowotnymi:

Patronite
Patronite

Przeważnie wraz z ANCA bada się poziom innych przeciwciał oraz OB i CRP. Jednakże dokładna przyczyna powstania autoimmunologicznych przeciwciał ANCA pozostaje niejasna. Prawdopodobnie współuczestniczy w niej wiele elementów, do których zalicza się m.in. infekcje, cechy genetyczne, czynniki środowiskowe, przyjmowane leki oraz nieprawidłowości w zakresie wrodzonej i nabytej odpowiedzi immunologicznej. Badania dowodzą związku pomiędzy przyjmowaniem niektórych leków (propylotiouracyl, minocyklina, allopurynol, D-penicylamina i difenylohydantoina) i wykrywaniem przeciwciał ANCA.

ANCA – badanie

Obecność ANCA w surowicy krwi ocenia się na podstawie badań laboratoryjnych, wystarczy pobrać krew i poddać ją dokładnej analizie. Nie są przy tym konieczne specjalne przygotowania pacjenta do badania, nie trzeba być również na czczo i nie ma przeciwwskazań do wykonania badania. Przeważnie badanie ANCA wykonuje się metodą mikroskopii immunofluorescencyjnej. Próbki surowicy miesza się z neutrofilami, aby umożliwić ewentualnym autoprzeciwciałom obecnym w próbce reakcję z komórkami. Następnie próbkę umieszcza się na szkiełku laboratoryjnym i wybarwia fluorescencyjnym barwnikiem. Szkiełko umieszcza się pod mikroskopem i poddaje ocenie powstały wzór/typ świecenia. W zależności od placówki wyniki mogą być dostępne w ciągu 1-7 dni.

Wzory ANCA

Podczas analizy próbki krwi specjaliści korzystają z tzw. wzorów ANCA. Są one następujące:

  • typ okołojądrowy (p-ANCA) – wykazuje najwyższe natężenie fluorescencji w okolicy jądra. W około 90% takich próbek obecne są również przeciwciała przeciwko MPO;
  • typ cytoplazmatyczny (c-ANCA) – fluorescencja dotyczy całej cytoplazmy komórkowej, przy czym w około 85% takich próbek obecne są przeciwciała przeciwko PR3;
  • typ ujemny ANCA – bardzo słaba fluorescencja lub jej brak;
  • atypowy p-ANCA – występuje u większości pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz u niektórych pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Dzięki temu można jeszcze lepiej zinterpretować wyniki i ustalić trafne rozpoznanie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Puszczewicz M., Przeciwciała przeciw cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, Reumatologia, 3/2006.
  2. Bułło B., Rutkowski B., ANCA-dodatnie zapalenia małych naczyń – współczesne aspekty terapeutyczne, Forum Nefrologiczne, 1/2012.
  3. Pastuszak J., Garley M., Powstawanie przeciwciał przeciwneutrofilowych (ANCA) w kontekście formowania zewnątrzkomórkowych sieci neutrofilowych (NETs), Alergia Astma Immunologia, 27/2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.