Szukaj
Szukaj

Laminektomia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Laminektomia to poszerzenie kanału kręgowego polegające na całkowitym usunięciu łuków kręgów. Operacja umożliwia uwidocznienie sporej części worka oponowego i sprawny dostęp do kanału kręgowego. Dzięki temu lekarz może poszerzyć otwory międzykręgowe i uwolnić nerwy rdzeniowe od ucisku, usunąć przepuklinę lub osteofity. Laminektomia daje zadowalające wyniki w około 70% przypadków.

Laminektomia

Kiedy wykonywana jest laminektomia?

Laminektomię wykonuje się głównie w następujących przypadkach:

Laminektomia może być operacją samodzielną, ale również można ją połączyć ze stabilizacją kręgosłupa. Stabilizację przeprowadza się, gdy w trakcie operacji istnieje konieczność usunięcia stawów kręgosłupa, celem zabezpieczenia przed dalszym postępem zmian zwyrodnieniowych i przy wyjątkowo silnych bólach kręgosłupa. Zawsze przed podjęciem decyzji o konieczności operacji lekarz wykonuje badania obrazowe – tomografię komputerową, RTG oraz rezonans magnetyczny, które uwidaczniają zaawansowanie zmian zwyrodnieniowych, stenozę i wszystkie inne patologie strukturalne.

Efekty laminektomii

Dobrze wykonana laminektomia skutkuje uwolnieniem z ucisku przeciążonych struktur nerwowych powodując zazwyczaj zmniejszenie objawów neurologicznych i dolegliwości bólowych. Znika rwa kulszowa czy chromanie neurogenne, powraca zdolność do wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego bez nasilających się dolegliwości.

Czy laminektomia jest bezpieczna?

Podczas laminektomii dochodzi wtórnie do naruszenia integralności łuków kręgów objętych zmianami, wyrostków kolczystych, więzadeł żółtych oraz niekiedy stawów międzywyrostkowych. Prowadzi to do zaburzenia biomechaniki na danym poziomie – zwłaszcza, iż uszkodzone zostają także przyczepy mięśni. Laminektomia powinna być rozwiązaniem ostatecznym, gdy wszystkie inne metody leczenia zachowawczego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Zawsze wcześniej warto udać się na konsultację do doświadczonego fizjoterapeuty lub osteopaty, specjalizującego się w terapii manualnej (np. metodą Kaltenborn-Evjenth).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zbyt szeroko wykonana laminektomia z usunięciem stawów po kilku latach (a niekiedy nawet już po kilku miesiącach) prowadzi do niestabilności kręgosłupa, czego przejawem będą kręgozmyki, tyłozmyki oraz podwichnięcia rotacyjne. Dlatego niezwykle istotne są umiejętności i doświadczenie lekarza wykonującego zabieg. Wszystkie jego składowe muszą być dobrane do wieku, potrzeb i aktywności pacjenta.

Laminektomia – powikłania

Choć laminektomię zalicza się do bezpiecznych zabiegów, decydując się na nią należy wziąć pod uwagę ewentualne powikłania:

  • uszkodzenie korzeni nerwowych;
  • nieplanowane krwawienie;
  • wycisk płynu mózgowo-rdzeniowego;
  • pooperacyjna niestabilność danego poziomu kręgosłupa.

Powikłania zdarzają się bardzo rzadko.

Życie po laminektomii

Tuż po laminektomii podstawą jest eliminacja bólu pooperacyjnego. To trudny proces, ponieważ wszystkie dolegliwości bólowe są subiektywne i trwają nawet do kilku miesięcy. Stosuje się leki przeciwbólowe oraz korzysta z rozwiązań fizjoterapii. Fizjoterapia jest ważna już w pierwszych dwóch tygodniach po operacji. Obejmuje między innymi:

  • ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia przeciwzakrzepowe, ćwiczenia czynne kończyn górnych i obręczy barkowej – I dobra po zabiegu;
  • naukę samodzielnego przewracania się w łóżku, ćwiczenia izometryczne pośladków, naukę wstawania z łóżka – II-III doba po zabiegu;
  • ćwiczenia czynne mięśni obręczy biodrowej, reedukacja prawidłowej postawy ciała, ćwiczenia czynne mięśni ograniczonych z powodu dolegliwości bólowych – IV doba po zabiegu;
  • krótkie spacery, wzrost liczby powtórzeń ćwiczeń z dni poprzednich – V-VI doba po zabiegu.

Zwykle po tygodniu pacjent zostaje wypisany ze szpitala, otrzymując instruktaż postępowania na kolejne dni. Po 10-15 dniach zdejmowane są szwy. Pacjent otrzymuje skierowanie na oddział rehabilitacji neurologicznej, gdzie dąży do powrotu do pełnej sprawności. Co pewien czas warto stawiać się na wizyty kontrolne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cichosz M., Gąsiorowska A., Ciecierski J., Kobylańska M., Ławniczak Z., Karczyński W., Kochański B., Zukow W., Algorytm postępowania fizjoterapeutycznego u pacjentów po zabiegu laminektomii odcinka lędźwiowego kręgosłupa, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  2. Singh K., Vaccaro A., Kieszonkowy atlas chirurgii kręgosłupa, Wydawnictwo Medisfera, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *