Szukaj

Urynoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Urynoterapia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych metod medycyny niekonwencjonalnej. Jednocześnie ma najdłuższą historię, była bowiem wykorzystywana tysiące lat temu. Odnosi się do leczenia za pomocą moczu, który można pić lub którym można nacierać ciało. Zwolennicy tej metody twierdzą, że mocz jest w stanie pomóc na niemal każdą dolegliwość, a wszystko to dzięki zawartości enzymów, minerałów, witamin oraz mocznika.

Urynoterapia

Urynoterapia – co to jest?

Urynoterapia polega na piciu moczu lub wykorzystywaniu go do użytku zewnętrznego. Wykonuje się okłady, nacierania, płukania, moczenie ciała. Wciąż pozostaje metodą dyskusyjną, w związku z czym nie ma ustalonych rekomendowanych dawek, które można wypić w ciągu dnia. Nie ma także limitu czasu dla okładów, nacierań i innych sposobów użytku zewnętrznego.

Sama urynoterapia jest niezwykle szeroką metodą. Samo picie moczu to nie wszystko, należy posiadać na ten temat dużą wiedzę. W metodzie wyróżnia się bowiem różne rodzaje moczu, a każdy z nich posiada swoje charakterystyczne właściwości. Wyróżnia się więc mocz noworodków, dzieci, osób dojrzałych i starszych, kobiecy, męski i kobiet w ciąży. Jego właściwości i skład zależą w dużym stopniu od świeżości. Uważa się, że największe działanie wykazuje mocz świeży, jednakże także stary posiada pewne, unikalne cechy. Dodatkowo należy zwracać uwagę na porę dnia, w której pobiera się mocz, a nawet na typ strumienia moczu (początkowy, środkowy lub końcowy).

Działanie urynoterapii

Zwolennicy urynoterapii są przekonani, że mocz zawiera w sobie wiele korzystnych dla zdrowia substancji, a wśród nich niewykorzystane przez organizm: witaminy, składniki mineralne, hormony i enzymy. Za lecznicze właściwości moczu odpowiada również mocznik o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwnowotworowym. Z kolei substancje toksyczne, których śladowe ilości również można znaleźć w moczu, mają podobno działanie zbliżone do leków homeopatycznych. Wprowadzone ponownie do organizmu nie szkodzą, powodują natomiast produkcję przeciwciał i podnoszą odporność.

tubapay
tubapay

Zgodnie z założeniem zwolenników tej metody, urynoterapia:

  • likwiduje ogniska zapalne w organizmie;
  • regeneruje jego komórki;
  • rozpuszcza złogi;
  • korzystnie wpływa na problemy skórne;
  • posiada właściwości odkażające;
  • wspomaga walkę z nowotworami, wrzodami, depresją;
  • normalizuje poziom cukru we krwi.

Naukowcy z University of California odkryli ponadto prozdrowotne działanie kwasu moczowego, który wykazuje potencjalne właściwości przeciwnowotworowe i regeneracyjne. Wykazali także, że jest silnym antyoksydantem niszczącym wolne rodniki. Właściwości moczu w dużej mierze zależą od organizmu, który go wyprodukował. Przykładowo, mocz kobiet po menopauzie jest bogaty w gonadotropiny, które mogą być źródłem hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) do wspierania płodności. Na koniec warto wspomnieć, że mocz posiada właściwości immunomodulujące – zawiera przeciwciała, które są naturalnymi czynnikami zwalczającymi infekcje, a także antygeny różnych patogenów działające w podobnym mechanizmie co szczepionki.

Czy urynoterapia jest bezpieczna?

Mimo swoich potencjalnych (niezbadanych do końca) właściwości, mocz wciąż pozostaje produktem przemiany materii. Choć zawiera witaminy, minerały, enzymy i wszystkie składniki wymienione wyżej, to można wprowadzać je do organizmu inną, mniej kontrowersyjną i bezpieczniejszą metodą. Należy pamiętać, że mocz nie jest sterylny, może zawierać bakterie zwiększające ryzyko poważnych infekcji. Jego picie może zakończyć się odwodnieniem, zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej oraz zakażeniami.

Mocz jest produktem przemiany materii zawierającym składniki, których ciało nie potrzebuje lub odrzuca ze względu na to, że mogą być dla niego szkodliwe. Ponowne ich wprowadzanie do ustroju nie będzie więc całkowicie korzystne. Naukowcy twierdzą, że ewentualne korzyści z urynoterapii wynikają nie tyle z jej rzeczywistych właściwości, o ile z efektu placebo.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zdrojewicz Z., Winiarski J., Szyca M., Michalik T., Śmieszniak B., Buczko K., Popowicz E., Urynoterapia – fakty i mity, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, 30/2019.
  2. Małachow G., Urynoterapia, Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Aba, Warszawa 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.