Szukaj
Szukaj

Witamina B7

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Witamina B7 (inaczej: biotyna, witamina H, koenzym R) w niewielkim stopniu syntezują ją bakterie jelitowe, jednak nie są to ilości pokrywające dzienne zapotrzebowanie. Powinna być dostarczana wraz z pokarmem, a w niektórych okolicznościach wskazana jest nawet suplementacja.

Witamina B7 (biotyna, witamina H, koenzym R)

Witamina B7 – charakterystyka

Witamina B7 należy do witamin z grupy B. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. To związek heterocykliczny, zawierający pierścień tiofenowy oraz imidazolowy, a także pięciowęglowy łańcuch boczny zakończony grupą karboksylową. W reakcjach karboksylacji witamina ta funkcjonuje jako przenośnik cząsteczek dwutlenku węgla. W tej postaci nosi nazwę karboksybiotyny.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B7

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B7 uznaje się za niskie, ponieważ wynosi około 0,1 mg na dobę. Wzrasta u kobiet w ciąży oraz u osób przewlekle stosujących niektóre leki.

Witamina B7 – działanie

Często nazywa się ją czynnikiem niezbędnym do zachowania skóry w prawidłowym stanie, ponieważ chroni ją przed łojotokiem i zapaleniami. Rolę tę odgrywa znacznie silniej w połączeniu z witaminą A, witaminą B2 oraz witaminą B6. Ponadto wpływa na właściwy stan włosów i chroni przed ich wypadaniem czy siwieniem. Dodatkowo witamina B7:

  • bierze udział w metabolizmie białek i tłuszczów;
  • jest przenośnikiem ditlenku węgla w różnych procesach przemiany materii;
  • wraz z witaminą K uczestniczy w syntezie protrombiny (związek odpowiedzialny za krzepliwość krwi);
  • jest elementem niezbędnym do syntezy kwasu askorbinowego;
  • łagodzi bóle mięśni.

Witamina ta zwykle wchodzi w skład suplementów diety zawierających kompleks witamin z grupy B czy innych preparatów wielowitaminowych. Nie stwierdzono jej toksycznego działania, zalicza się więc do bezpiecznych, nawet w większych dawkach.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Witamina B7 – źródła

Dobrym źródłem biotyny są produkty spożywcze takie jak wątroby zwierzęce i drożdże. Jej duże ilości można również znaleźć w takich produktach jak:

Jak wspomniano we wstępie, pewne ilości witaminy B7 mogą być syntezowane przez prawidłowo funkcjonującą mikroflorę jelitową.

Witamina B7 – niedobór

Niedobór witaminy B7 powoduje:

Należy pamiętać, że spożywanie surowych jaj znacznie obniża biodostępność witaminy B7. Zmniejszenie przyswajania obserwuje się także w przypadku podaży estrogenów, sulfonamidów czy alkoholu. W tych sytuacjach rośnie ryzyko niedoboru witaminy B7. Warto jednak wiedzieć, że niedobory w populacji ogólnej spotykane są stosunkowo rzadko. Wpływa na to niskie dzienne zapotrzebowanie oraz ogólna dostępność tej witaminy w popularnych produktach spożywczych.

Suplementacja biotyny

Pacjenci leczeni sulfonamidami wymagają większego spożycia biotyny – nawet o 25 mcg dziennie. Wskazane jest także podawanie suplementów biotyny mężczyznom z objawami łysienia oraz kobietom ze znacznie wyniszczonymi włosami. Poziom biotyny obniża się stopniowo u kobiet w ciąży, co powoduje mniejszą masę płodu. Warto zatem suplementować witaminę B7 w ciąży. Przemawia za tym również fakt, że uzupełnianie jej w czasie ciąży poprawia stan psychiczny u kobiety. Biotyna z suplementów diety jest całkowicie przyswajalna.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Strunz U., Witaminy – czy i dlaczego pomagają, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
  2. Zając M., Witaminy i mikroelementy, Wydawnictwo Kontekst, Poznań 2000.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *