Bakteryjne zapalenie stawów to poważna infekcja wywołana przez bakterie, w konsekwencji której atakowane są powierzchnie stawowe. Objawia się to silnym bólem stawów, wręcz uniemożliwiającym sprawne poruszanie się, a także licznymi objawami ogólnoustrojowymi. Leczeniem podstawowym jest antybiotykoterapia.
Bakteryjne zapalenie stawów – przyczyny
U pacjentów dorosłych przyczyną infekcji stawów są przeważnie Gram-dodatnie bakterie (Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes), rzadziej bakterie Gram-ujemne (Pseudomonas aeruginosa, Enterobacteriaceae). Aktywne seksualnie osoby mogą zostać zarażone dwoinką rzeżączki, zaś u dzieci i noworodków obserwuje się przeważnie zakażenie Staphylococcus aureus.
Bakteryjne zapalenie stawów wywoływane jest przez drobnoustroje, które znalazły się w błonie maziowej, czyli wewnętrznej części torebki stawowej. Do takiego zakażenia może dojść:
- drogą krwi (przy infekcjach ogólnoustrojowych bądź infekcjach układowych, w których bakterie mogą przemieszczać się wraz z krwią do odległych struktur, np. do stawów);
- bezpośrednio (np. przy operacjach chirurgicznych w obrębie stawu, przy nakłuciach stawu albo podczas urazu);
- poprzez przeniesienie się zakażenia z pobliskich struktur (skóry, tkanki podskórnej, kości i szpiku kostnego), bez udziału naczyń krwionośnych.
Dość specyficznym problemem zdrowotnym jest boreliozowe zapalenie stawów. Stanowi jedną z chorób wywoływanych przez bakterię o nazwie Borrelia burgdorferi, przenoszoną przez ukąszenie kleszczy, w tym również kleszcza pospolitego. Bakteria ta może wywoływać infekcje skóry, ośrodkowego układu nerwowego, mięśnia sercowego, narządu wzroku lub innych organów wewnętrznych, przy czym w boreliozowym zapaleniu stawów w większości przypadków atakuje wyłącznie stawy.
Bakteryjne zapalenie stawów – objawy
Głównymi objawami boreliozowego zapalenia stawów są:
- obrzęk i wysięk występujący w obrębie zaatakowanego stawu;
- ograniczenie jego ruchomości.
Znaczny obrzęk często nie powoduje dolegliwości bólowych lub towarzyszy mu niewielki ból. Najczęściej atakowanym stawem jest staw kolanowy, choć infekcja może także dotyczyć innych stawów. 2/3 przypadków boreliozowego zapalenia stawów występuje jako epizodyczne zapalenie stawów (oznacza to, że stan zapalny zanika samoistnie po okresie trwającym od kilku dni do kilku tygodni i powraca, atakując te same stawy, po przerwie, w której nie występują żadne objawy).
Nieco inaczej obraz kliniczny wygląda przy bakteryjnym zapaleniu stawów spowodowanym innymi patogenami. Wówczas obrzęk, zaczerwienie i ból są silne, pogarszają ruchomość zajętego stawu i sprawiają choremu spory dyskomfort. Objawy pojawiają się szybko i nagle, przybierają charakter przewlekły. Bakteryjnemu zapaleniu stawów mogą towarzyszyć ponadto objawy ogólnoustrojowe, np. gorączka, przewlekłe zmęczenie, osłabienie organizmu, dreszcze.
Bakteryjne zapalenie stawów – leczenie
Leczenie boreliozowego zapalenia stawów polega na podaniu antybiotyków przez okres około 4 tygodni. Ponad 80% pacjentów udaje się wyleczyć po podaniu 1 bądź 2 kuracji antybiotykowych. U pozostałych chorych dalsze leczenie antybiotykami przeważnie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, więc niezbędne staje się zastosowanie leków przeciwreumatycznych.
W przebiegu pozostałych przypadków bakteryjnego zapalenia stawów również stosuje się antybiotykoterapię, a leki dobiera się indywidualnie do szczepu bakterii, który zaatakował pacjenta. Aby było to możliwe, należy pobrać płyn stawowy do badania. Jego wyniki określają, jaki drobnoustrój jest odpowiedzialny za wystąpienie infekcji i umożliwiają dobranie optymalnej antybiotykoterapii.
Po wyleczeniu bakteryjnego zapalenia stawów wielu specjalistów zleca dodatkowo USG bądź tomografię komputerową zajętych wcześniej stawów, aby ocenić czy choroba nie spowodowała trwałych uszkodzeń w powierzchniach stawowych.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Puszczewicz M., Zapalenie stawów wywołane bezpośrednio przez drobnoustroje, Medycyna po Dyplomie.
- Puszczewicz M., Wielka interna – reumatologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2016.