Szukaj
Szukaj

Bakteryjne zapalenie stawów

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bakteryjne zapalenie stawów to poważna infekcja wywołana przez bakterie, w konsekwencji której atakowane są powierzchnie stawowe. Objawia się to silnym bólem stawów, wręcz uniemożliwiającym sprawne poruszanie się, a także licznymi objawami ogólnoustrojowymi. Leczeniem podstawowym jest antybiotykoterapia.

Bakteryjne zapalenie stawów

Bakteryjne zapalenie stawów – przyczyny

U pacjentów dorosłych przyczyną infekcji stawów są przeważnie Gram-dodatnie bakterie (Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes), rzadziej bakterie Gram-ujemne (Pseudomonas aeruginosa, Enterobacteriaceae). Aktywne seksualnie osoby mogą zostać zarażone dwoinką rzeżączki, zaś u dzieci i noworodków obserwuje się przeważnie zakażenie Staphylococcus aureus.
Bakteryjne zapalenie stawów wywoływane jest przez drobnoustroje, które znalazły się w błonie maziowej, czyli wewnętrznej części torebki stawowej. Do takiego zakażenia może dojść:

  • drogą krwi (przy infekcjach ogólnoustrojowych bądź infekcjach układowych, w których bakterie mogą przemieszczać się wraz z krwią do odległych struktur, np. do stawów);
  • bezpośrednio (np. przy operacjach chirurgicznych w obrębie stawu, przy nakłuciach stawu albo podczas urazu);
  • poprzez przeniesienie się zakażenia z pobliskich struktur (skóry, tkanki podskórnej, kości i szpiku kostnego), bez udziału naczyń krwionośnych.

Dość specyficznym problemem zdrowotnym jest boreliozowe zapalenie stawów. Stanowi jedną z chorób wywoływanych przez bakterię o nazwie Borrelia burgdorferi, przenoszoną przez ukąszenie kleszczy, w tym również kleszcza pospolitego. Bakteria ta może wywoływać infekcje skóry, ośrodkowego układu nerwowego, mięśnia sercowego, narządu wzroku lub innych organów wewnętrznych, przy czym w boreliozowym zapaleniu stawów w większości przypadków atakuje wyłącznie stawy.

Bakteryjne zapalenie stawów – objawy

Głównymi objawami boreliozowego zapalenia stawów są:

  • obrzęk i wysięk występujący w obrębie zaatakowanego stawu;
  • ograniczenie jego ruchomości.

Znaczny obrzęk często nie powoduje dolegliwości bólowych lub towarzyszy mu niewielki ból. Najczęściej atakowanym stawem jest staw kolanowy, choć infekcja może także dotyczyć innych stawów. 2/3 przypadków boreliozowego zapalenia stawów występuje jako epizodyczne zapalenie stawów (oznacza to, że stan zapalny zanika samoistnie po okresie trwającym od kilku dni do kilku tygodni i powraca, atakując te same stawy, po przerwie, w której nie występują żadne objawy).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Nieco inaczej obraz kliniczny wygląda przy bakteryjnym zapaleniu stawów spowodowanym innymi patogenami. Wówczas obrzęk, zaczerwienie i ból są silne, pogarszają ruchomość zajętego stawu i sprawiają choremu spory dyskomfort. Objawy pojawiają się szybko i nagle, przybierają charakter przewlekły. Bakteryjnemu zapaleniu stawów mogą towarzyszyć ponadto objawy ogólnoustrojowe, np. gorączka, przewlekłe zmęczenie, osłabienie organizmu, dreszcze.

Bakteryjne zapalenie stawów – leczenie

Leczenie boreliozowego zapalenia stawów polega na podaniu antybiotyków przez okres około 4 tygodni. Ponad 80% pacjentów udaje się wyleczyć po podaniu 1 bądź 2 kuracji antybiotykowych. U pozostałych chorych dalsze leczenie antybiotykami przeważnie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, więc niezbędne staje się zastosowanie leków przeciwreumatycznych.

W przebiegu pozostałych przypadków bakteryjnego zapalenia stawów również stosuje się antybiotykoterapię, a leki dobiera się indywidualnie do szczepu bakterii, który zaatakował pacjenta. Aby było to możliwe, należy pobrać płyn stawowy do badania. Jego wyniki określają, jaki drobnoustrój jest odpowiedzialny za wystąpienie infekcji i umożliwiają dobranie optymalnej antybiotykoterapii.

Po wyleczeniu bakteryjnego zapalenia stawów wielu specjalistów zleca dodatkowo USG bądź tomografię komputerową zajętych wcześniej stawów, aby ocenić czy choroba nie spowodowała trwałych uszkodzeń w powierzchniach stawowych.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Puszczewicz M., Zapalenie stawów wywołane bezpośrednio przez drobnoustroje, Medycyna po Dyplomie.
  2. Puszczewicz M., Wielka interna – reumatologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *