Szukaj
Szukaj

Zaburzenia termoregulacji organizmu

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
wpisując w Google hasło: „Zaburzenia termoregulacji organizmu”, wyskoczyła mi Pana strona. Poczytałam i pomyślałam, że może tutaj ktoś się tym interesuje i że może Pan mi doradzi co powinnam zrobić, gdzie pójść, co zbadać. Lekarz rodzinny nie jest tym zainteresowany. Już jako młoda osoba miewałam często spadki temperatury, do 35 stopni. Wtedy jeden z lekarzy stwierdził „no taka zimnokrwista”. Mam 58 lat nie mam chorób przewlekłych, prawie nie choruję, a jeżeli już mam jakąś infekcję to szybko zdrowieję. Najczęściej, prawie zawsze kiedy mierzę temperaturę to mam 35.4, czasem troszkę niżej. Nie jestem zmarzluchem. Ale ostatnio mam problem z zasypianiem. Zawsze lubiłam spać w zimnym pokoju, 18-19 stopni, w tej chwili, odczuwam, że to „zimne” powietrze wdychane przeszkadza mi w zaśnięciu. Nie chodzi o to, że jest mi zimno, ale jakby jest zimno w środku. Włączam grzejnik, zasypiam, ale rano źle się czuję z powodu wysuszonych śluzówek :))) Nie lubię tego ciepłego powietrza w nocy, ale bardziej zastanawiam się dlaczego tak mnie to zimno rozbudza, że nie mogę zasnąć – co to za mechanizm. Przepraszam, że tak piszę szczegółowo. Nie leczę się psychiatrycznie. Nigdy :))) Ale wydaje mi się, że jest ze mną jakiś problem. Drugim dziwnym parametrem to jest moje OB, które zawsze było: 26-36. Ostatnio zdarza się wyższe, ale pozostałe parametry w miarę w normie. Szukam kogoś kto mógłby się nad tym pochylić, bo myślę, że na starość różne sprawy się zaostrzają i może jeszcze można coś podziałać. A może to jest cecha jakiejś rozwijającej się choroby neurologicznej? W naszej historii rodzinnych obciążeń są tylko kardiologiczne problemy.

Gdyby Pan miał jakiś pomysł co powinnam zbadać, do kogo pójść, co zrobić to bardzo chętnie skorzystałabym z teleporady. Mieszkam nad morzem, czasem bywam we Wrocławiu. Jeszcze jedna ciekawostka: bliskość morza zachęca do morsowania, chęci są, ale jak weszłam pierwszy raz na kilka sekund (zgodnie ze sztuką) to potem przez resztę dnia leżałam jak zamrożona, jakby chora, kompletnie bez siły 🙂

W oczekiwaniu na odpowiedź serdecznie pozdrawiam,

Anetta

 

Odpowiedź


Pani Anetto,
zrozumienie problemów wynikających z regulacją temperatury ciała, przez co mogą występować problemy z zasypianiem jest bardzo ważne i będzie wymagać odpowiedniej diagnostyki. Ze względów na specyficzne objawy, zalecam kontakt z lekarzem endokrynologiem i / lub neurologiem. Tego rodzaju specjaliści będą w stanie pomóc w zdiagnozowaniu problemów z termoregulacją organizmu. Przede wszystkim powinna Pani wykonać pełną morfologię krwi, jak również badanie hormonów tarczycy. A jeżeli lekarz specjalista uzna, może zlecić inne, dodatkowe badania. Szczegółowa diagnostyka może dostarczyć informacje na temat zaburzeń metabolicznych lub nieprawidłowo działającej gospodarce hormonalnej.

Obniżona temperatura ciała może mieć wiele przyczyn i wynikać z różnych czynników. Do głównych mogą należeć m.in.:

Obniżona temperatura ciała poniżej normy jest poważnym objawem. Dlatego zalecam kontakt z lekarzem specjalistą (neurologiem, endokrynologiem) w celu znalezienia przyczyny, czyli otrzymania właściwej diagnozy poprzez wykonanie badań i podjęcia właściwego leczenia. Szczególnie jak Pani zauważyła, z wiekiem mogą pojawiać się kolejne, mniej przyjemnie komplikacje takie jak np.:

Zaburzenia termoregulacji organizmu mogą być spowodowane różnymi czynnikami, do których mogą należeć długotrwałe narażenie na zimno czy nieodpowiednie ubieranie się do panujących warunków atmosferycznych. Jeżeli takie sytuacje miały w Pani życiu miejsce, warto w pierwszej kolejności je wyeliminować, a także podjąć działania, które wspomogą organizm w podniesieniu temperatury do czasu podjęcia leczenia. Do takich należą m.in. ubieranie się w cieplejsze ubrania, używanie termoforu przed spaniem czy spożywanie ciepłych napojów. Jednak najważniejsza jest wizyta u lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie badania i podejmie dzięki wynikom właściwe leczenie.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *