Szukaj
Szukaj

Dlaczego dziecko płacze po jedzeniu?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dlaczego dziecko płacze po jedzeniu i jak temu zaradzić? Przyczyn może być wiele, w okresie niemowlęcym jest nią jednak najczęściej tzw. kolka. Płacz, któremu towarzyszą inne niepokojące objawy, powinien zostać skonsultowany z lekarzem pediatrą. W innych przypadkach wystarczyć mogą domowe sposoby, zaś kolka niemowlęca w pewnym wieku ustępuje samoistnie.

Dlaczego dziecko płacze po jedzeniu?

Dlaczego dziecko płacze po jedzeniu?

Płacz małego dziecka zawsze wzbudza niepokój rodziców, którzy usilnie doszukują się przyczyn tego zjawiska. Zdarza się on również po jedzeniu i nie zawsze wskazuje na toczące się patologie – może być fizjologiczny, jako że normą jest płacz niemowląt nawet do 3 godzin w ciągu doby. Z danych medycznych wynika, że około 20% małych dzieci płacze i jest rozdrażnionych, ale niewielki procent z nich rzeczywiście ma problemy zdrowotne. Dziecko podczas 1. roku życia przechodzi kilka skoków rozwojowych, jest więc wyjątkowo wrażliwe. Płacz może być zatem jedynie etapem jego rozwoju.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w której dziecko płacze wyłącznie po jedzeniu lub płacz ten po spożyciu pokarmu staje się intensywniejszy niż normalnie. Co wówczas najczęściej bywa przyczyną dyskomfortu i płaczu u dziecka?

Kolka jelitowa

Kolka jelitowa to zjawisko charakterystyczne u niemowląt i jednocześnie jedno z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego pojawiających się między 2. a 4. miesiącem życia. Odnosi się do stanu nasilonego niepokoju i niedającego się ukoić płaczu, przeważnie obserwowanego w godzinach wieczornych i po posiłkach. Przyczyny powstawania kolki niemowlęcej wciąż nie są do końca znane. Czynnikami ryzyka są natomiast:

  • nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach;
  • zaburzenia motoryki żołądkowo-jelitowej wskutek niedostatecznego rozwinięcia układu pokarmowego i układu nerwowego;
  • nadwrażliwość na białko zawarte w mleku lub na laktozę;
  • zaburzenia mikrobioty przewodu pokarmowego;
  • przestymulowanie układu nerwowego dziecka.

Z kolką niemowlęcą mamy do czynienia wówczas, gdy napady płaczu i rozdrażnienia u dziecka występują przez co najmniej 3 godziny dziennie, 3 dni w tygodniu i 3 tygodnie. Wśród obserwowanych objawów znajduje się przede wszystkim nagły płacz bez określonej przyczyny, niedający się uspokoić, prężenie się dziecka, podkurczanie nóżek oraz gwałtowne prostowanie nóg w stawach biodrowych. Podczas tego płaczu bardzo często dochodzi do gazów czy wydalenia niewielkiej ilości stolca, co przynosi dziecku chwilowe ukojenie.

Patronite
Patronite

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Dziecko może płakać po spożyciu posiłku w sytuacji, gdy zawiera ono alergeny i związki, na które organizm reaguje nadmiernie, powodując nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle brzuszka, wzdęcia, gazy, nudności itd. Przeważnie u małych dzieci stwierdza się alergię na laktozę (cukier mleczny) lub na białko. Alergie pokarmowe dotyczą do 2% niemowląt. Można je podejrzewać zwłaszcza wtedy, gdy dodatkowo pojawiają się objawy charakterystyczne dla alergii, takie jak wysypki skórne, katar alergiczny czy problemy z oddychaniem.

Przyczyny alergii i nietolerancji pokarmowych nie są znane. Pierwszy kontakt z alergenem pokarmowym generuje stan uczulenia – wytwarzają się alergenowo-swoiste przeciwciała immunoglobuliny E lub populacja tzw. uczulonych limfocytów. Kolejne kontakty z tym pokarmem wyzwalają reakcję alergiczną prowadzącą do wystąpienia objawów chorobowych. Jako że alergeny są zawarte w pożywieniu, objawy i płacz dziecka pojawiać się będą właśnie po spożyciu posiłków (także mleka matki lub mleka modyfikowanego, w zależności od rodzaju alergii).

Niewystarczające najedzenie się

Dziecko może płakać po jedzeniu również w sytuacjach, gdy nie najada się do końca. Przyczyną tego może być brak umiejętności sprawnego ssania, co może dotyczyć zwłaszcza noworodków i niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Pierwszy okres życia dziecka to etap, w którym dopiero musi nauczyć się wielu nowych umiejętności, takich jak chwytanie piersi czy odruch ssania piersi. Przyczynami problemów ze ssaniem mogą być również rozszczepy wargi i podniebienia, stany zapalne gardła i ucha, pleśniawki czy różnego rodzaju wady wrodzone i zespoły genetyczne.

Przy zaobserwowaniu, że dziecko się nie najada, jak najszybciej należy udać się do pediatry i położnej. Pediatra wdroży postępowanie mające na celu lepsze odżywienie noworodka czy niemowlęcia, a także usunie przyczyny problemów ze ssaniem, jeśli jest to możliwe. Zaś położna przeprowadzi instruktaż dotyczący lepszych sposobów karmienia.

Bibliografia

  1. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  2. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.