Bóle nóg i ich profilaktyka to temat, którym interesuje się większość osób. Dzieje się tak, gdyż obecny tryb życia oraz rozwój cywilizacji powodują zwiększenie częstości dolegliwości kończyn dolnych.
Bóle nóg – przyczyny
Bóle nóg to problem mogący wynikać z nieprawidłowego krążenia w żyłach kończyn dolnych. Natomiast powodem opuchniętych nóg może być problem układu chłonnego, który nie odprowadza w odpowiedniej ilości chłonki.
Tak zwana „pompa mięśniowa” wspomagająca układ krwionośny i chłonny nie działa dostatecznie intensywnie lub problemy mogą dotyczyć zastawek znajdujących się w naczyniach. W konsekwencji może prowadzić to do żylaków kończyn dolnych.
Niekiedy przyczyną dolegliwości bólowych nóg mogą być:
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- zmiany zwyrodnieniowe stawów;
- dna moczanowa;
- borelioza;
- neuropatia cukrzycowa;
- zespoły nerwów obwodowych;
- uszkodzenie splotu lędźwiowo-krzyżowego;
- zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne kręgosłupa w odcinku L-S.
Bóle nóg związane z zastojem limfy w naczyniach limfatycznych mogą być połączone z ciążą, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Zalicza się je do częstych i typowych objawów ciąży. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia i szczegółowa diagnostyka pacjenta.
Diagnostyka
Najlepszym sposobem na sprawdzenie prawidłowego działania układu żylnego jest wykonanie badania flebografii, natomiast diagnostyka układu chłonnego to limfoscyntygrafia.
Przed tym należy jednak skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który będzie w stanie ocenić na żywo problem i skierować na dalsze badania.
Podstawą każdego badania stanowią ogledziny pacjenta, ponieważ bardzo często dolegliwościom bólowym towarzyszą obrzęki kończyny, zwiększenie temperatury skóry, tkliwość palpacyjna, zaczerwienienie. Nieco rzadziej może pojawić się nadmierne wypełnienie żył powierzchownych.
Bóle nóg i profilaktyka
U osób, u których pojawiają się bóle nóg i mających problemy z krążeniem w kończynach dolnych (choroba żylakowa oraz zakrzepowo-zatorowa) profilaktycznie zaleca się stosowanie kilku podstawowych zasad takich jak np. unikanie:
- noszenia obcisłych rajstop, skarpet i podobnych ubrań powodujących ucisk kończyn dolnych;
- chodzenia na obcasach wyższych niż 6 cm;
- sauny, kąpieli w gorącej wodzie;
- pozostawania w pozycji siedzącej lub stojącej dłużej niż godzinę;
- czynności związanych z dużym wysiłkiem fizycznym i przeciążeniem organizmu.
Ponadto zaleca się spłukiwanie nóg dwa razy dziennie zimnym (lecz nie lodowatym) prysznicem przez 5-10 minut oraz przyjmowanie sporej ilości płynów (przynajmniej 2 litry na dobę). Dla bezpieczeństwa rano i wieczorem (codziennie) warto wykonywać pomiary obwód kończyny dolnej nad kostka i na łydce (mniej więcej w połowie żeby było to samo miejsce, czyli np. od kostki bocznej ile cm wychodzi do polowy łydki) i notować wielkości obwodów w zależności od pogody lub wykonywanych czynności. Zaleca się również uprawianie sportów takich jak pływanie, jogging, jazda na rowerze, szybki marsz (który wzmacnia mięśnie łydek i usprawnia przepływ krwi w żyłach).
Czynniki ryzyka
Dolegliwości bólowe nóg samoistne oraz w przebiegu wielu chorób częściej występują u określonych osób objętych czynnikami ryzyka. Wśród wspomnianych czynników ryzyka znajdują się:
- otyłość;
- długotrwałe unieruchomienie;
- nowotwory;
- zakażenia i sepsa;
- podeszły wiek;
- leczenie hormonalne;
- niewydolność krążenia;
- okres ciąży i połóg.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Korzon-Burakowska A., Bóle nóg u chorych na cukrzycę, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2011.
- Dyjecińska J., Osiem godzin na nogach, Poradnik medyczny Zdrowie.
- Łabuz-Roszak B., Bóle nóg, Klinika Neurologii w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny.