Fotodepilacja Wrocław

Witaminy i minerały to bardzo istotne związki, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Regulują gospodarkę hormonalną, odpowiadają za właściwą pracę układu kostnego, pomagają leczyć kontuzje, a także wpływają na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Mówiąc wprost witaminy i minerały są niezbędnymi związkami w diecie nie tylko sportowców, ale i każdego z nas.

Witaminy i minerały, które wspomogą leczenie kontuzji

 

Osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza jeśli sport stanowi ich życie zawodowe, często narażone są na pewne urazy. Taki stan nie tylko dotyczy sportowców, ale również może wystąpić u każdego. Wykonując codzienne czynności w pośpiechu i z pewną niestarannością jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. Co zrobić jeśli dopadnie nas kontuzja? Czym się wspomagać jeżeli doznaliśmy stłuczenia lub złamania kości? Oto lista witamin i minerałów, które są niezbędne w takich sytuacjach.

Witaminy i minerały a leczenie kontuzji

1. Cynk.

Cynk dostępny jest w mięsie, roślinach strączkowych, gorzkiej czekoladzie czy kaszy gryczanej. Wzmacnia odporność organizmu przed przeziębieniem oraz innymi infekcjami. Ponadto przyspiesza procesy regeneracyjne tkanek oraz gojenie się ran. Należy jednak pamiętać aby, nie doprowadzić do nadmiaru cynku w organizmie, ponieważ może wówczas dojść do obniżenia wchłaniania się składników diety m.in. miedzi, a także do obniżenia odpowiedzi immunologicznej organizmu.

2. Witamina C.

Witamina C odpowiedzialna jest za syntezę kolagenu w organizmie. Jest to bardzo istotny związek, który warunkuje nawilżenie skóry, ale przede wszystkim jest ważnym składnikiem tkanki łącznej, który scala struktury takie jak: mięśnie, skórę, ścięgna i kości. Kwas askorbinowy odpowiada za elastyczność stawów, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka powstania kontuzji.

Witamina C jest niezbędna również do wydzielania osseiny – tzw. składnika budulcowego kości. W wyniku tego jej niedobór lub niski poziom w organizmie może doprowadzić do odwapnienia kości. Witamina ta wykazuje także działanie przeciwzapalne zmniejszając tym ogniska zapalne obecne przy skręceniach ułatwiając powrót do zdrowia. Obecna jest między innymi w produktach takich jak czarna porzeczka, acerola, rokitnik i dzika róża.

Sklep Spirulina

3. Wapń.

Minerał ten stosowany w odpowiednim stężeniu sprawia, że nasze kości stają się mocne. Odpowiednia ilość tego pierwiastka w organizmie to także sprawne mięśnie, opanowane nerwy i dobry nastrój. Jego prawidłowy poziom we krwi to również usprawnione procesy gojenia się ran.

Nie należy jednak przyjmować go w nadmiarze, ponieważ może wywołać zaparcia, doprowadzić do powstania kamieni nerkowych oraz obniżenia wchłaniania się żelaza i cynku. Wapń obecny jest głównie w produktach takich jak mleko, sery podpuszczkowe, figi, morele i brokuły.

4. Witamina D.

Witamina D odpowiedzialna jest głównie za mocne kości. Obecność tej witaminy w organizmie warunkuje prawidłową pracę układu krążenia. Ponadto zwiększa ona energię po wszelkich kontuzjach zwiększając tym samym szanse na szybki powrót do zdrowia.

5. Krzem.

Odpowiedzialny jest za stan włosów i paznokci. Jednak głównie zmniejsza on prawdopodobieństwo wystąpienia chorób dotyczących stawów i kości. Jego działanie zapobiega powstaniu także miażdżycy. Krzem można znaleźć w skrzypie polnym, miodzie, płatkach owsianych oraz chlebie razowym.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław