Szukaj
Szukaj

Jak ubrać się do fizjoterapeuty?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jak ubrać się do fizjoterapeuty? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które po raz pierwszy zapisały się na wizytę. Choć ogólnie mówi się, aby strój był wygodny i komfortowy, najlepiej sportowy, warto pamiętać o kilku zasadach. Dobór stroju zależy również od problemu, z którym się zgłaszamy.

Jak ubrać się do fizjoterapeuty?

Jak ubrać się do fizjoterapeuty?

W przypadku kontuzji czy urazów, gdy wybieramy się wizytę u fizjoterapeuty zajmującego się ortopedią i terapią manualną, należy postawić na typowo sportową odzież. To ważne, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem będziemy wykonywać na wizycie ćwiczenia, które w eleganckich jeansach czy krótkiej spódnicy nie byłyby wygodne i wykonane poprawnie. Dobrym wyborem będą więc legginsy, dresy lub sportowe krótkie spodenki, a także luźna koszulka. Krótkie spodenki mają szczególne znaczenie w przypadkach, gdy nasz problem dotyczy kończyn dolnych, miednicy lub dolnego odcinka kręgosłupa.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy zgłaszamy się do fizjoterapeuty z problemami dotyczącymi okolicy głowy i szyi (np. szumy uszne, bóle głowy, bruksizm). Wówczas należy ubrać się tak, aby fizjoterapeuta miał wygodny dostęp do struktur anatomicznych okolicy szyi, górnej części pleców i klatki piersiowej. Lepiej więc postawić na głęboko wycięty top niż golf czy koszulę. Fizjoterapeuta może także poprosić nas o zdjęcie górnej części garderoby, jeśli bez tego nie jest w stanie opracować tkanek miękkich.

Jak ubrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Wybierając się do ginekologa wiele kobiet stawia na praktyczne rozwiązanie, jakim jest założenie spódnicy. Dzięki temu nie trzeba całkowicie się rozbierać, wystarczy unieść ją do badania. W przypadku fizjoterapii uroginekologicznej wygląda to nieco inaczej, ponieważ na samym badaniu per vaginam się nie kończy. Na wizycie zostaną wdrożone techniki manualne oraz ćwiczenia, których wykonanie w spódnicy byłoby niewygodne dla pacjentki. Dobrym wyborem będą spodnie dresowe lub legginsy, które łatwo zdjąć, a w których później komfortowo się ćwiczy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapytaj fizjoterapeutę jak się ubrać

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak się ubrać, najlepszą opcją będzie skontaktowanie się ze swoim fizjoterapeutą. Warto zapytać o odpowiedni strój bezpośrednio u źródła, aby uniknąć dyskomfortu na wizycie. Wielu specjalistów wysyła również przypomnienie o wizycie dzień wcześniej, zawierając w wiadomości informację o wymaganym stroju.

Dlaczego odpowiedni strój na wizycie jest ważny?

Krępujący ruchy, obcisły ubiór nie sprawdzi się na wizycie fizjoterapeutycznej. Po pierwsze, specjalista nie będzie miał swobodnego dostępu do tkanek miękkich i ciała pacjenta. Rozbieranie się na wizycie zajmuje czas, który można byłoby wykorzystać znacznie efektywniej, na terapię lub ćwiczenia. Wykonanie niektórych technik przez ubranie jest wręcz niemożliwe – mowa głównie o masażu (np. masaż tkanek głębokich, masaż funkcyjny), suchym igłowaniu, terapii punktów spustowych czy neuromobilizacji.

Odnośnie ćwiczeń, odzież krępująca ruchy sprawi, że będą one wykonywanie niepoprawnie, w małym zakresie. Niekiedy dla uzyskania oczekiwanych efektów terapeutycznych konieczny jest np. głęboki przysiad lub znaczny wykrok, co nie byłoby możliwe w obcisłych spodniach wykonanych ze sztywnego materiału. Dobór odzieży na wizytę ma na celu jedynie zwiększenie wygody całej terapii.

Bibliografia

  1. Białoszewski D., Wroński Z., Fizjoterapeuta w Polsce. Aktualna wiedza o zawodzie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *