Szukaj
Szukaj

Objaw Gowersa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Objaw Gowersa to często występujący objaw, charakterystyczny wśród pacjentów z dystrofią mięśniową Duschenne’a. Mimo swojej powszechności wciąż nie został on szczegółowo opisany w literaturze medycznej.

 

Objaw Gowersa – charakterystyka

Istnieją 3 klinicznie opisane objawy Gowersa:

  • ból okolicy kulszowej przy zgięciu grzbietowym stawów skokowych;
  • nieregularnie kurczące się źrenice w przebiegu kiły;
  • charakterystyczny manewr wspinania się po udach podczas wstawania w przebiegu dystrofii Duschenne’a.

Właśnie z tego względu wspominając o omawianym objawie należy zwrócić uwagę na choroby ogólnoustrojowe pacjenta. Najczęściej jednak wspominając objaw Gowersa ma się na myśli dystrofię mięśniową Duschenne’a.

W rzeczywistości manewr wspinania się po udach może wskazywać nie tylko na dystrofię mięśniową Duschenne’a, ale na wszystkie schorzenia przebiegające z osłabieniem mięśni obręczy miednicy i proksymalnych mięśni kończyn dolnych. Przykładami takich chorób mogą być np.:

  • zapalenie wielomięśniowe;
  • rdzeniowy zanik mięśni ;
  • dystrofia mięśniowa Beckera.

Objaw Gowersa w dystrofii mięśniowej Duschenne’a

Pierwszym objawem choroby jest lekkie zgięcie tułowia, chód na szerokiej podstawie oraz tak zwana postawa końska. Wszystko to ma na celu minimalizację obciążenia prostowników kolan. Pacjenci wykazują tendencję to przodopochylenia miednicy i zwiększania lordozy lędźwiowej. Dzięki temu kompensują osłabienie mięśni pośladkowych i mogą utrzymać pozycję wyprostowaną.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objaw Gowersa pojawia się dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Na początku obejmuje lekkie wsparcie dłońmi o uda, czym pacjenci wspomagają się podczas wstawania z pozycji siedzącej. Z upływem czasu, gdy dystrofia mięśniowa Duschenne’a pogłębia się, pacjenci muszą zwiększyć nacisk dłoni – w efekcie podczas wstawania odpychają się dłońmi od miejsca ich podparcia.

Objaw można bardzo łatwo zauważyć. Pacjent znajdujący się w pozycji siedzącej lub leżącej najpierw wyciągnie nogi i ręce daleko od siebie. Środek ciężkości ciała przesuwa się w stronę kończyn górnych. Aby móc wstać pacjent następnie umieszcza dłonie w okolicy kolan lub ud i wspiera się na nich, stopniowo uzyskując wyprostowaną pozycję stojącą.

Objaw Gowersa może jednocześnie wskazać na zaawansowanie choroby, ponieważ im silniejsze osłabienie mięśni, tym dłonie układane są na wyższych partiach ud. Warto wiedzieć, że objawowi Gowersa przeważnie towarzyszy również dodatni objaw Trendelenburga.

Na poniższym filmie pokazujemy jak przebiega badanie w przypadku objawu Trendelenburga na przykładzie jednego z pacjentów z naszego Centrum Fizjoterapeuty:

Bibliografia

  1. Kostera-Pruszczyk A., Glikokortykosteroidy w leczeniu dystrofii mięśniowej Duschenne’a – standard postępowania, Neurologia Dziecięca, 20/2011.
  2. Shrestha S., Munakomi S., Gower’s sign, Stat Pearls Publishing, 2020.
  3. Chang R., Mubarak J., Patomechanika objawy Gowersa, Clin Orthop Relat Res, 470/2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *