Szukaj
Szukaj

Keratoplastyka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Keratoplastyka to zabieg przeszczepienia rogówki, którego początki przypadają na koniec VIII wieku. Szacuje się, że na świecie żyje około 40 milionów ludzi niewidomych, z czego ponad 10 milionów stanowi ślepota rogówkowa. Wspomniany zabieg może przywrócić zdolność widzenia i poprawić komfort życia. Nie każdy jednak kwalifikuje się do niego.

Keratoplastyka

Na czym polega keratoplastyka?

Keratoplastyka (inaczej: transplantacja, przeszczepienie rogówki) jest zabiegiem chirurgicznym, w którym nieprawidłowa tkanka rogówki pacjenta (biorcy) jest zastępowana zdrową rogówką dawcy. Przeszczep rogówki może być:

  • częściowej grubości (warstwowy przedni lub tylny);
  • pełnej grubości (drążący).

Tkankę dawcy należy pobrać w ciągu 12-24 godzin od śmierci. Rogówki niemowląt i dzieci poniżej 3 roku życia są wykorzystywane niezwykle rzadko nawet u dzieci, ze względu na duże problemy chirurgiczne, refrakcyjne i znaczne prawdopodobieństwo odrzutu przeszczepu. Rogówki dawców mogą być przechowywane w niskiej temperaturze (do 7-10 dni) lub w hodowli tkankowej (do 4 tygodni). Zabieg przeszczepienia rogówki wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a całość trwa około 1-2 godziny.

Przebieg zabiegu

Po znieczuleniu pacjenta i przygotowaniu pobranej wcześniej rogówki ocenia się wielkość przeszczepu, aby można go było dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przeszczepy o średnicy 8,5 mm sprzyjają tworzeniu się wzmożonego ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku, należy więc zachować szczególną ostrożność. Następnie wycina się rogówkę pacjenta, zwracając uwagę na to, aby nie uszkodzić tęczówki i soczewki. Trepanowanie rogówki wykonuje się za pomocą trepanu ręcznego lub próżniowego.
Na końcu odbywa się ufiksowanie płatka dawcy za pomocą szwu monofilamentowego. Po operacji pacjent otrzymuje miejscowo steroidy celem zmniejszenia ryzyka immunologicznego odrzucenia przeszczepu, początkowo co 2 godziny, później 4 razy dziennie przez kilka tygodni. Ważna jest kontrola ciśnienia śródgałkowego.

Szwy usuwa się ręcznie, gdy w miejscu połączenia nowej rogówki z tkankami pacjenta wytworzy się odpowiednia, wytrzymała blizna. Średnio ma to miejsce po 12-18 miesiącach, może jednak nastąpić znacznie później.

Keratoplastyka – wskazania

Keratoplastykę wykonuje się w przypadku zaawansowanych i nieodwracalnych zmian patologicznych dotyczących rogówki. Wskazania są następujące:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • obecność blizn pozapalnych lub blizn pourazowych;
  • zaawansowane choroby z grupy dystrofii, np. dystrofia Fuchsa;
  • silne zniekształcenia rogówki, w tym stożek rogówki;
  • keratopatia pęcherzowa;
  • pierwotna niewydolność komórek śródbłonka;
  • perforacja rogówki;
  • ciężkie owrzodzenia z martwicą tkanki.

Niekiedy do uszkodzenia rogówki może dojść wskutek zabiegów. Powikłania mogą pojawić się np. przy operacyjnym leczeniu zaćmy. Wówczas można skorygować je następczą keratoplastyką.

Keratoplastyka – przeciwwskazania

Przeciwwskazania dzieli się na te dotyczące dawcy i te dotyczące biorcy. Przeciwwskazaniami do pobrania rogówki od dawcy są:

Z kolei przeciwwskazaniami do wykonania keratoplastyki u pacjenta są przede wszystkim:

  • obwodowe zrosty przednie;
  • hipotonia gałki ocznej;
  • soczewka przedniokomorowa;
  • zaburzenia filmu łzowego;
  • niewyrównana jaskra;
  • zapalenie błony naczyniowej oka i aktywne zapalenie rogówki.

Decyzję o wykonaniu keratoplastyki podejmuje lekarz okulista.

Ile kosztuje keratoplastyka?

Keratoplastyka jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, jeśli pacjent posiada odpowiednie skierowanie. Koszt zabiegu prywatnego waha się w przedziale 1000-3000 zł za jedno oko.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szaflik J., Izdebska J., Przeszczepy rogówki, Przewodnik Lekarza, 6/2003.
  2. Kałużny B., Piotrowiak I., Sołdańska B., Grzybek K., Czajkowska M., Galas M., Malukiewicz G., Keratoplastyka warstwowa tylna techniką DSEK z zastosowaniem Tan EndoGlide – wczesne doświadczenia własne, Klinika Oczna, 115/2013.
  3. Romanowska-Dixon B., Chirurgia okulistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *