Szukaj
Szukaj

Esperal – czy naprawdę jest skuteczny?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Esperal większość pacjentów zna szerzej również jako wszywkę alkoholową. Należy ona do grona metod awersyjnych, które wywierają bezpośredni wpływ na psychikę pacjenta i jego nastawienie. Wzbudza wstręt i awersję do tych czynności, które dotychczas były źródłem przyjemności, relaksu i ukojenia. Dla osób cierpiących z powodu choroby alkoholowej taką czynnością jest spożywanie alkoholu. Niekoniecznie w dużych ilościach, ale niejednokrotnie w sposób pozbawiony kontroli.

Esperal – czy naprawdę jest skuteczny?

Środek farmakologiczny, stosowany coraz częściej w terapii alkoholizmu (disulfiram), obecnie nie jest wypierany przez inne metody leczenia choroby alkoholowej. Można wręcz zauważyć, że terapeuci często zalecają wybór wszywki alkoholowej w towarzystwie innych metod – detoksu alkoholowego oraz psychoterapii. Dzięki zabiegowi „zaszycia” pacjent zyskuje motywację zewnętrzną do odstawienia alkoholu i przerwania ciągu alkoholowego. Takie działanie umożliwia następnie podjęcie kolejnych kroków terapeutycznych. Kompleksowa terapia alkoholizmu to współpraca pacjenta z wieloma specjalistami, którzy dbają nie tylko o stan jego zdrowia fizycznego, ale i psychikę.

Esperal – wszywka alkoholowa na alkoholizm

Ponieważ Esperal ma postać implantu, który wszczepia się podskórnie w ciało pacjenta, potocznie nazywa się go wszywką alkoholową. Substancją czynną leku jest disulfiram, który blokuje proces metabolizmu alkoholu etylowego w wątrobie. Blokada ta wywołuje w organizmie „zaszytego” alkoholika szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Należy jednak pamiętać o tym, że wszywka alkoholowa działa tylko w połączeniu z alkoholem. Dla chorego, który pozostaje w trzeźwości, lek jest niezauważalny i nieodczuwalny – nie powoduje występowania żadnych objawów.

Disulfiram dostępny jest na polskim rynku w dwojakiej postaci – środków doustnych (Anticol) oraz tabletki do implementacji podskórnej (Esperal). Terapię można rozpocząć najwcześniej po upływie 24 godzin abstynencji. Wszywkę alkoholową nazywa się terapią awersyjną, ze względu na obawy, jakie jej stosowanie wzbudza wśród alkoholików. U wielu osób to właśnie obawa przed przykrymi objawami jest silniejsza niż chęć sięgnięcia po alkohol. Powstrzymują się one zatem od jego spożywania, co sprzyja pozostaniu w trzeźwości, a ogranicza konieczność rozpoczęcia kolejnego ciągu alkoholowego.

Środek ten zagwarantował wielu alkoholikom trwałą abstynencję. Wszywki alkoholowej nie powinno się jednak stosować jako jedyną i samodzielną metodę terapii. Nie uleczy ona alkoholika z nałogu, ale wspomoże w kompleksowej terapii alkoholizmu. By była ona jak najskuteczniejsza, należy skorzystać z możliwości, jakie daje odtrucie alkoholowe i psychoterapia.

Wszycie Esperalu a picie alkoholu

Lek wszywa się pod skórę pacjenta i zostaje on w jego organizmie do czasu swojego całkowitego wchłonięcia. Zależnie od ustalonej dawki, czas działania disulfiramu wynosi nawet do kilkunastu miesięcy. W tym czasie pacjent powinien wstrzymać się od spożywania nawet niewielkich ilości alkoholu. Substancja czynna wszywki alkoholowej blokuje w wątrobie pacjenta fizjologiczne wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej (ALDH) – enzymu, który jest jednym z ważniejszych w procesie metabolizmu alkoholu. Przyspiesza on bowiem przekształcanie się etanolu w aldehyd octowy. Bez jego udziału aldehyd octowy kumuluje się w organizmie, doprowadzając do wystąpienia silnej reakcji patologicznej (tzw. reakcji disulfiramowej), która odpowiedzialna jest za szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Odczuwają je jedynie ci alkoholicy, którzy zdecydowali się na niebezpieczne i nieodpowiedzialne działanie – próbę przepicia wszywki alkoholowej.

Alkoholicy, którzy decydują się na wykonanie zabiegu wszycia Esperalu, otrzymują od lekarza informację, że w czasie terapii awersyjnej należy bezwzględnie powstrzymać się od spożywania alkoholu. Nie bez przyczyny jest to podstawowe zalecenie. Próby połączenia disulfiramu z alkoholem mogą się bowiem zakończyć tragicznie. Każdy organizm inaczej reaguje zarówno na kontakt z alkoholem, jak i disulfiramem. Tolerancja obu substancji jest zatem różnorodna.

Reakcja disulfiramowa

Powszechne są jednak przypadki chorych, którzy w wyniku podjęcia takich prób tracili przytomność, cierpieli z powodu dolegliwości kardiologicznych czy neurologicznych. Wszywka alkoholowa w połączeniu z alkoholem wywołuje patologiczne reakcje organizmu, zaburza pracę niemal wszystkich narządów, co w konsekwencji może doprowadzić do stanu zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Jeżeli pacjent nie znajduje się pod opieką lekarzy i nie otrzyma szybkiej pomocy specjalistycznej, jego stan będzie stopniowo się pogarszał. Ostatecznie może dojść nawet do wystąpienia drgawek, zawału mięśnia sercowego, udaru czy zatrzymania akcji serca.

Reakcja disulfiramowa jest niebezpieczna dla pacjenta nie tyle ze względu na nieprzyjemne objawy, ile ich duże nasilenie. Zatrucie aldehydem octowym pacjent odczuwa w sposób podobny, co zatrucie alkoholowe. Najczęściej skarży się on na: spadek ciśnienia tętniczego, rozszerzenie naczyń krwionośnych, widoczne jako zaczerwienienie skóry (głównie na twarzy), przyspieszoną akcję serca, nadmierną potliwość, duszności, nudności, wymioty, lęk, zawroty głowy. Po takiej reakcji pacjent staje się senny i zapada w sen trwający nawet kilkanaście godzin.

Patronite
Patronite

Powikłania po zabiegu

Po zabiegu implementacji wszywki alkoholowej powikłania występują bardzo rzadko. Może to być ból w okolicy rany, jej zaczerwienienie, tkliwość, świąd. Czasami dochodzi również do zakażenia rany, najczęściej w wyniku nieprawidłowej jej higieny, ale nie tylko. Należy bowiem pamiętać, że organizm alkoholika jest w pewnym sensie „jałowy”. Nie dostarczano mu bowiem przez długi czas substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów i narządów. W związku z tym nie każdy pacjent ma odpowiednie warunki do tego, by proces gojenia się rany przebiegał wzorcowo. Personel medyczny dokłada wszelkich starań, by jak najszybciej i skutecznie postawić pacjenta na nogi i odpowiednio przygotować nie tylko do samego zabiegu, ale i procesu rekonwalescencji.

O ranę należy dbać, codziennie ją przemywając i zmieniając opatrunek. Pacjent powinien unikać przebywania w saunach, basenach, solariach przynajmniej przez tydzień po zabiegu. Co istotne, wszywka alkoholowa nie upośledza czynności motorycznych ani refleksu. „Zaszyty” pacjent może wobec tego uczestniczyć w swoich codziennych obowiązkach (domowych lub zawodowych) oraz prowadzić samochód. Również przyjmowanie innych środków farmaceutycznych podczas terapii Esperalem uznaje się za bezpieczne. Warunkiem koniecznym jest jednak brak alkoholu, występującego w ich składzie.

Esperal w Centrum Medycznym Galmedic

W Katowicach wszywkę alkoholową można wszyć w wielu placówkach – począwszy od oddziałów szpitalnych, przez ambulatoria, po prywatne kliniki i centra medyczne. Zabieg jest mało skomplikowany, a przez to bezpieczny i szybki. W Centrum Medycznym Galmedic chirurg wykonuje go po uprzednim znieczuleniu miejscowym pacjenta. Następnie oczyszcza i przygotowuje pole operacyjne i wykonuje niewielkie nacięcie w skórze. Zwykle tabletki z Esperalem umieszcza się w okolicy pośladka. W niektórych przypadkach miejscem implementacji może być ponadto łopatka lub powierzchnia pleców. Lekarz wszczepia tabletkę podskórnie, rozmieszczając odpowiednią dawkę pod warstwą powięzi pacjenta.

Dawkę leku ustala lekarz, po uprzednim badaniu i konsultacji z pacjentem. Specjaliści pracujący w katowickim Centrum Medycznym Galmedic w procesie kwalifikacji do zabiegu biorą pod uwagę takie okoliczności i informacje jak: wiek pacjenta, jego stan fizyczny oraz psychiczny, stopień rozwoju choroby, długość ciągów alkoholowych, predyspozycje genetyczne do popadania w nałogi. Lekarz w razie konieczności zleca również wykonanie dodatkowych badań. Przed rozpoczęciem zabiegu każdego pacjenta poddaje się kontroli trzeźwości przeprowadzonej najczęściej za pomocą alkomatu.

W rzadkich przypadkach zdarza się, że u pacjentów występuje torbiel w okolicy wykonanego zaszycia. Wówczas konieczne jest wykonanie ponownej operacji w celu usunięcia torbieli i poprawy skuteczności działania Esperalu.
Jeżeli chcesz bezpiecznie wszyć Esperal, Katowice dają taką możliwość w Centrum Medycznym Galmedic.

Esperal

Skuteczna terapia alkoholizmu

Wszywka alkoholowa nie leczy choroby alkoholowej. Stanowi jednak dobry punkt wyjścia dla rozpoczęcia kompleksowej terapii alkoholizmu. Aby działania terapeutyczne były skuteczne, alkoholik powinien zostać poddany również detoksowi oraz psychoterapii. Za pośrednictwem odtrucia alkoholowego poprawia on bowiem swoje samopoczucie fizyczne. Psychoterapia natomiast dba o jego równowagę psychiczną i zmianę nastawienia. Specjaliści pracują głównie nad tym, by alkoholik dostrzegł swoje trudności, znalazł sposoby na radzenie sobie z nadmiernym stresem i określił bezpieczne źródło własnej satysfakcji i przyjemności. W rozpoczęciu terapii pomocna jest właśnie wszywka alkoholowa. Stoi ona na straży trzeźwości alkoholika, który najczęściej dopiero po pewnym czasie abstynencji dostrzega, że ma trudność z własną trzeźwością.

Esperal – przeciwwskazania

Mimo że coraz większa liczba alkoholików wyraża chęć wszycia Esperalu, zabiegowi nie może zostać poddana każda osoba. Nie zostanie do niego zakwalifikowany pacjent, u którego stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną wszywki (disulfiram), choroby układu krążenia, cukrzycę oraz ciężkie zaburzenia psychiczne (zwłaszcza depresję i schizofrenię). Ponadto, jeśli istnieje podejrzenie co do stanu trzeźwości pacjenta, również poddaje się je weryfikacji. Przed zabiegiem alkoholik nie może przyjmować leków zawierających w swoim składzie alkohol. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu może być ponadto przebyty w przeszłości zawał mięśnia sercowego oraz problemy z ciśnieniem tętniczym krwi. O tym, czy dana osoba może zostać poddana implementacji, decyduje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *