Szukaj
Szukaj

Pierwsza pomoc przy podtopieniu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pierwsza pomoc przy podtopieniu może zaważyć o dalszych losach osoby poszkodowanej. Powinna być wdrożona jak najszybciej, ponieważ osoba tonąca już po 60-90 sekundach zaczyna łykać wodę i wdychać ją przez nos, co prowadzi do zalania płuc. Tak naprawdę na pierwszą pomoc składają się 2 elementy – ratunek osoby tonącej z wody oraz pomoc udzielana już na brzegu. Jak wygląda to w praktyce?

Pierwsza pomoc przy podtopieniu

Pierwsza pomoc przy podtopieniu

Przede wszystkim widząc osobę tonącą, należy jak najszybciej zadzwonić pod 112 lub poprosić o to innych świadków zdarzenia (wskazując konkretną osobę, która powinna wykonać taki telefon, ponieważ hasło rzucone w tłum może być zbagatelizowane z tego powodu, że nikt nie poczuwa się do obowiązku podjęcia się go). Dopiero wtedy przystępuje się do akcji ratunkowej.

Ratowanie osoby tonącej

Ratowanie osoby tonącej wcale nie jest prostym zadaniem, nawet dla kogoś, kto bardzo dobrze pływa. Wszystko przez to, że tonący nie zdaje sobie sprawy z wykonywanych przez siebie ruchów, do czego dołącza silna panika. Może więc chwycić ratownika w żelazny ucisk, uniemożliwiając mu poruszanie się w wodzie i tym samym pociągnąć go ze sobą na dno. Istnieje duże ryzyko, że zarówno tonący, jak i ratownik, pójdą na dno. Dlatego przede wszystkim należy najpierw rzucić osobie tonącej koło ratunkowe lub linę asekuracyjną, ewentualnie zabrać ze sobą kapok / inny przedmiot unoszący się na wodzie, który będzie dla tonącego boją. Podpływając do osoby tonącej, robimy to od tyłu, a więc od strony jej pleców, łapiąc ją pod pachy. Jeśli tonący nie daje sobie pomóc i jest zagrożeniem dla ratownika, można go ogłuszyć, a następnie wyciągnąć na brzeg.

Jeśli nie ma możliwości uratowania tonącego (świadkowie zdarzenia nie potrafią pływać, zbiornik wody jest wyjątkowo niebezpieczny lub osoba tonąca zniknęła pod krą i lodem), należy z jak największą dokładnością zapamiętać, w którym miejscu zniknął on pod wodą. To istotna informacja dla profesjonalnego zespołu ratowników, którzy od razu mogą przystąpić do akcji ratunkowej w konkretnym miejscu.

Patronite
Patronite

Pierwsza pomoc przy podtopieniu

Po wyciągnięciu osoby tonącej na brzeg w pierwszej kolejności należy ocenić jej parametry życiowe. Warto zadać kilka prostych pytań, ocenić reakcję na bodźce i świadomość. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, układa się go w pozycji bocznej bezpiecznej i udrażnia drogi oddechowe. Należy otworzyć jamę ustną i usunąć z niej wszystkie przedmioty, które mogą blokować gardło, w tym cofniętą treść pokarmową. Jeśli poszkodowany nie oddycha, układa się go na plecach i jak najszybciej przystępuje do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Oddechy ratunkowe wykonuje się przez specjalną maseczkę jednorazową, dlatego zawsze warto mieć ją przy sobie. W przypadku osób dorosłych wykonuje się:

  • 5 oddechów ratunkowych o intensywności normalnych oddechów (wdechów nie należy przedłużać, chcąc wtłoczyć do płuc większą ilość powietrza);
  • 30 mocnych uciśnięć klatki piersiowej na wysokości mostka, prostopadle do podłoża. Wykonuje się to mocno splecionymi ze sobą dłońmi. Jedną dłoń należy położyć płasko na mostku, drugą zaś na niej, po czym obie splata się ze sobą palcami. Głębokość ucisku wynosi 5-6 cm. Niekiedy może dojść do pęknięcia żebra, co należy zbagatelizować i kontynuować akcję ratunkową;
  • 2 wdechy ratunkowe jak wcześniej;
  • kolejny 30 uciśnięć jak wcześniej.

Taki system 2:30 prowadzi się aż do odzyskania przez poszkodowanego przytomności lub aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego. Jeśli osoba udzielająca pierwszej pomocy zmęczy się i nie będzie w stanie kontynuować RKO, powinna poprosić innego świadka zdarzenia, aby płynnie przejął akcję. Zmian można dokonywać co 2 minuty.

Późniejsza pomoc przy podtopieniu

Nawet jeśli osoba tonąca odzyskała przytomność lub wcale jej nie straciła i znajduje się już na brzegu, powinna udać się do szpitala na szczegółowe badania. Mogło bowiem dojść do pozostania w drogach oddechowych pewnej ilości wody, która nawet po wielu godzinach może przedostać się do pęcherzyków płucnych i spowodować tzw. wtórne utonięcie. Wizyta w szpitalu i kilka prostych badań pozwoli wykluczyć to ryzyko.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Goniewicz M., Pierwsza pomoc, Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.