Szukaj
Szukaj

Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów: 7 naturalnych metod łagodzenia dolegliwości

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dokuczliwe bóle w obrębie mięśni i stawów mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i uniemożliwiać aktywne spędzanie czasu wolnego. Osoby, które zmagają się z takimi dolegliwościami powinny wiedzieć, jak można radzić sobie z bólem mięśni na co dzień poprzez wykorzystanie prostych i sprawdzonych metod. Co jest dobre na ból mięśni i stawów? Jakie domowe sposoby są najskuteczniejsze?

Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów: 7 naturalnych metod łagodzenia dolegliwości

Aby skutecznie działać powinniśmy wiedzieć od czego bolą mięśnie i stawy

Aby wykorzystać lecznicze właściwości, jakie niosą ze sobą proste, domowe sposoby na bóle mięśni i stawów warto wiedzieć, jaka jest przyczyna odczuwanego dyskomfortu. Skuteczność poszczególnych metod zależna będzie od tego, co przyczyniło się do wystąpienia danej dolegliwości, a także od stopnia nasilenia bólu.

Jak zaznaczają autorzy portalu bole-kosci.pl: wśród najczęstszych przyczyn odczuwania bólu mięśni i stawów wyróżnić można intensywne treningi, dźwiganie ciężkich przedmiotów, a także niewystarczającą ilość aktywności fizycznej, wszystkie one często prowadzą do przeciążeń lub mikrourazów, które powodują odczuwane dolegliwości. Zdarza się również, że przewlekłe bóle mogą być jednym z objawów poważniejszych schorzeń. W takich sytuacjach konieczna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty oraz wdrożenie specjalistycznych form leczenia.

Naturalne sposoby na bóle stawów i mięśni

Domowe sposoby na ból mięśni nóg oraz innych partii ciała mogą okazać się niezwykle przydatne, gdy nie chcemy sięgać po silne środki przeciwbólowe lub nie mamy możliwości w danym momencie skorzystać z porady lekarskiej. Aby poniższe, naturalne sposoby skutecznie niwelowały odczuwany dyskomfort, należy stosować je regularnie. Systematyczne zażywanie relaksujących kąpieli czy stosowanie okładów może załagodzić ból i usprawnić codzienne funkcjonowanie.

1. Relaksująca kąpiel z dodatkiem soli Epsom

Sól Epsom to bogaty w magnez oraz siarczany preparat, który wykorzystywany jest w celach leczniczych. Regularne zażywanie kąpieli z dodatkiem dwóch szklanek soli Epsom może w skuteczny sposób załagodzić dokuczliwy ból mięśni pleców, nóg oraz pozostałych partii ciała. Preparat stosowany jest również w celu rozluźnienia napiętych obszarów w ciele, zmniejszenia skurczów mięśni oraz oczyszczenia organizmu z toksyn. Aby wykorzystać lecznicze właściwości soli, należy zażywać trzy 20-minutowe kąpiele z jej użyciem w tygodniu.

2. Staromodne, ale skuteczne ciepłe & zimne okłady

Wykonywanie ciepłych i zimnych okładów zalecane jest w celu łagodzenia dokuczliwego bólu mięśni oraz zmniejszania ewentualnych obrzęków lub stanów zapalnych. Stosowanie kompresów o wysokiej temperaturze sprawdzi się w przypadku, gdy potrzebujemy rozluźnić napięte mięśnie. Natomiast zimne okłady powinny być wykonywane, gdy dyskomfort pojawił się na skutek stłuczenia, co jest szczególnie zalecane na ból mięśni po treningu lub innym intensywnym wysiłku fizycznym.

Jednorazowe przykładanie zarówno ciepłego, jak i zimnego kompresu nie powinno trwać dłużej niż 20 minut. Okłady można wykonywać nawet 3-4 razy dziennie do momentu osiągnięcia zadowalającego efektu. W przypadku odczuwania silnego dyskomfortu można zastosować kompresy naprzemienne, rozpoczynając od wykorzystania wysokiej temperatury i kończąc na zimnej.

3. Kurkuma

Kurkuma to znajdująca się w wielu domach przyprawa korzenna, która może być wykorzystywana w zwalczaniu sporadycznie występujących, dolegliwości bólowych w obrębie mięśni i stawów. Szczególnie cennym dla naszego organizmu składnikiem jest zawarta w kurkumie substancja, określana jako kurkumina, która wykazuje silne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutleniające.

Wprowadzenie kurkumy do codziennych posiłków może przyczynić się do zmniejszenia podatności organizmu na występowanie bólów mięśni, a także do wzmocnienia stawów.

Należy podkreślić jednak, że zażywanie kurkumy nie zadziała na ból lub napięcie mięśni w sposób natychmiastowy. Jest to metoda długoterminowa, a jej głównym celem jest zapobieganie występowania w przyszłości dolegliwości bólowych w obrębie stawów i mięśni.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

4. Czosnek

Czosnek bardzo często określany jest jako naturalny antybiotyk. W wielu domach wykorzystuje się go ze względu na antyoksydacyjne, przeciwbólowe oraz przeciwreumatyczne właściwości. Wprowadzenie do codziennych posiłków niewielkiej ilości czosnku może wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie mięśni oraz zmniejszyć odczuwane dolegliwości bólowe. Czosnek zalecany jest szczególnie dla osób, które zmagają się z zapaleniem stawów, ponieważ schorzenie to powiązane jest z niedoborem selenu w organizmie, którego wysokie stężenie występuje w czosnku.

5. Masowanie obolałych mięśni

Systematyczne rozmasowywanie obolałych mięśni i stawów może przynieść ulgę, poprawić samopoczucie oraz przyczynić się do usprawnienia przepływu krwi w danej partii ciała. Do wykonania domowego masażu można użyć dostępnych w większości drogerii i aptek preparatów rozgrzewających, a także olejków stosowanych do pielęgnacji dla dzieci.

Masaż na obolałe mięśnie można wykonać samodzielnie, poprosić o pomoc bliską osobę lub udać się do salonu specjalizującego się w masażach i zabiegach fizjoterapeutycznych. Częstotliwość oraz długość wykonywanego masażu jest dowolna. Należy jednak pamiętać, że samodzielne wykonywanie takich zabiegów powinno być przeprowadzane w sposób delikatny, ponieważ nieumiejętne rozmasowywanie mięśni z użyciem zbyt silnego nacisku i intensywności może prowadzić do powstawania urazów i nasilenia dolegliwości bólowych.

6. Nacieranie bolącego miejsca octem jabłkowym

Ocet jabłkowy to dostępny w większości domów produkt, który stosowany jest jako przyprawa lub naturalny konserwant. Dzięki przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym właściwościom może być wykorzystywany również w celu rozluźnienia napiętych mięśni oraz załagodzenia dolegliwości bólowych.

Aby wykorzystać prozdrowotne właściwości octu jabłkowego, należy posmarować nim miejsce, w którym odczuwamy ból lub napięcie. Ocet należy nanieść bezpośrednio na skórę z pomocą gazy lub płatka kosmetycznego. Przed nałożeniem preparatu na większy obszar skóry warto sprawdzić, czy ocet nie będzie dodatkowo podrażniał naskórka. Można to zrobić poprzez wcześniejsze wykonanie próby alergicznej na niewielkim obszarze ciała.

7. Odpowiednia ilość regularnego ruchu

Zastałe i napięte mięśnie są częstym zjawiskiem wśród osób, które unikają ruchu w życiu codziennym. Długotrwały brak aktywności fizycznej może prowadzić do licznych komplikacji zdrowotnych oraz zwiększać podatność mięśni i stawów na występowanie urazów i dolegliwości bólowych.

Natomiast regularna aktywność fizyczna może przyczynić się do zmniejszenia odczuwanego dyskomfortu poprzez aktywację zastałych mięśni oraz rozluźnienie napiętych partii ciała. Wykonując około 150 minut treningu o umiarkowanej intensywności tygodniowo, jesteśmy w stanie przyczynić się do zwiększenia elastyczności ciała oraz zmniejszenia podatności naszego organizmu na rozwój stanów zapalnych oraz występowanie skurczy. Osoby, które zmagają się z takimi problemami zdrowotnymi, powinny spróbować regularnych treningów. Szczególnie zalecane są dziedziny, takie jak pływanie, jazda na rowerze, joga, pilates czy nordic walking.

Co jeżeli powyższe metody nie działają?

W przypadku, gdy stosowanie domowych metod na ból mięśni łydek, pleców lub innej partii ciała nie przynosi poprawy, a dolegliwości bólowe nasilają się, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.

W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości bólowych specjalista może zalecić pacjentowi serię profesjonalnych masaży, ćwiczenia fizyczne, farmakoterapię lub stosowanie środków dostępnych bez recepty, takich jak rozgrzewające plastry na ból mięśni lub żele chłodzące.

Bibliografia

https://bole-kosci.pl/lek-bol-nog-ranking-produktow/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19594223/
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/03009748509102039
https://journals.lww.com/acsm-essr/Fulltext/2017/07000/Physical_Activity_as_Cause_and_Cure_of_Muscular.4.aspx

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *