Szukaj
Szukaj

Czy miażdżycę można cofnąć? Lepiej zadbaj o profilaktykę, póki nie jest za późno

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Miażdżyca to choroba rozwijająca się na skutek zaburzonego stężenia cholesterolu we krwi, która może prowadzić do poważnych w skutkach powikłań zdrowotnych. Długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty to powód, dla którego powinieneś zadbać o odpowiednią profilaktykę tej choroby, zanim będzie za późno. Czy miażdżycę można cofnąć? Dlaczego nadmierne odkładanie się blaszki miażdżycowej jest tak groźne dla Twojego zdrowia?

Czy miażdżycę można cofnąć?

Wraz z portalem na-serce.pl przygotowaliśmy artykuł, który wyjaśni Ci, jak zapobiec miażdżycy poprzez wprowadzenie do codziennego życia korzystnych dla funkcjonowania układu krążenia nawyków. Dowiesz się również, jak rozwija się ta choroba i czy całkowite cofnięcie miażdżycy jest możliwe.

Co to jest miażdżyca i dlaczego jest taka groźna?

Miażdżyca to choroba, która powiązana jest z nadmiernym gromadzeniem się blaszki miażdżycowej w strukturach tętnic.1 Za najczęstszą przyczynę rozwoju miażdżycy uznawany jest zawyżony poziom cholesterolu we krwi, który może pojawić się u Ciebie na skutek niezdrowego stylu życia, braku aktywności fizycznej lub różnego rodzaju schorzeń powiązanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krwionośnego.

Długotrwałe zwężenie tętnic, które towarzyszy miażdżycy może prowadzić do niedokrwienia oraz niedotlenienia poszczególnych tkanek i organów organizmu. Natomiast zaburzone dostarczanie tych substancji odżywczych do serca oraz mózgu może wiązać się z występowaniem zawału oraz udaru. Pamiętaj, aby nigdy nie lekceważyć ryzyka wystąpienia tych dwóch, poważnych stanów, ponieważ wiążą się one z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia.

Czy miażdżycę można cofnąć, kiedy w naszych tętnicach wytworzy się blaszka miażdżycowa?

Niestety całkowite wyleczenie miażdżycy nie jest możliwe. Możesz zmniejszyć lub zahamować procesy, które zachodzą w Twoim organizmie na skutek rozwoju choroby, natomiast nie możesz ich w pełni cofnąć oraz zredukować. Jeśli podejrzewasz, że u Ciebie lub Twoich bliskich może rozwinąć miażdżyca, profilaktyka oraz systematyczne kontrolowanie stanu zdrowia powinny stanowić niezbędny element codziennego funkcjonowania.

Kto jest w grupie ryzyka?

Osoby, które zmagają się z zaburzeniami profilu lipidowego oraz schorzeniami powiązanymi z nieprawidłowym stężeniem cholesterolu we krwi są w znacznym stopniu narażone na to, że rozwinie się u nich miażdżyca. Choroba może rozwinąć się u Ciebie, jeżeli zmagasz się z którymś z poniższych schorzeń i dolegliwości:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zawyżony poziom cholesterolu,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • uzależnienie od nikotyny lub alkoholu.

Jak zapobiegać miażdżycy?

Ze względu na fakt, że całkowite cofnięcie miażdżycy nie jest możliwe, koniecznie zadbaj o wprowadzenie do codziennego życia kilku zdrowych i korzystnych dla układu krążenia nawyków.

Czynniki, takie jak zdrowa dieta oraz rezygnacja z używek mogą pomóc Ci zahamować rozwój choroby oraz zmniejszyć ryzyko rozwoju schorzeń, takich jak zakrzepica, choroba niedokrwienna serca czy udar mózgu.

Ogranicz do minimum albo najlepiej rzuć palenie

Palenie papierosów wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego układu sercowo naczyniowego.2 Jeżeli regularnie wystawiasz swój organizm na wpływ toksycznych substancji zawartych w dymie papierosowym, musisz liczyć się z tym, że ryzyko zachorowania na miażdżycę będzie u Ciebie coraz wyższe.

Natomiast jeżeli zrezygnujesz z palenia, możesz liczyć na stosunkowo szybkie obniżenie poziomu cholesterolu, wyrównanie ciśnienia oraz usprawnienie przepływu krwi przez tętnice. Rzucenie nałogu sprawi, że ryzyko rozwoju miażdżycy oraz innych chorób układu krążenia będzie u Ciebie znacznie mniejsze.

Zadbaj o swoje nawyki żywieniowe i dietę antymiażdżycową

Pamiętaj, że wszelkie działania mające na celu zapobieganie miażdżycy mogą nie być skuteczne, jeżeli nie zadbasz o przestrzeganie zasad zdrowej, zbilansowanej diety. Systematyczne posiłki, składające się z odpowiedniej ilości niezbędnych witamin i minerałów mogą wpłynąć pozytywnie na Twój układ krążenia oraz ograniczyć nadmierne odkładanie się złogów w tętnicach.3

Jeżeli zmagasz się z zawyżonym poziomem cholesterolu oraz chcesz zapobiegać rozwojowi choroby, jaką jest miażdżyca wprowadź do codziennych posiłków warzywa i owoce, które zawierają w składzie substancje odżywcze, korzystnie oddziałujące na funkcjonowanie gospodarki lipidowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu na-serce.pl na obniżenie cholesterolu świetne sprawdzą się również domowe soki: “Wprowadzenie do codziennej diety napojów, takich jak sok czy koktajl na obniżenie cholesterolu może przyczynić się do znacznej poprawy naszego profilu lipidowego oraz ogólnej poprawy zdrowia”. Produkty, które powinny znaleźć się w Twojej diecie, to między innymi:

  • jarmuż,
  • truskawki,
  • oliwa z oliwek,
  • orzechy włoskie,
  • pełnoziarniste pieczywo.

Aby dieta antymiażdżycowa była skuteczna, postaraj się zrezygnować z nadmiaru tłuszczów oraz cukrów w codziennych posiłkach. Produkty, które nie powinny znajdować się w Twojej diecie, to:

  • tłuste wędliny,
  • smażone potrawy,
  • żywność typu fast-food,
  • dania instant,
  • produkty zawierające w składzie olej palmowy.

Pilnuj zdrowej wagi i unikaj zbędnych kilogramów

Osoby zmagające się z nadwagą są znacznie bardziej narażone na ryzyko występowania chorób układu krążenia, w tym miażdżycy. Dzieje się tak, ponieważ zaburzenia wagi bardzo często powiązane są z niewystarczającą ilością aktywności fizycznej w życiu codziennym, niezdrową dietą oraz innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwoju miażdżycy.

Jeżeli nie wiesz, czy Twoja waga jest na odpowiednim poziomie, możesz sprawdzić swoje BMI, a także udać się do lekarza lub dietetyka. W przypadku zdiagnozowania otyłości lub nadwagi postaraj się zadbać o unikanie tłustych, nadmiernie słodzonych pokarmów i wprowadź do codziennego życia aktywność fizyczną. Czynniki te mogą przyczynić się do usprawnienia pracy krwiobiegu oraz zmniejszyć ilość odkładających się blaszek miażdżycowych w tętnicach.

Postaraj się o regularną aktywność fizyczną (nawet delikatną)

Systematyczna aktywność fizyczna może przyczynić się do regulacji gospodarki lipidowej organizmu. Jeżeli więc zmagasz się z zawyżonym poziomem cholesterolu we krwi, postaraj się wykonywać około 150 minut umiarkowanego treningu tygodniowo.

Okazuje się, że regularna aktywność fizyczna może nie tylko obniżyć zawyżony poziom cholesterolu LDL, ale również podwyższyć stężenie cholesterolu HDL, który przyczynia się do zmniejszonego ryzyka wystąpienia w przyszłości chorób, takich jak miażdżyca. Sport zalecany jest również w walce z otyłością, która stanowi jedną z częstszych przyczyn nadmiernego odkładania blaszek miażdżycowych w tętnicach.

Poświęć trochę czasu, aby nauczyć się zarządzać swoim stresem

Kolejnym czynnikiem, mającym wpływ na rozwój miażdżycy jest stres. Jak donosi portal na-serce.pl: “Wysoki poziom stresu w codziennym życiu, ma bezpośredni wpływ na poziom cholesterolu w organizmie oraz przyczynia się do występowania chorób serca”.4 Przewlekły stres może więc przyczyniać się do zwiększonej produkcji cholesterolu LDL przez wątrobę. Efektem tego procesu może być stopniowe twardnienie tętnic, prowadzące do niedokrwienia oraz niedotlenienia poszczególnych części organizmu.

Profilaktyka miażdżycy powinna więc uwzględniać umiejętność radzenia sobie ze stresem w życiu codziennym. W zapanowaniu nad negatywnymi emocjami pomocne pomogą okazać się różne techniki oddechowe, medytacja, joga, a także skorzystanie z porad psychologa lub psychoterapeuty. Jeżeli zapanujesz nad towarzyszącym Ci stresem, możesz zmniejszyć ryzyko rozwoju miażdżycy oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jak można zdiagnozować ewentualny problem z miażdżycą?

Jeżeli podejrzewasz u siebie prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy, konieczne udaj się do lekarza. Specjalista na podstawie wywiadu lekarskiego oraz podstawowego badania fizykalnego będzie w stanie stwierdzić, czy występuje u Ciebie ryzyko występowania tej choroby. Lekarz może zalecić Ci również wykonanie dodatkowych badań w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy. W zależności od Twojego stanu zdrowia oraz zaleceń specjalisty mogą to być metody diagnostyczne, takie jak:

  • podstawowa morfologia,
  • badanie profilu lipidowego,
  • tomografia komputerowa,
  • testy wysiłkowe serca.

Podsumowanie

Miażdżyca to choroba, której nie można w pełni cofnąć ani wyleczyć. Z tego względu warto wiedzieć jak zapobiegać miażdżycy z pomocą zmiany codziennych nawyków. Przestrzeganie zasad zdrowej diety, rezygnacja z używek oraz regularna aktywność fizyczna to czynniki, które mogą pomóc Ci usprawnić gospodarkę lipidową organizmu oraz przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

Pamiętaj, aby w przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie ocenić ryzyko rozwoju miażdżycy, oraz zlecić wykonanie odpowiednich badań.

Źródła

  1. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCRESAHA.116.308334?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%3dpubmed
  2. https://www.atherosclerosis-journal.com/article/S0021-9150(11)00062-1/fulltext
  3. https://journals.sagepub.com/doi/10.4137/CMC.S17071
  4. https://na-serce.pl/jak-obnizyc-cholesterol-domowe-sposoby/

 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *