Szukaj
Szukaj

10 zasad zdrowego odżywiania – jak je wprowadzić w życie?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zdrowe odżywianie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiednio skomponowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Przedstawiamy 10 zasad zdrowego żywienia i podpowiadamy, jak je wprowadzić w życie, żeby już z nami zostały na zawsze.

10 zasad zdrowego odżywiania – jak je wprowadzić w życie?

Zasady zdrowego odżywiania

Zdrowe odżywianie to dostarczanie organizmowi wysokiej jakości pożywienia w odpowiednich ilościach, odpowiadających zapotrzebowaniu energetycznemu. Cenną wskazówką w codziennym bilansowaniu posiłków są zasady prawidłowego odżywiania. Oto najważniejsze z nich:

  1. Spożywaj 4–5 posiłków dziennie o stałych porach. Dzień rozpoczynaj od pożywnego śniadania, które da Ci „zastrzyk energii”, aby efektywnie rozpocząć dzień.
  2. Sięgaj po żywność niskoprzetworzoną – skomponowaną z prostych produktów, pozbawioną konserwantów, sztucznych barwników i aromatów.
  3. Urozmaicaj swoje posiłki, wybierając produkty z różnych grup: owoce i warzywa, produkty zbożowe, chude mięsa, ryby, jajka, produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych, zdrowe tłuszcze.
  4. Zwracaj uwagę na sezonowość. W pierwszej kolejności wybieraj produkty pochodzące z polskich gospodarstw rolnych.
  5. Włącz warzywa i owoce do każdego posiłku, zwłaszcza w surowej formie, ponieważ wtedy zawierają najwięcej witamin.
  6. Jedz zdrowe węglowodany: pełnoziarniste pieczywo, razowy makaron, rozmaite kasze, brązowy i dziki ryż.
  7. Wprowadź do swojej diety źródła białka roślinnego.
  8. Zrezygnuj ze smażenia, na rzecz gotowania na parze, pieczenia w folii i duszenia bez dodatku tłuszczu.
  9. Pij wodę w ilości około 2 litrów na dobę.
  10. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną.

Jak wprowadzić w życie i utrwalić zasady prawidłowego żywienia?

Aby zdrowe odżywianie miało sens, trzeba je polubić. Jak to zrobić? Przede wszystkim dokonując świadomych i mądrych wyborów żywieniowych. Spożywaj produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia, takie jak zdrowa żywność w sklepie Foods By Ann. Produkty niskoprzetworzone, np. orzechy, nasiona, kasze, mąki bezglutenowe, nasiona roślin strączkowych, olej kokosowy to świetna baza zdrowych posiłków, które możesz przygotować samodzielnie w domu.

Wybieraj produkty pochodzenia naturalnego, najlepiej z ekologicznych gospodarstw – mięso, nabiał, jaja, produkty zbożowe, warzywa i owoce. Im krótsza droga produktu od producenta do konsumenta, tym większa zawartość składników odżywczych, witamin i minerałów oraz niższe skażenie chemią rolną.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Połowę Twojego talerza powinny stanowić warzywa i owoce. Oznacza to, że w każdym posiłku trzeba uwzględnić sporą porcję tych produktów. Ważne, aby większą część stanowiły warzywa niż owoce. Sięgaj po różnokolorowe produkty roślinne – są one źródłem rozmaitych witamin. Warzywa i owoce są również bogate w błonnik pokarmowy, który jest potrzebny naszemu organizmowi każdego dnia – poprawia perystaltykę jelit, zapewnia uczucie sytości na długo, obniża poziom cukru we krwi i pomaga w odchudzaniu. Znajdziemy go także w pełnoziarnistych produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych.

Ciecierzyca, soczewica, fasola, groch, bób i inne strączki są również bogate w cenne białko roślinne, które według aktualnych zasad żywienia jest ważnym elementem zdrowego odżywiania dla każdego, a nie tylko dla wegan i wegetarian. Składnik ten wpływa korzystnie na profil lipidowy krwi (obniża poziom „złego cholesterolu”), reguluje gospodarkę węglowodanową organizmu i zmniejsza ryzyko chorób sercowo naczyniowych.

Decydując się na zdrowe odżywianie, nie musisz od razu rezygnować ze wszystkiego, co lubisz. Warto jednak sukcesywnie wprowadzać wymienione powyżej zmiany, aby Twój sposób żywienia stał się lepszy i przyczynił się do poprawy Twojego zdrowia. Warto do diety wprowadzać zdrowe zamienniki – np. zamiast słodkiej karpatki, zjedz ciasteczka owsiane. Zmianę nawyków żywieniowych połącz z regularną aktywnością fizyczną, a na pewno Twoje ciało Ci za to podziękuje. Wybierz sport, który sprawia Ci przyjemność – to gwarancja sukcesu. Pamiętaj, że również spacer jest odpowiednią formą ruchu. Najważniejsza jest systematyczność i regularność. Ruszaj się najlepiej codziennie przez przynajmniej pół godziny.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *