Szukaj
Szukaj

Osseina

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Osseina (inaczej: osseomukoid) to organiczna substancja międzykomórkowa znajdująca się w tkance kostnej każdego człowieka. Odpowiada za utrzymanie wysokiej elastyczności i wytrzymałości kości, a jej produkcja jest możliwa dzięki osteoblastom (komórkom kościotwórczym). W swoim składzie zawiera m.in. kolagenbiałko budujące ciało człowieka. Wraz z upływem lat ilość i jakość osseiny maleje, co powoduje liczne problemy zdrowotne związane z aparatem ruchu, choćby chorobę zwyrodnieniową stawów, a także bóle stawów.

Osseina

Właściwości fizyczne kości

Kość zawdzięcza swoją sprężystość podłożu organicznemu, natomiast dzięki zawartości dużej ilości soli mineralnych jest również wytrzymała na uszkodzenia czy siły zewnętrzne, takie jak ucisk czy ciśnienie. Szacuje się, że wytrzymałość tkanki kostnej na rozciąganie można porównać do wytrzymałości żelaza lanego, natomiast wytrzymałość tkanki kostnej na ciśnienie do żelaza kutego. Kość jest mniej odporna na zginanie, dlatego gdy jest ono znaczne może dojść do złamania.

Wytrzymałość osseiny jest mniejsza od wytrzymałości tkanki kostnej, jednak najmniejszą wytrzymałość spośród wszystkich tkanek związanych z aparatem ruchu ma chrząstka stawowa. Aby szkielet mógł prawidłowo funkcjonować (zapewniać lokomocję, stanowić podporę itd.) wszystkie jego elementy powinny mieć wysoką kondycję.

Co zawiera osseina?

W składzie osseiny znajdziemy przede wszystkim:

  • włókna kolagenowe, głównie typu I;
  • białka niekolagenowe, głównie osteonektynę i osteokalcynę;
  • proteoglikany;
  • mukopolisacharydy;
  • sole mineralne, zwłaszcza wapń, fosfor i magnez.

Dzięki tak dobranemu składowi substancja międzykomórkowa może spełniać swoje funkcje.

Patronite
Patronite

Osseina – funkcje

Osseina zbudowana jest z bezpostaciowej substancji podstawowej (są nią przede wszystkim mukopolisacharydy) oraz z rozmieszczonych w niej włókien kolagenowych. Substancja podstawowa odpowiada głównie za elastyczność i sprężystość tkanki kostnej, natomiast włókna kolagenowe nadają jej wytrzymałość. Dzięki temu kości są odporne na ściskanie i ciśnienie wewnętrzne, nie łamią się podczas chodzenia czy lekkiego upadku (wyjątkiem są osoby z osteoporozą), a także nie odkształcają się np. podczas silnego uścisku dłoni.

W substancji międzykomórkowej zawieszone są jamki kostne, w których natomiast lokalizują się komórki kostne (osteoblasty). Dzięki osteoblastom możliwa jest odbudowa tkanki kostnej oraz sprawne i szybkie gojenie się złamań czy pęknięć.

Osseina – suplement diety

Na rynku spotkać można suplementy diety będące kompleksem osseiny i hydroksyapatytów. W składzie znaleźć można różnego rodzaju składniki organiczne macierzy kostnej. Sugeruje się, że ich regularne przyjmowanie może wpływać pozytywnie na procesy przebudowy tkanki kostnej i poprawiać przebieg rekonwalescencji po złamaniach kości. Suplementy te zaleca się także chorym na osteoporozę, aby poprawić gęstość i jakość tkanki kostnej. Wiele osób wskazuje na skuteczność tego typu preparatów, choć nie zostało to potwierdzone badaniami klinicznymi.

Należy zachować ostrożność, ponieważ przewlekłe (zbyt długie) stosowanie osseiny wiąże się z bardzo dużym ryzykiem rozwoju kamicy nerkowej pochodzenia wapniowego. Przeciwwskazaniami do przyjmowania preparatu są także:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Litwin J., Mirecka J., Kompendium histologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2002.
  3. Sawicki W., Histologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.