Szukaj
Szukaj

Hiperchloremia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hiperchloremia to podwyższone stężenie chloru we krwi. Może wskazywać na problemy zdrowotne różnego pochodzenia, jak również stanowić jatrogenne powikłanie terapii płynami.

 

Znaczenie chloru dla człowieka

Chlor jest bardzo ważnym pierwiastkiem występującym w organizmie człowieka, choć często bywa pomijany w zbiorowych opisach cennych składników odżywczych. Przede wszystkim jest on elektrolitem – reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, przyczyniając się tym samym to utrzymania prawidłowej homeostazy organizmu. To właśnie ten pierwiastek odpowiada za zachowanie proporcji kationów i anionów występujących w płynach ustrojowych, dzięki czemu między innymi warunkuje pH krwi.

Z tego względu chlor reguluje również rozkład i ilość wody krążącej po organizmie. Jego czynność i ilość wiążą się ściśle z obecnością w ustroju sodu. Zmiany stężenia sodu (zarówno wzrost jak i obniżenie) powodują takie same zmiany stężenia chloru.

Szacuje się, że prawidłowa wartość chloru w organizmie powinna mieścić się w przedziale 98-106 mmol/l. Wartość powyżej 120 mmol/l świadczy o poważnym zaburzeniu gospodarki wodno-elektrolitowej i rozwoju hiperchloremii.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Z czego wynika hiperchloremia?

Hiperchloremia może wskazywać na liczne choroby i schorzenia. Najczęściej podwyższone stężenie chloru we krwi świadczy o:

Jak wspomniano, hiperchloremia może być także powikłaniem płynoterapii. Dochodzi do tego wówczas, gdy lekarze wybierają do przetoczenia 0,9% roztwór NaCl, zwany powszechnie płynem fizjologicznym. Stężenie chloru w takim płynie jest znacznie wyższe niż fizjologiczne stężenie we krwi. W efekcie takiego przetoczenia dochodzi do hiperchloremii, a następnie do rozwoju kwasicy hiperchloremicznej (tak zwana kwasica z rozcieńczenia).

Jak objawia się hiperchloremia?

O zaburzeniach w zakresie właściwego stężenia elektrolitów – zwłaszcza chloru – świadczą między innymi następujące objawy:

  • dolegliwości bólowe głowy, często z towarzyszącymi zawrotami;
  • nudności oraz wymioty;
  • przewlekłe zmęczenie organizmu;
  • omdlenia;
  • drgawki.

Wszystkie powyższe objawy stanowią wskazanie do wykonania badania krwi pod kątem oznaczenia chloru. Takie badanie powinny wykonać również osoby cierpiące na przewlekłe biegunki, wymioty czy pacjenci po płukaniu żołądka. Utrata chloru przez przewód pokarmowy następuje bowiem dość często.

Bibliografia

  1. Sławuta P., Sikorska-Kopyłowicz A., Pasikowski G., Duda M., Hiperchloremia i zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej jako jatrogenne powikłania terapii płynami, Życie Weterynaryjne, 7/2018.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *