Szukaj
Szukaj

Ból podeszwy przy chodzeniu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból podeszwy przy chodzeniu nie jest tak rzadkim problemem, jak mogłoby się wydawać. Choć zdecydowanie największy odsetek problemów w obrębie stopy wciąż dotyczy stawów skokowo-goleniowych, także podeszwa stopy może być źródłem problemów. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się zwykle lekarz ortopeda oraz fizjoterapeuta, choć zależy to głównie od przyczyn bólu. Rozpoznanie ich zazwyczaj nie sprawia większych trudności.

Ból podeszwy przy chodzeniu

Ból podeszwy przy chodzeniu

Ból podeszwy stopy podczas chodzenia może mieć wiele przyczyn, od których zależy też obraz kliniczny. Diagnozując problem, pod uwagę bierze się przeprowadzony wywiad z pacjentem (charakter bólu i jego intensywność, lokalizacja bólu, ogólny stan zdrowia pacjenta, czynność inicjująca i łagodząca ból, przyjmowane leki, noszone obuwie, aktywność fizyczna na co dzień itd.), badanie RTG, badanie USG oraz testy neurologiczne i testy funkcjonalne. Dobór metod diagnostycznych zależy od podejrzeń specjalisty. Poniżej przedstawiamy częste przyczyny bólu podeszwy przy chodzeniu.

Metatarsalgia Mortona

Metatarsalgia nazywana jest potocznie bolesnością przodostopia. Przodostopiem nazywamy natomiast obszar rozciągający się między linią stawów śródstopno-paliczkowych, a linią stawów stępowo-śródstopnych. Stanowi najczęstsze miejsce występowania objawów bólowych w obrębie stopy. Charakterystycznym rodzajem problemu jest tzw. metatarsalgia Mortona, czyli nerwiak Mortona. Jej przyczyny nie są do końca znane. Dochodzi jednak do ucisku nerwów zaopatrujących stopę, zwłaszcza nerwu palcowego wspólnego, najczęściej przez więzadło poprzeczne śródstopia. Ryzyko metatarsalgii zwiększa m.in. noszenie butów z wąskimi noskami i wysokimi obcasami czy aktywności fizyczne wymagające nadmiernego zginania grzbietowego w stawach śródstopno-paliczkowych.

Niemal zawsze metatarsalgia Mortona dotyczy II lub III nerwu palcowego wspólnego. W obrazie klinicznym dominuje ostry ból, opisywany jako palący lub piekący. W skrajnych przypadkach promieniuje do stawu skokowo-goleniowego, a nawet do okolicy stawu kolanowego. Nie jest to jednak charakterystyczne dla tej jednostki. Może pojawić się natomiast mrowienie lub drętwienie w obrębie II i III palca stopy. Dolegliwości nasilają się podczas stania i chodzenia, a ustępują w spoczynku.

Stopa cukrzycowa

Źle wyrównana, niekontrolowana cukrzyca prowadzi do rozwoju licznych powikłań. Wśród nich za jedno z najpoważniejszych uznaje się zespół stopy cukrzycowej, ponieważ w krótkim czasie może doprowadzić do ciężkiego stopnia niepełnosprawności. Bezpośrednią przyczyną problemu jest neuropatia cukrzycowa i zaburzenie ukrwienia w dystalnych odcinkach kończyn dolnych, co wywołane jest cukrzycą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W przebiegu stopy cukrzycowej ból może pojawić się w różnym miejscu, najczęściej jednak dotyczy właśnie podeszwy. Jest intensywny zarówno podczas chodzenia, jak i przy odpoczynku, może nasilać się nocą. Towarzyszą temu inne objawy, zwłaszcza mrowienie i drętwienie łydek, modzele i nagniotki, sucha, pergaminonowa skóra stóp czy pogrubienie paznokci.

Zablokowanie stawów stopy

Kości śródstopia są liczne, a ich ruchomość stosunkowo niewielka. Mimo tego nawet małe zablokowanie tak drobnych kości może skutkować ostrym bólem podczas chodzenia, biegania lub innej aktywności fizycznej. Do takiego zablokowania może dojść na wiele sposobów, wśród których wymienia się unieruchomienie, nieprawidłowe ustawienie stopy na podłożu i obciążenie jej, zeskok z wysokości czy nawet dłuższe chodzenie na butach z wysokim obcasem.

Zablokowane stawy dają dość charakterystyczny obraz kliniczny. Ból jest dobrze zlokalizowany, ostry, pacjent może bez problemu wskazać jego miejsce. Nie pojawia się obrzęk czy zaczerwienienie. Ból może występować zarówno na grzbiecie stopy, jak i na podeszwie. Nasila się podczas chodzenia i poruszania stopą, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do próby poruszania źle ustawionymi między sobą powierzchniami stawowymi.

Ból podeszwy przy chodzeniu – leczenie

Leczenie bólu podeszwy przy chodzeniu powinno być przyczynowe. Przy metatarsalgii Mortona aż w 80% przypadków konieczne okazuje się być leczenie operacyjne, polegające na dekompresji struktur nerwowych. Można jednak wcześniej spróbować osiągnąć ten cel za pomocą terapii manualnej. Przy stopie cukrzycowej dąży się do wyrównania i ustabilizowania cukrzycy za pomocą leków i diety. Ważna jest też higiena i pielęgnacja skóry stopy. Z kolei przy zablokowaniach stawów stopy najskuteczniejszą, nieinwazyjną metodą jest trakcja, manipulacja i mobilizacja stawów, wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę.

Ból podeszwy stopy przy chodzeniu może wynikać również z grzybicy stóp, odcisków czy modzeli. W takich przypadkach zaleca się wizytę u podologa i dermatologa. Pomocne są leki do stosowania miejscowego, a także proste zabiegi chirurgiczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jastrzębski P., Kaczor T., Żłobiński T., Stolecka-Warzecha A., Błońska-Fajfrowska B., Metatarsalgia jako kostno-stawowa przyczyna zaburzeń funkcji stopy, Annales Academiae Medicae Silesiensis.
  2. Korzon-Burakowska A., Zespół stopy cukrzycowej – patogeneza i praktyczne aspekty postępowania, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2008.
  3. Nockowski P., Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stopy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *