Szukaj
Szukaj

Hiperlordoza lędźwiowa

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
została zdiagnozowana u mnie hiperlordoza lęźdzwiowa. W ciągu dnia staram się utrzymywać prawidłową postawę ciała. Gdy układam miednicę w sposób w jaki powinna być ułożona to napinam bardzo mocno mięśnie brzucha. Czy tak powinno być? Chodzę z napiętym brzuchem przez cały dzień, bo inaczej nie jestem w stanie trzymać miednicy w poprawny sposób.

Ola

 

Odpowiedź


Pani Olu,
hiperlordoza jest wadą postawy, w której kręgosłup w odcinku lędźwiowym jest nadmiernie wygięty w kierunku przednim. Pogłębienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej kręgosłupa wywołuje wiele zmian takich jak m.in. osłabienie i wydłużenie mięśni kulszowo-goleniowych (z tyłu uda), przykurcz mięśni grzbietu okolicy lędźwiowej, wzmożone napięcie mięśni zginaczy stawów biodrowych oraz osłabienie mięśni brzucha. Najczęściej mamy do czynienia z hiperlordozą lędźwiową powstałą wskutek wad postawy, nieodpowiedniego stylu życia (np. brak aktywności fizycznej, zła pozycja w pracy lub podczas korzystania z komputera) oraz niewydolności mięśni stabilizujących tułów, o których już wcześniej wspomniałem. Za utrzymanie lordozy lędźwiowej odpowiadają przede wszystkim mięśnie brzucha, a także tzw. mięśnie CORE.

Z tego względu ważne jest dokładne, nie tylko zdiagnozowanie schorzenia, ale również przyczyny, która je wywołuje. Dzięki temu będzie można podjąć odpowiednie leczenie. Napinanie mięśni brzucha w celu utrzymania miednicy w prawidłowej pozycji może być jedynie próbą złagodzenia hiperlordozy. Jednak gdy jest nadmierne i długotrwałe może też prowadzić do wzmożonego napięcia mięśni brzucha, co może wywołać wiele innych problemów takich jak np. dyskomfort czy nawet ból.

Jak już wcześniej wspomniałem, przy hiperlordozie niektóre mięśnie są nadmiernie napięte i przykurczone, a inne osłabione i wydłużone. Dlatego nie wystarczy wzmacniać jednej partii mięśni – trzeba do problemu podejść bardziej kompleksowo. Jeśli więc ma Pani zdiagnozowaną hiperlordozę, zdecydowanie zalecam wizytę u fizjoterapeuty specjalizującego się w ortopedii i terapeutycznym treningu medycznym. Po dokładnym przebadaniu, przeprowadzeniu właściwych testów funkcjonalnych będzie on mógł dobrać indywidualnie do Pani przypadku odpowiednie ćwiczenia i przeprowadzić terapię, co znacznie bardziej pomoże w powrocie do prawidłowego ustawienia m.in. miednicy, kręgosłupa czy równomiernego, prawidłowego napięcia mięśni. Dodatkowo, fizjoterapeuta pokaże jakie ćwiczenia wykonywać w domu, które będą wzmacniały w sposób prawidłowy wymagające tego mięśnie, a które rozciągać, aby uzyskać odpowiedni balans mięśniowy. To z pewnością pomoże zmniejszyć hiperlordozę i związane z nią skutki (szczególnie te, które mogą pojawić się w przyszłości). Jednak proszę pamiętać, że wymagać to będzie od Pani cierpliwości i regularności.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.