Pytanie
Dzień dobry,
mam pytanie odnośnie bólu stawów skokowych. Wydaje mi się, że kontuzji doznałem w dniu, w którym grałem w piłkę nożną bardzo intensywnie przez długi czas (nie mam pewności czy to na pewno przez to ale nie widzę innego wytłumaczenia), po czym wróciłem do domu i bez żadnych ćwiczeń rozciągających położyłem się odpocząć. Na następnym treningu, jak zwykle zacząłem od rozgrzewki, jednak czułem pewien dyskomfort w obu stawach skokowych. Gdy już byłem gotowy, zacząłem grać i biegać. Wtedy dyskomfort zaczął narastać i z każdą minutą zamieniał się w ból. Szczególnie uwydatniał się podczas strzałów oraz mocniejszych podań.
Na początku uznałem, że to źle wykonana rozgrzewka, i że pewnie po jakimś czasie mi przejdzie. Ból nie znikał, więc raz na jakiś czas odruchowo musiałem kucnąć żeby nie obciążać tak bardzo stóp. W momencie gdy kucałem ból był na tyle rozległy że zaczynałem go czuć w piszczelach. Można go opisać jako kłucie połączone z wyczerpaniem. Po tych objawach wróciłem do domu i dałem sobie spokój z piłką na dwa dni, aby później wrócić i rozpocząć grę w mało wymagający sposób. Na początku wszystko było w porządku, ale zauważyłem na nowo wzrastający ból wraz ze wzrostem aktywności. Potem powtórzyłem ten schemat na nowo, czyli dwa dni przerwy i znowu sprawdzenie czy mogę grać. Za każdym razem rezultat był ten sam. Do dzisiaj nic się nie zmienia.
Dodam jeszcze, że stawy mnie nie bolą podczas zwykłego chodzenia, czy wykonywania czynności codziennych. Tylko przy wysiłku fizycznym takim jak: bieganie lub kopanie piłki. Dostałem skierowanie do chirurga ortopedycznego, ale termin jest bardzo odległy. Spotkał się ktoś z podobnym problemem? Potrzebuję szybkiej pomocy, gdyż moja codzienna gra aktualnie najdłużej może potrwać do dwudziestu minut.
Bartek
Odpowiedź
Panie Bartku,
opisane przez Pana objawy mogą sugerować, że doznał Pan kontuzji. Jednak, aby określić dokładnie co mogło się wydarzyć i ustalić przyczynę bólu należałoby przeprowadzić szczegółowe badanie na żywo. Dlatego zalecam wizytę u fizjoterapeuty lub ortopedy prywatnie (w przypadku długiego czasu oczekiwania wspomnianego przez Pana). Jeżeli badanie podmiotowe (szczegółowy wywiad) i badanie przedmiotowe (m.in. indywidualnie dobrane testy funkcjonalne) nie wystarczą, specjalista podejrzewając przyczynę zleci wykonanie badań obrazowych. Mogą to być m.in.:
- RTG (w celu potwierdzenia lub wykluczenia złamania struktur kostnych);
- scyntygrafia kości (w celu zdiagnozowania złamań zmęczeniowych lub innych problemów związanych z przepływem krwi i metabolizmem w kościach);
- rezonans magnetyczny (w celu zdiagnozowania uszkodzeń więzadeł, ścięgien, zapalenia stawów i innych zmian patologicznych, które mogły zajść w stawach).
Może również zostać zalecona tomografia komputerowa czy ultrasonografia, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat stawów skokowych i okolicznych tkanek.
Wracając do powodów Pana dolegliwości, to może ich być kilka. Poniżej przedstawię te główne, jednak tylko szczegółowe badanie może określić dokładną przyczynę. Stąd też wizyta u fizjoterapeuty lub ortopedy jest niezbędna.
- Zapalenie stawów – może prowadzić do bólu i pojawienia się obrzęku. Może być reakcją na nadmierną aktywność fizyczną, przeciążenie stawów lub uraz. Zapalenie stawów może być również spowodowane chorobami zapalnymi, takimi jak np. reumatoidalne zapalenie stawów).
- Naciągnięcie więzadeł – naciągnięcie więzadeł stawu skokowego może powodować ból i ograniczenie ruchomości. Może wystąpić w wyniku nagłego ruchu, skoku lub upadku, który wywiera nadmierne obciążenie na więzadła, a takie pojawiają się podczas gry w piłkę.
- Złamanie zmęczeniowe – to rodzaj złamania, które występuje stopniowo w wyniku przeciążenia powtarzającego się lub intensywnego obciążenia kości. W przypadku złamania zmęczeniowego dochodzi do mikrouszkodzeń kości, które nie są w stanie adekwatnie się zregenerować między kolejnymi aktywnościami fizycznymi. W rezultacie, kość staje się osłabiona i podatna na złamanie. Tego rodzaju uraz może wystąpić u osób, które regularnie trenują bardzo intensywnie.
- Przeciążenie stawów – długotrwałe lub intensywne ćwiczenia, zwłaszcza na twardym podłożu, mogą prowadzić do przeciążenia stawów. Powtarzające się czynności i obciążenie mogą wywoływać ból i zapalenie, czyli dolegliwości, które Pan opisał.
- Zapalenie mięśni, ścięgien mięśni lub przyczepów mięśniowych – przewlekłe i nadmierne obciążenia mogą prowadzić do zapalenia tkanki mięśniowej i ścięgien, co może wywoływać dyskomfort i ból w okolicy stawów skokowych.
Jest to tylko kilka możliwych przyczyn pojawiania się bólu. Dlatego tak ważna jest dokładna diagnoza, która powinna być przeprowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę lub lekarza ortopedę. Specjaliści będą mogli (po ustaleniu przyczyny) dobrać indywidualne leczenie do Pana przypadku, dzięki czemu skróci się znacznie powrót do aktywności fizycznej i nie dojdzie do dalszych możliwych komplikacji.
Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |