Szukaj

Czy jeździk jest dobry dla dziecka?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Każdy rodzic powinien wiedzieć, czy jeździk jest dobry dla dziecka. Należy mieć na uwadze, że w tak młodym wieku narząd ruchu znajduje się w fazie intensywnego wzrostu i rozwoju. Dlatego wszelkie niekorzystne bodźce będą intensywnie rzutować na rozwój mniej lub bardziej poważnych wad postawy. Warto więc zapoznać się z informacjami na co zwracać uwagę podczas zakupu jeździka dla dziecka.

Czy jeździk jest dobry dla dziecka?

Czy jeździk jest dobry dla dziecka?

Na rynku znajduje się bardzo szeroki wybór różnego rodzaju jeździków i chodzików, niestety większość z nich nie nadaje się do użytku dla dziecka. Przede wszystkim nie należy mylić chodzika z jeździkiem. Z definicji chodzik dla dziecka ma za zadanie wspomagać naukę chodzenia i stymulować rozwój równowagi u dziecka. To konstrukcja, w której dziecko pozostaje zawieszone nad ziemią. Odpycha się stopami od podłoża i w rzeczywistości ani nie siedzi, ani nie chodzi. Choć mogłoby się wydawać, że trenuje w ten sposób stawianie kroków, to w praktyce jest zupełnie inaczej. Nie ma tu żadnego elementu ćwiczeń mięśni nóg i miednicy, a ponadto utrwala się nieprawidłową postawę ciała. Wszelkie chodziki są zatem przeciwwskazane do użytku przez dziecko.

Konsekwencje korzystania z chodzików mogą obejmować:

Jak wygląda jednak sytuacja z jeździkami? Jeździki przeznaczone są dla nieco starszych dzieci, które mają już opanowane chodzenie. To zabawkowy pojazd określany jako pierwszy rowerek w życiu dziecka. Maluchy używające jeździków poruszają się samodzielnie, zabawki te stanowią jedynie pomoc w utrzymywaniu równowagi. Dlatego korzystanie z nich nie zaburza żadnych procesów rozwojowych. Jednak powinny używać je dzieci gotowe na to fizycznie. Co istotne, jeździki nie wymuszają na dzieciach nienaturalnej, nieprawidłowej pozycji ciała.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Rozwój postawy ciała.

Jeździk dla dziecka – od kiedy?

Każdy rodzic powinien pamiętać, aby nie przyspieszać nauki chodzenia na siłę. Dzieci rozwijają się we własnym tempie, a kolejny etap rozwoju następuje dopiero wówczas, gdy maluch jest na to rzeczywiście gotowy. Dlatego wkładanie dziecka do jeździka wcześniej, niż powinno mieć to miejsce, również nie jest korzystne. Innymi słowy, jeździki przeznaczone są dla dzieci, które przeszły już etap raczkowania, czworakowania, wstawania na nogi oraz samodzielnego stawiania pierwszych kroków. Przeważnie zabawki te przeznaczone są dla dzieci od 12 do 24 miesiąca życia. Jednak zawsze należy kierować się aktualnymi umiejętnościami i możliwościami dziecka, jako że każdy rozwija się w innym tempie.

Jeździk dla dziecka – na co zwracać uwagę?

Jak już znamy odpowiedź na pytanie: czy jeździk jest dobry dla dziecka, to wybierając go należy przede wszystkim zwrócić uwagę na model, który nie porusza się zbyt szybko. Jeśli delikatny ruch dziecka powoduje odjeżdżanie jeździka, w związku z czym dziecko nie wkłada żadnego wysiłku w poruszanie nim i w konsekwencji odjeżdża biernie razem z nim, nie jest to dobry produkt. Kolejnym niezmiernie ważnym aspektem jest szerokość siedziska. Nie może być ono zbyt szerokie, ponieważ negatywnie wpływałoby na ustawienie stawów biodrowych i całych kończyn dolnych u dziecka. Jeśli planowane są zabawy na zewnątrz, a nawet dłuższe spacery z wykorzystaniem jeździka, warto zwrócić uwagę, aby był on wyposażony w podnóżki, na których dziecko oprze stopy w momentach zmęczenia.

Jak często korzystać z jeździka dla dziecka?

Nie ma odgórnych norm określających dzienny limit czasowy korzystania z jeździków. Jednak zabawa z ich wykorzystaniem z pewnością nie powinna obejmować integralnej części dnia. Najlepiej chować zabawkę w niewidocznym dla dziecka miejscu i wyjmować dopiero wówczas, gdy nastąpi czas przeznaczony na zabawę nim, np. planowany jest spacer koło domu lub zabawa w pokoju dziecięcym. Specjaliści zalecają, aby dzienne korzystnie z jeździka nie przekraczało 2-3 godzin. Pozostały czas maluch powinien wykorzystać na inne zabawy takie jak m.in. integracja z dziećmi, zabawy sensoryczne, poznawanie świata, kontakt z rodzicem, zabawy kształtujące motorykę i tym podobne.

Bibliografia

  1. Kuliński W., Zeman K., Fizjoterapia w pediatrii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Nitsch C., Huther G., Wspieranie rozwoju dziecka, Wydawnictwo Olesiejuk, 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.