Szukaj
Szukaj

Rekonwalescencja po operacji biustu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rekonwalescencja po operacji biustu może trwać nawet kilka miesięcy. Zabieg ten jest wciąż chętnie wybierany przez kobiety, które chcą poprawić symetrię lub powiększyć swoje piersi. Wbrew przekonaniom wielu osób niezaznajomionych z tematem, powiększanie piersi nie wpływa negatywnie na karmienie piersią, które w dalszym ciągu jest możliwe. Aby efekt zabiegu był taki, jak tego oczekujemy, a powrót do zdrowia szybki i komfortowy, należy stosować się do zaleceń specjalistów.

Rekonwalescencja po operacji biustu

Rekonwalescencja po operacji biustu

Operacja biustu to wbrew pozorom skomplikowany zabieg, mocno ingerujący w ludzkie ciało. Wymaga odpowiednio długiego czasu do gojenia się oraz rekonwalescencji. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jedną z korzystniejszych opcji po takim zabiegu jest fizjoterapia. Zmniejsza obrzęki, przyspiesza gojenie urazów, zmniejsza widoczność blizn i chroni przed powikłaniami. Jak dokładnie wygląda rekonwalescencja po operacji biustu?

Pierwsze dni po zabiegu

W pierwszych dniach po zabiegu pojawia się silny ból, zaczerwienienie i opuchlizna. To jednak kluczowy czas, w którym (przy braku odpowiedniego postępowania) mogą tworzyć się zrosty. Aby tego uniknąć należy pilnować prawidłowej postawy ciała. Przeciwwskazane jest garbienie się i sprowadzanie barków do protrakcji, co jest pozycją przeciwbólową, jednak przyczyniającą się do powstawania przykurczy mięśniowych, które później trudno będzie zlikwidować. W miarę możliwości należy więc pilnować, aby tułów był wyprostowany, a barki i łopatki znajdowały się w pozycji neutralnej.

Zalecana jest pozycja leżąca, z klatką piersiową znajdującą się nieco wyżej niż reszta ciała (brzuch i kończyny dolne). Można przebywać więc w pozycji półleżącej, opierając klatkę piersiową na wyższych poduszkach. Pozycję zmieniamy bez nadmiernych, ekspresyjnych ruchów, zwłaszcza kończynami górnymi. Gdy wstajemy, kończyny górne powinny być rozluźnione. Fizjoterapeuta powinien rozpocząć drenaże limfatyczne.

Zalecane ćwiczenia i czynności:

  • powolne krążenie barkami w tył, w zakresie bezbólowym;
  • ściąganie łopatek do siebie i otwieranie klatki piersiowej;
  • naprzemienne wznosy kończyn górnych.

Ćwiczenia te można wykonywać od 10. dnia po operacji biustu. Przez pierwsze 12 tygodni nosi się dodatkowo biustonosz uciskowy. Dopiero po upływie tego czasu implanty nie potrzebują już dodatkowego zabezpieczenia i można z niego zrezygnować. W pierwszych dniach, gdy ból jest silny, a obrzęk znaczny, można sięgnąć po zimne okłady.

Patronite
Patronite

Powrót do sprawności

Po około 14 dniach zdejmowane są szwy, zatem można przystąpić do stopniowej, delikatnej mobilizacji ich. Najlepiej skupiać się głównie na skórze wokół, jeśli jednak przechodzimy do opracowywania blizn, wykonujemy głównie delikatne głaskanie i rozcieranie. W kolejnych tygodniach techniki mogą być coraz mocniejsze, przechodząc w ugniatanie chwytem szczypcowym czy mocniejsze uciskanie i rozcieranie.

W dalszym ciągu kontynuujemy ćwiczenia. Mają one na celu przywrócenie pełnej ruchomości stawów ramiennych, odcinka piersiowego kręgosłupa i stawów obręczy barkowej. Niwelują również przykurcze w obrębie klatki piersiowej oraz wzmacniają mięśnie CORE. Plan ćwiczeń powinien zostać dobrany indywidualnie przez doświadczonego fizjoterapeutę, w zależności od stanu zdrowia kobiety, poziomu jej aktywności przed zabiegiem oraz wielkości implantów i charakteru zabiegu.

Pozostałe rady

Aby rekonwalescencja po operacji biustu przebiegała sprawnie i szybko, warto stosować się do dodatkowych zaleceń i rad. Obejmują one przede wszystkim unikanie:

  • solarium i opalania się do 6 miesięcy po operacji;
  • spania na brzuchu przez pierwszy miesiąc po operacji;
  • sportu przez 8 tygodni od operacji;
  • wykonywania czynności dnia codziennego, np. sprzątania, przez 2-3 tygodnie od operacji;
  • prowadzenia samochodu przez 2 tygodnie od operacji;
  • palenia papierosów przez cały okres rekonwalescencji.

 

Dodatkowo można suplementować kolagen, który przyspiesza gojenie się ran, stymuluje tworzenie się wartościowych blizn oraz wpływa na wytrzymałość skóry. Pierwszy etap rekonwalescencji trwa 6 tygodni, jednak pewne ograniczenia mogą utrzymywać się dłużej. Zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Witmanowski H., Jundziłł A., Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Szwedo J., Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.