Szukaj
Szukaj

Hiperplazja mięśni

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hiperplazja mięśni to zwiększenie liczby włókien mięśniowych. Siłowe czy wytrzymałościowe ćwiczenia prowadzą do rozmnażania się komórek satelitarnych, a proces ich różnicowania można obserwować zarówno w włóknach uszkodzonych, jak i w włóknach wykazujących minimalne uszkodzenie. Dowodzi to, że hiperplazja mięśniowa występuje w ludzkich mięśniach szkieletowych.

Hiperplazja mięśni

Pojęcie hiperplazji

Warto wiedzieć, że pojęcie hiperplazji nie odnosi się wyłącznie do włókien mięśniowych, jednak to w związku z nimi omawia się ją najczęściej.

Hiperplazja (zwana inaczej rozrostem) oznacza ogólnie powiększenie tkanki bądź narządu w efekcie zwiększenia liczby komórek. Często występuje jako zmiana patologiczna, np. rozrost prostaty, tkanki łącznej (bliznowiec), naskórka w efekcie przewlekłego drażnienia (modzele, nagniotki) czy naskórka w efekcie zakażeń (brodawka).

Fizjologiczna hiperplazja z kolei dotyczy zjawisk naturalnych m.in. podczas okresu dorastania lub ciąży, gdy rozrasta się nabłonek gruczołowaty sutka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Hiperplazja w sporcie

Ćwiczenia siłowe skutecznie stymulują wzrost masy mięśniowej. Aby doszło do rozrostu danego mięśnia, musi zwiększać się jego przekrój poprzeczny (hipertrofia) lub liczba włókien mięśniowych (hiperplazja).

Zwykle przyjmowano, że liczba włókien mięśniowych jest wrodzona i nie zmienia się podczas życia. Jednakże kilku badaczy wykazało, że możliwe jest powiększenie rozmiaru mięśnia w efekcie zwiększenia liczby włókien.

Należy wspomnieć, że hiperplazja odnosi się do zwiększania ilości włókien mięśniowych, a nie do wzrostu ich jakości. Osiągnięcie hiperplazji jest znacznie trudniejsze niż osiągnięcie hipertrofii. W efekcie, przed rozpoczęciem procesu zwiększania liczby komórek warto zadbać o ich jakość, gdyż mięśnie o większej objętości stanowią warunek pozwalający osiągnąć hiperplazję.

Hiperplazja jest mniej efektywna niż hipertrofia, ponieważ do syntezy nowych struktur potrzeba większych zasobów niż do wzrostu już istniejących. Właśnie dlatego organizm w pierwszej kolejności będzie zwiększał i budował masę już istniejącej tkanki. Wyłącznie wówczas, gdy dalsze zwiększanie objętości będzie niemożliwe, przejdzie do budowy nowych włókien mięśniowych.

Bibliografia

  1. Kenyon J., Kenyon K., Kompendium fizjoterapii, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.
  2. Groniowski J., Kruś S., Podstawy patomorfologii, podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *