Szukaj
Szukaj

Fibroblasty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fibroblasty to aktywne metabolicznie komórki tkanki łącznej. Syntezują i wydzielają składniki substancji pozakomórkowej tkanki łącznej. Po osiągnięciu dojrzałości przekształcają się w fibrocyty. W tej postaci wprawdzie nie wytwarzają substancji międzykomórkowej, jednak mimo tego są niezbędne do istnienia tkanki łącznej. Fibroblasty są bardzo często obiektem eksperymentalnych badań naukowych, czemu sprzyja możliwość ich łatwego wyhodowania w warunkach laboratoryjnych.

Fibroblast

Fibroblasty – budowa

Budowa omawianych komórek zależy głównie od tego, czy są one aktywne czy nieaktywne. Aktywne fibroblasty cechują się obecnością szorstkiej siateczki śródplazmatycznej, zaś nieaktywne zredukowanym retikulum. Są również mniejsze i posiadają wrzecionowaty kształt. Fibroblasty mają okrągłe lub owalne jądro komórkowe, zazwyczaj z wyraźnie zaznaczonym jąderkiem. Zarówno fibroblasty, jak i fibrocyty są komórkami osiadłymi, choć wykazują zdolność do przemieszczania się.

Fibroblasty – za co odpowiadają?

Fibroblasty przede wszystkim odpowiadają za:

  • produkcję kolagenu, włókien istoty międzykomórkowej i proteoglikanów istoty podstawowej;
  • wydzielanie enzymów, np. kolagenazy czy stromelizyny;
  • bycie podstawowym materiałem budulcowym skóry właściwej.

Poprzez produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny to właśnie fibroblasty warunkują utrzymanie jędrnej, odpowiedniej kondycji skóry. Wraz z upływem lat fibroblasty stają się mniej produktywne. Ich funkcje replikacyjne i metaboliczne zanikają, przez co osłabieniu ulega proces odnowy komórek. Włókna kolagenowe i elastynowe tracą swoje właściwości, ilość kwasu hialuronowego znacznie spada, a struktura skóry ulega zniszczeniu. W efekcie skóra staje się wiotka, mało elastyczna, pojawiają się zmarszczki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dlaczego fibroblasty stają się wraz z wiekiem mniej aktywne? Otóż namnażają się one w sposób podobny do bakterii, czyli przez podział. Niestety, gdy wyczerpią limit swoich podziałów, przestają się odnawiać. Nie są zdolne do kolejnych podziałów. W rezultacie obecne już komórki zaczynają się starzeć nie produkując nowych. To zjawisko widoczne jest jako starzenie się skóry.

Jak wspierać fibroblasty?

Na żywotność, zdolność podziałów i ilość fibroblastów wpływ ma wiele czynników, w tym także związanych ze stylem życia. Oznacza to, że możemy samodzielnie wpływać na nasze fibroblasty, a tym samym na wygląd i stan skóry. Najlepszymi sposobami na długie wspieranie czynności omawianych komórek są:

  • utrzymywanie zbilansowanej diety dostarczającej składników odżywczych niezbędnych do pracy fibroblastów – witamina C (aktywuje w fibroblastach syntezę kolagenu, jest obecna np. w aceroli), luteina, koenzym Q10, NNKT. Na kondycję skóry dobrze wpływa włączenie do diety zielonych warzyw liściastych oraz Spiruliny, będącej skoncentrowanym źródłem wielu cennych składników;
  • odpowiednia pielęgnacja skóry – która może przedłużyć żywotność fibroblastów. Warto sięgać po naturalne kosmetyki wykazujące zdolność wnikania w głąb skóry i odżywiające jej komórki;
  • zabiegi medycyny estetycznej – np. mezoterapia igłowa czy bezigłowa oraz laseroterapia ablacyjna.

Należy także pamiętać, że nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, częsta ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne i zanieczyszczenia oraz nadmierny stres w życiu szkodliwie wpływają na czynność fibroblastów.

Fibroblasty w medycynie

Fibroblasty cieszą się sporym zainteresowaniem w medycynie, głównie estetycznej i dermatologii. Wykazują zdolność do regeneracji i podziałów, mogą być więc wykorzystywane celem zmniejszania zmarszczek, usuwania przebarwień, rozstępów i zwiotczeń skóry oraz redukcji blizn. Stosuje się je celem ogólnej poprawy wyglądu skóry, a badania z ich wykorzystaniem wykonywane są na coraz większą skalę. Wykazano, że fibroblasty mogą również przyspieszać gojenie się ran, odleżyn i owrzodzeń. Trwają badania nad wykorzystaniem fibroblastów w innych dziedzinach medycyny – ortopedii, trychologii, stomatologii itd.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tomaszewski J., Adamiak-Godlewska A., Bogusiewicz M., Brzana W., Juszczak M., Rzeski W., Rechberger T., Wpływ estrogenów i tamoksifenu na biosyntezę kolagenu typu III przez fibroblasty powięzi łonowo-cewkowej w hodowlach prowadzonych na mono i multifilamentowych siatkach polipropylenowych, Ginekologia Polska, 81/2010.
  2. Dominiak A., Nowicki T., Łacheta D., Nowicka G., Fibroblasty związane z nowotworem jako potencjalny cel terapii onkologicznej, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 73/2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *