Szukaj
Szukaj

Mezoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mezoterapia to zabieg kosmetyczny polegający na wprowadzeniu substancji leczniczych w skórę, aż do poziomu tkanki podskórnej. Stanowi procedurę działającą miejscowo, przy czym jest bardzo często stosowana w dermatologii i medycynie estetycznej. Zabieg najczęściej wykonuje się na skórze twarzy, dłoni, szyi i dekoltu oraz powiekach. Jednakże można nim objąć każdą okolicę ciała, na której występują oznaki starzenia się.

 

Mezoterapia igłowa

Mezoterapię przeprowadza się za pomocą iniekcji podskórnych przy użyciu tradycyjnej strzykawki i igły lub specjalnego pistoletu. Z ich pomocą ostrzykuje się określoną głębokość skóry wykorzystując substancje dobrane indywidualnie do zapotrzebowania klienta. Ostrzyknięcia zwykle wykonywane są w odległości około pół cm od siebie, czego efektem jest powstanie grudek podskórnych, które po pewnym czasie znikają. W zależności od celu terapii składniki czynne dobiera się tak aby wywoływany przez nie efekt sprzyjał przeciwdziałaniu danej jednostce chorobowej lub defektowi kosmetycznemu. Zwykle wybiera się kilka składników, z których przygotowuje się mieszankę gotową do wprowadzenia w skórę.

Ból w trakcie zabiegu jest niewielki, dlatego nie stosuje się znieczulenia. Jednak u osób wyjątkowo wrażliwych można zastosować maść znieczulającą. Aby mezoterapia przyniosła spodziewane efekty należy przeprowadzić serię zabiegów wykonywanych co 10 – 14 dni przez dwa miesiące, a następnie dla podtrzymania rezultatów wykonuje się jeden zabieg w miesiącu przez maksymalnie pół roku. Przez kilka dni po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko obrzęknięta, co stanowi jej reakcję na wkłucia. Niekiedy, w przypadku naruszenia naczynka krwionośnego, mogą pojawić się drobne siniaki.

Przykłady mieszanek

Chcąc przeciwdziałać cellulitowi stosuje się mieszankę kofeiny, krzemionki i wyciągów z karczocha. Poprawia ona mikrokrążenie, wspomaga rozkład tkanki tłuszczowej oraz przeciwdziała zwłóknieniom tkanki łącznej. W przypadku rozstępów należy wspomagać odbudowę sieci kolegenowo-elastycznej skóry. W tym celu stosuje się aminokwasy, witaminy, krzemionkę i wyciąg z pępownicy azjatyckiej. Z kolei chcąc przeciwdziałać łysieniu należy użyć takiej mieszanki, która zapobiegnie wypadaniu włosów oraz zregeneruje je i wzmocni. Dlatego zawiera ona witaminy, leki przeciwzapalne, krzemionkę, oligoelementy oraz minoksydyl.

Wskazania

Mezoterapia jest przeprowadzana między innymi w leczeniu cellulitu, rozstępów, łysienia, ale także jako zabieg odmładzający. Dodatkowo wykazuje ona zdolność do rozjaśniania przebarwień skóry.

Przeciwwskazania

Zabiegu nie wykonuje się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • u kobiet w ciąży i karmiących piersią;
  • w stanach zapalnych skóry;
  • u osób z zaawansowaną cukrzycą;
  • w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik mieszanki;
  • u osób ze skłonnością do blizn i zwłóknień;
  • podczas przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi.

Także następujące choroby stanowią przeciwwskazania do wykonania mezoterapii:

Zobacz więcej na temat: Mezoterapia igłowa – na czym polega?

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa jest coraz częściej stosowana jako zamiennik metody igłowej opisanej powyżej. W przebiegu terapii wykorzystuje się prądy wysokiej częstotliwości, za pomocą których wprowadza się w skórę oraz w jej głębsze warstwy preparaty zawierające substancje aktywne. W celu wprowadzenia tych składników można zastosować również ultradźwięki, wówczas technika zwana jest sonoterapią (sonoforeza).

Główną zaletą obu metod jest brak konieczności stosowania igieł. Sugeruje się, że mezoterapia igłowa jest bardziej skuteczna od bezigłowej, jednak nie ma wystarczających dowodów naukowych na ocenę rezultatu ich obu. Sugestie te biorą się z faktu, że liczne mikronakłucia, powodują mikrourazy, które wywołują reakcje zapalne. Podczas mikrokrwawienia dochodzi do uwolnienia czynników wzrostu, które stymulują aktywność fibroblastów. W ten sposób dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów. W przypadku metody bezigłowej korzystne działanie opiera się wyłącznie na działaniu substancji aktywnych.

Zobacz więcej na temat: Mezoterapia bezigłowa – czym jest i jak działa?

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  2. Gaweł E., Urtnowska-Jopek K., Mezoterapia mikroigłowa – aparatura oraz wskazania, Kosmetologia Estetyczna, 5/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *