Mezomorfik to jeden z 3 typów budowy ciała. Cechuje go muskularność. Ludzie o tym typie mają dużą ilość tkanki mięśniowej i niewielką tkanki tłuszczowej. Taką budowę można spotkać zarówno u kobiet (kształt klepsydry) jak i u mężczyzn (kształt prostokąta). Charakterystyczne są dla niej barczyste ramiona. Zdarza się, że mezomorfik jest mylony z endomorfikiem. Endomorfik cechuję się krągłą budową ciała. Jednak u mezomorfika przeważa ilość tkanki mięśniowej, nad tkanką tłuszczową, a u endomorfika odwrotnie.
Mezomorfik – zapotrzebowanie dietetyczne
Dobrze znane jest powiedzenie: ,,najpierw masa, potem rzeźba”. Jednak jak jest naprawdę? Ciało ludzkie składa się z wody, składników organicznych i składników nieorganicznych. W celu prawidłowego funkcjonowania organizmu człowiek powinien spożywać mikro i makroelementy. Musi dostarczać organizmowi zarówno białka jak i węglowodany, tłuszcze, a także cukry. Ilość zapotrzebowania na różne składniki różni się w zależności od wieku, przebytych, czy przewlekłych chorób, aktywności fizycznej oraz płci. Jednak również typ budowy ma znaczenie dla codziennego menu.
Mezomorfik musi dbać by nie utracić tkanki mięśniowej, a przede wszystkim by zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu tłuszczu. Niewskazane są dla niego:
- fast-foody;
- nadmierna ilość słodyczy;
- tłuste pokarmy spożywane w dużych ilościach.
Dla osób o mezomorficznej budowie ciała zalecane jest spożywanie dużej ilości białka i węglowodanów. Szczególnie dla osób trenujących. Takie osoby powinny uwzględnić w swoim jadłospisie w szczególności:
- chude mięso;
- jaja;
- ryby;
- ryż;
- produkty pełnoziarniste.
Ważna jest także systematyczność i regularność w jedzeniu posiłków oraz picie dużej ilości płynów, szczególnie wody.
Problemy mezomorfików
U mezomorfików mogą wystąpić problemy z nadwagą. Pojawią się one zazwyczaj wtedy, gdy dana osoba spożywa dużą ilość pokarmów przy niskiej aktywności fizycznej. Często z tym problemem borykają się byli sportowcy, którzy zachowują dotychczasową dietę przy dużo mniejszej ilości wysiłku fizycznego.
U osób o takim typie budowy ciała mogą również pojawić się problemy związane z napięciami mięśniowymi (szczególnie podczas siedzącego trybu życia). Uważa się także, że mezomorficy są podatniejsi na nadciśnienie tętnicze i choroby związane w układem krwionośnym, a w szczególności z sercem.
Suplementacja dla mezomorfików
W przypadku trenujących mezomorfików ze względu na ich predyspozycje fizyczne, najczęściej nie potrzebują oni dużej ilości suplementów diety poprawiających wygląd sylwetki. Mogą przydać im się jednak takie, które wspomogą formę i wytrzymałość. Nie powinni jednak oni zażywać sterydów.
W przypadku tej budowy ciała dobrze sprawdzą się masaże (szczególnie, że mezomorfików dość często dopada problem związany z wzmożonym napięciem mięśni). Mezomorficy muszą kontrolować swoje zdrowie, ponieważ często cechuję ich duża wytrzymałość na ból, a co za tym idzie późniejsze dostrzeganie symptomów choroby.
Mezomorfik – podsumowanie
Mezomorficy cechują się muskularną budową ciała. Ma to swoje wady i zalety. Ważne jest by dbali oni o swoje zdrowie, pamiętali o aktywności fizycznej i prawidłowym żywieniu. Szczególnie istotna jest dieta dla trenujących lub marzących o karierze atlety. Osoby o tym typie budowy mają większe predyspozycje do niektórych dziedzin sportu (gdzie liczy się siła i mięśnie), a w szczególności kulturystyki.
Przy niedużym wysiłku i odpowiednio dobranym menu mogą osiągnąć bardzo dobre rezultaty, głównie gdy chodzi o budowanie tkanki mięśniowej.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... | |
Spirulina 100% naturalna
Spirulina platensis - alga o niebiesko-zielonej barwie. Dostarcza kompleks niezwykle ważnych składników odżywczych takich jak m.in. białko, witaminy, minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomaga regulację metabolizmu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.