Mezomorfik

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mezomorfik to jeden z 3 typów budowy ciała. Cechuje go muskularność. Ludzie o tym typie mają dużą ilość tkanki mięśniowej i niewielką tkanki tłuszczowej. Taką budowę można spotkać zarówno u kobiet (kształt klepsydry) jak i u mężczyzn (kształt prostokąta). Charakterystyczne są dla niej barczyste ramiona. Zdarza się, że mezomorfik jest mylony z endomorfikiem. Endomorfik cechuję się krągłą budową ciała. Jednak u mezomorfika przeważa ilość tkanki mięśniowej, nad tkanką tłuszczową, a u endomorfika odwrotnie.

Mezomorfik - atleta od urodzenia

Zobacz również: ektomorfik, endomorfik

Mezomorfik – zapotrzebowanie dietetyczne

Dobrze znane jest powiedzenie: ,,najpierw masa, potem rzeźba”. Jednak jak jest naprawdę? Ciało ludzie składa się z wody, składników organicznych i nieorganicznych. W celu prawidłowego funkcjonowania organizmu człowiek powinien spożywać mikro i makroelementy. Musi dostarczać organizmowi zarówno białka jak i węglowodany, tłuszcze, a także cukry. Ilość zapotrzebowania na różne składniki różni się w zależności od wieku, przebytych, czy przewlekłych chorób, aktywności fizycznej oraz płci. Jednak również typ budowy ma znaczenie dla codziennego menu.

Mezomorfik musi dbać by nie utracić tkanki mięśniowej, a przede wszystkim by zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu tłuszczu. Nie wskazane są dla niego:

  • fast-foody;
  • nadmierna ilość słodyczy;
  • tłuste pokarmy spożywane w dużych ilościach.

Dla osób o mezomorficznej budowie ciała zalecane jest spożywanie dużej ilości białka i węglowodanów. Szczególnie dla osób trenujących. Takie osoby powinny uwzględnić w swoim jadłospisie w szczególności:

  • chude mięso;
  • jaja;
  • ryby;
  • ryż;
  • produktu pełnoziarniste.

Ważna jest także systematyczność i regularność w jedzeniu posiłków oraz picie dużej ilości płynów, szczególnie wody.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Problemy mezomorfików

U mezomorfików mogą wystąpić problemy z nadwagą. Pojawią się one zazwyczaj wtedy, gdy dana osoba spożywa dużą ilość pokarmów przy niskiej aktywności fizycznej. Często z tym problemem borykają się byli sportowcy, którzy zachowują dotychczasową dietę przy dużo mniejszej ilości wysiłku fizycznego.

U osób o takim typie budowy ciała mogą również pojawić się problemy związane z napięciami mięśniowymi (szczególnie podczas siedzącego trybu życia). Uważa się także, że mezomorficy są podatniejsi na nadciśnienie tętnicze i choroby związane w układem krwionośnym, a w szczególności z sercem.

Suplementacja dla mezomorfików

W przypadku trenujących mezomorfików ze względu na ich predyspozycje fizyczne, najczęściej nie potrzebują oni dużej ilości suplementów poprawiających wygląd sylwetki. Mogą przydać im się jednak takie, które wspomagą formę i wytrzymałość. Nie powinni jednak oni zażywać sterydów.

W przypadku tej budowy ciała dobrym pomysłem jest korzystanie z masaży (szczególnie, że mezomorfików dość często dopada problem związany z napięciem mięśni). Mezomorficy muszę kontrolować swoje zdrowie, ponieważ często cechuję ich duża wytrzymałość na ból, a co za tym idzie późniejsze dostrzeganie symptomów choroby.

Podsumowanie

Mezomorficy cechują się muskularną budową ciała. Ma to swoje wady i zalety. Ważne jest by dbali oni o swoje zdrowie, pamiętali o aktywności fizycznej i prawidłowym żywieniu. Szczególnie istotna jest dieta dla trenujących lub marzących o karierze atlety. Osoby o typ typie budowy mają większe predyspozycje do niektórych dziedzin sportu (gdzie liczy się siła i mięśnie), a w szczególności kulturystyki.

Przy niedużym wysiłku i odpowiednio dobranym menu mogą osiągnąć bardzo dobre rezultaty, głównie gdy chodzi o budowanie tkanki mięśniowej.

Bibliografia

  1. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *