Szukaj

Endomorfik

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Endomorfik to człowiek charakteryzujący się specyficznym typem budowy ciała. Cechuję go masywna budowa, a często o ludziach z takim typem budowy mówi się, że są ,,grubej kości”. Występuje u nich spowolniony metabolizm. Endomorficy są w szczególności narażeni na nadwagę, ponieważ mają tendencję do przybierania na masie.

Endomorfik

Endomorfik – zapotrzebowanie dietetyczne

Organizm człowieka potrzebuję do rozwoju białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz minerałów. Zapotrzebowania na konkretne budulce są różne i wynikają z posiadanego wieku, trybu życia, chorób czy właśnie typu budowy ciała.

Szacuję się, że endomorficy powinni spożywać więcej białka, mniej natomiast węglowodanów i tłuszczów, szczególnie tych nasyconych. W codziennej diecie powinni unikać produktów wysoko przetworzonych oraz fast-foodów.

Najczęstszymi błędami popełnianymi przez endomorfików są:

  • ograniczania w jedzeniu posiłków;
  • nieregularne spożywanie posiłków.

Znaczne ograniczania pokarmów najczęściej skutkuję zrzuceniem zbędnych kilogramów, ale i efektem jo-jo. Co więcej, taki sposób odżywiania może w dłuższej perspektywie czasu zaszkodzić zdrowiu. Organizm potrzebuję wszystkich składników odżywczych. Należy jedynie zachować umiar i odpowiednie proporcje spożywanych pokarmów.

W przypadku endomorfików ważne jest zwiększenie metabolizmu. Pomocne jest przy tym regularne jedzenie małych posiłków co pewien okres czasu oraz spożywanie produktów bogatych w błonnik. Ważne jest też picie wody – czasami głód jest mylony z pragnieniem. Ograniczyć należy także cukry proste.

tubapay
tubapay

Przykładami pokarmów niewskazanych dla endomorfików są: cukier, słodkie bułki i pieczywo czy fast-foody. Zalecane są natomiast warzywa, produkty zbożowe (szczególnie pełnoziarniste), kasze, orzechy.

Zobacz również: Dieta przyspieszająca metabolizm.

Suplementy diety dla endomorfika

Osoba o typie budowy nazywanej endomorficzną może również pomyśleć o suplementacji. Dobrym pomysłem jest spożywanie czarnuszki, nazywanej także czarnym kminkiem. Pomaga ona na dolegliwości gastrologiczne, które mogą pojawić się podczas zmiany sposobu żywienia. Organizm, który do tej pory miał dostarczaną bardzo małą ilość produktów zbożowych może początkowo mieć problemy z ich trawieniem, mimo że są one zdrowe. Każda zmiana żywieniowa musi być stopniowa i wymaga czasu aby organizm w pełni się do niej przystosował.

W przypadku osób trenujących warto pamiętać, że główną rolę w spalaniu tkanki tłuszczowej i budowaniu mięśni pełni regularny trening oraz zbilansowana dieta. Niektóre suplementy diety mogą pomóc organizmowi w pewnych procesach czy problemach. Jednak należy pamiętać o zdrowiu. Stosowanie sterydów może wydawać się łatwą drogą do zdobycia wymarzonej sylwetki, czy siły. Jednak w dłuższym okresie czasu przyniesie więcej szkód i problemów dla organizmu niż korzyści.

Endomorfik – zalety budowy ciała

Endomorficy mają często dużo tkanki tłuszczowej. Jednak taka budowa ciała może być zaletą dla osób chcących zostać kulturystami lub lubiących treningi. Mięśnie osoby o tym typie budowy ciała często dobrze reagują na treningi. Tak więc dobre efekty (zarówno sportowe, jak i przy chęci zmiany wyglądu) przyniosą odpowiednio dobrany trening oraz dostosowana dieta.

Endomorfik – podsumowanie

Endomorficy (i nie tylko) powinni dbać o zdrowy tryb życia, pamiętać o regularnej aktywności fizycznej oraz stosować odpowiednią dietę. Ważne jest aby była ona zbilansowana, bogata we wszystkie niezbędne do funkcjonowania organizmu składniki. W przypadku endomorfików wskazane jest przyspieszenie metabolizmu jednak trzeba robić to z umiarem i stopniowo przyzwyczajać organizm do zmiany żywienia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.