Elektrokoagulacja to niezwykle często wykorzystywana w dzisiejszych czasach metoda usuwania zmian skórnych lub poprawy kondycji skóry. W chirurgii zwana jest również diatermią chirurgiczną, a jej zastosowanie jest wyjątkowo obszerne. Co ważne, elektrokoagulacja jest bezpieczna dla tkanek, małoinwazyjna i daje bardzo dobre rezultaty.
Na czym polega elektrokoagulacja?
Elektrokoagulacja w medycynie wykorzystuje działanie prądu elektrycznego zmiennego o dużej częstotliwości i niskim napięciu. Sam proces obejmuje ścięcie (koagulację) białka znajdującego się w ludzkich tkankach (np. w skórze) za pomocą łuku elektrycznego. Zmienione chorobowo miejsca po dokładnych oględzinach i kwalifikacji poddaje się działaniu specjalnej elektrody (igły do elektrokoagulacji) podłączonej do źródła prądu. Generowana przez elektrodę temperatura może sięgać nawet do 200°C. Konsekwencją jest termoliza naczynia, czyli jego niewielkie, kontrolowane oparzenie. Białko zostaje uszkodzone, co pozwala na usunięcie niechcianych zmian skórnych czy innych patologii.
Przy elektrokoagulacji nie ma konieczności stosowania skalpela, co zawsze jest dobrze widziane przez pacjentów. Metoda wyraźnie ogranicza krwawienia z powstałej rany i zmniejsza ryzyko powstania blizny. To zabieg niemal nieinwazyjny i szybki. Decydując się na niego, likwiduje się ryzyko sączących się ran czy konieczności zakładania szwów. Dla większego komfortu pacjenta wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
Elektrokoagulacja – wskazania
Podstawowe wskazania do przeprowadzenia zabiegów z zakresu elektrokoagulacji to:
- włókniaki;
- kurzajki;
- zbędne, nadmierne owłosienie na ciele;
- brodawki, w tym wirusowe i łojotokowe;
- kaszaki;
- prosaki;
- kępki żółte (tzw. żółtaki);
- mięczaki zakaźne;
- przerośnięte gruczoły potowe lub gruczoły łojowe;
- naczyniaki gwiaździste;
- poszerzone naczynia krwionośne.
Najczęściej elektrokoagulację wykorzystuje się więc w kosmetologii i dermatologii.
Elektrokoagulacja – przeciwwskazania
Mimo wysokiego profilu bezpieczeństwa, elektrokoagulacja nie zawsze może zostać wykonana. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:
- cukrzyca;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- zaawansowane i niewyrównane zaburzenia krążenia;
- gorączka;
- zaostrzenie chorób przewlekłych;
- ostre stany zapalne i czynne infekcje;
- ciąża;
- rozrusznik serca;
- choroba nowotworowa.
Decyzję o wykonaniu zabiegu z zakresu elektrokoagulacji podejmuje lekarz.
Czy elektrokoagulacja jest bezpieczna?
Elektrokoagulacja jest innowacyjną, bezpieczną metodą wykorzystywaną w medycynie. Po zabiegu może wprawdzie wystąpić obrzęk, rumień, zasinienie czy dyskomfort. Jednak dolegliwości te ustępują stosunkowo szybko. Strupki pojawiające się po zabiegu goją się zwykle po upływie kilku dni.
Elektrokoagulacja w przemyśle
Proces elektrokoagulacji w przemyśle składa się z 2 etapów:
- I etap – elektroliza zanieczyszczeń cieczy poprzez zastosowanie anody Fe lub Al. Poprzez wykorzystanie ruchu naładowanych cząstek w kierunku odpowiednich elektrod, zanieczyszczenia ulegają aglomeracji i wytrącają się ze ścieku;
- II etap – wskutek reakcji redoks tworzą się mikropęcherzyki gazu skutkujące flotacją zanieczyszczeń. Po ich odgazowaniu pojawia się osad, który następnie trafia do specjalnego osadnika lub prasy filtracyjnej.
Elektrokoagulacja zachodzi również w oczyszczalniach ścieków i zakładach przemysłowych. To nowoczesna metoda skutecznie usuwająca trudne zanieczyszczenia ze ścieków, jak również powszechnie wykorzystywana w branżach takich jak garbarstwo, hutnictwo, farbiarstwo czy obróbka skrawaniem.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Janiszewska S., Porównanie metod koagulacji i elektrokoagulacji w oczyszczaniu modelowej szarej wody, 26/2012.
- Krioterapia i elektrokoagulacja zmian skórnych powiek, Centrum Medyczne Orbita, Warszawa 2020.